MF rozważa zmiany w kodach GTU w nowym JPK_VAT. Wyjaśnia też, co z karami za błędy

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (646)
MF rozważa zmiany w kodach GTU w nowym JPK_VAT. Wyjaśnia też, co z karami za błędy

Jeszcze nie minął termin wysyłki pierwszego pliku JPK_VAT w nowym wydaniu, a już Ministerstwo Finansów rozważa zmiany w kodach GTU. Przy okazji usiłuje uspokoić przedsiębiorców, że kary za błędy w JPK_VAT mają charakter fakultatywny i będą nakładane tylko w przypadku „celowych, uporczywych działań” podatnika. 

MF rozważa zmiany w kodach GTU – chociaż na razie nie wiadomo, nad czym konkretnie pracuje ministerstwo

Mimo że ostateczny termin pierwszej wysyłki plików JPK_VAT zbliża się wielkimi krokami (przedsiębiorcy muszą przesłać plik do 25 listopada), to wątpliwości w kwestii m.in. kodów GTU czy oznaczenia TP nie ubywa. Dodatkowo przedsiębiorcy cały czas obawiają się kar za błędy w JPK_VAT – za każdy z nich mogą zapłacić nawet 500 zł.

Tymczasem okazuje się, że MF w międzyczasie rozważa zmiany w kodach GTU. Dowiadujemy się tego z odpowiedzi MF na interpelację posłanki Urszuli Nowogórskiej. Posłanka zapytała MF m.in. o to, czy w związku z licznymi głosami księgowych i przedsiębiorców przewiduje się zmiany w GTU, a także jakie sankcje poniesie podatnik, który błędnie zakwalifikuje transakcję lub zastosuje oznaczenie „na wszelki wypadek”. Posłanka przy okazji zapytała również, z czego w ogóle wynika wprowadzenie JPK_VAT – chociaż akurat MF wielokrotnie podkreślało, że celem jest po prostu uproszczenie całej procedury, bo podatnicy dzięki temu nie muszą składać odrębnie dwóch różnych dokumentów. Oczywiście inną sprawą jest to, w jaki sposób zostało to zrealizowane – przedsiębiorcy nie powinni mieć żadnych wątpliwości, w jaki sposób poprawnie mają wypełniać i przesyłać JPK_VAT.

MF odpowiedziało na interpelację posłanki. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na dwie kwestie. Po pierwsze – ministerstwo przyznało, że faktycznie rozważane są zmiany w kodach GTU. Jan Sarnowski (udzielający odpowiedzi) wskazał, że „prowadzone są analizy dotyczące konieczności ewentualnego wprowadzania zmian w rozporządzeniu wykonawczym w zakresie GTU”. Jednocześnie broni się jednak, że rozporządzenie wykonawcze i wzory nowej schemy JPK_VAT były przedmiotem konsultacji, a MF i tak zastosowało się do zgłoszonych wcześniej uwag (m.in. jeśli chodzi o liczbę zaproponowanych kodów GTU). Wygląda to zatem tak, jakby MF próbowało – przynajmniej w części – przerzucić winę na samych przedsiębiorców. Pytanie brzmi tylko, czy o kształt regulacji powinni dbać przedsiębiorcy (którzy nie odpowiadają za legislację), czy może jednak rządzący, którzy (przynajmniej w teorii) dysponują odpowiednimi analizami i wsparciem ekspertów?

Na razie nie wiadomo, kiedy analizy dotyczące zmian w kodach GTU zostaną zakończone.

Kary za błędy w JPK_VAT tylko w przypadku „uporczywego i celowego” działania

W odpowiedzi na interpelację MF poruszyło jeszcze jeden wątek – chodzi o 500 zł kary za błąd w JPK_VAT. Jak tłumaczy Sarnowski, kary nie mają charakteru automatycznego, tylko fakultatywny – co oznacza, że nie są nakładane od razu i w przypadku każdego błędu. Kara ma być ostatecznie nakładana tylko wtedy, gdy podatnik – poprzez celowe, uporczywe działania – uniemożliwia weryfikację prawidłowości transakcji. Podkreślił też, że podatnik najpierw będzie wzywany do korekty błędu – można więc uznać, że za celowe i uporczywe działania MF będzie uważać niedokonanie korekty zgodnie z zaleceniem. Naczelnik US nie będzie też nakładał kary, jeśli podatnik złoży wyjaśnienia i wykaże, że w ewidencji nie ma błędów, które kazano mu skorygować.