Polacy pozytywnie oceniają zmiany w kodeksie pracy. Jednocześnie ponad połowa nie ma pojęcia, że jakieś zmiany się szykują

Państwo Praca Dołącz do dyskusji
Polacy pozytywnie oceniają zmiany w kodeksie pracy. Jednocześnie ponad połowa nie ma pojęcia, że jakieś zmiany się szykują

Nowe dane opublikowane przez ClickMeeting pokazują, że aż 29 proc. Polaków pozytywnie ocenia nadchodzące zmiany w kodeksie pracy. Chodzi o przepisy regulujące pracę zdalną. 32 proc. respondentów uważa, że ustawodawca powinien zająć się tą sprawą już wcześniej. Ponad połowa ankietowanych nie ma pojęcia, że w ogóle będzie jakaś nowelizacja.

Zmiany w kodeksie pracy dotyczące pracy zdalnej chwali zdecydowana większość tych, którzy w ogóle słyszeli o nowelizacji

Platforma do wideokonferencji i webinarów ClickMeeting przedstawiła dane dotyczące społecznej percepcji nowelizacji kodeksu pracy, która ma wejść w życie już na przełomie 2022 i 2023 r. Mowa o ujęciu pracy zdalnej w ramy przepisów prawa pracy. To w końcu sposób organizacji pracy, który upowszechnił się w trakcie epidemii koronawirusa i najprawdopodobniej zostanie z nami już na dłużej. Cieszy się zauważalną estymą ze strony pracowników i nieco mniejszą po stronie pracodawców. Kodeks pracy w obowiązującej treści niestety pojęcia pracy zdalnej nie zna. Zawiera za to archaiczne przepisy dotyczące telepracy. Stąd potrzeba jego znowelizowania.

Jakie Polacy mają zdanie o zbliżających się wielkimi krokami zmianach w prawie pracy? 29 proc. respondentów ocenia założenia nowelizacji pozytywnie. Przeciwne zdanie ma raptem 10 proc. 61 proc. nie ma w ogóle zdania na ten temat. Co ciekawe, 52 proc. ankietowanych w ogóle nie zdawało sobie sprawy z tego, że szykują się jakieś zmiany w kodeksie pracy. Równocześnie 65 proc. badanych uważa, że praca zdalna jako taka jest dobrym rozwiązaniem. Przeciwnikami tej formy wykonywania obowiązków wobec pracodawcy jest 12 proc. respondentów.

W momencie, gdy rozpatrujemy jedynie osoby zorientowane w kwestii nowelizacji, przewaga zwolenników pracy zdalnej wydaje się wręcz oczywista. Taki wniosek potwierdza Sandra Kolańczyk, HR Business Partner ClickMeeting.

Rynek pracy w ciągu ostatnich kilku lat zmienił się nie do poznania. Praca zdalna i hybrydowa to dziś modele absolutnie powszechne i normalne. Dlatego najwyższy czas, aby prawo dostosowało się do nowej rzeczywistości, w której się znajdujemy. Blisko ⅓ Polaków uważa, że praca zdalna to dobre rozwiązanie. Dane te pokazują, że chcemy pracować zdalnie i właśnie dlatego te zmiany są tak ważne.

Polacy uważają pracę zdalną za korzystną przede wszystkim dla pracowników. Równocześnie nie uważają, żeby była wyraźnie niekorzystna dla pracodawców

Zmiany w kodeksie pracy dotyczące pracy zdalnej można także rozpatrywać pod kątem równowagi pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Uczestnicy badania ClickMeeting wydają się uważać, że nowe rozwiązania są korzystniejsze dla pracowników. Warto jednak odnotować, że dysproporcja nie jest tutaj tak ogromna, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

40 proc. respondentów uważa, że zmiany w kodeksie pracy będą korzystne dla pracowników. Przeciwnego zdania jest 13 proc. badanych. 47 proc. przyznało, że nie ma zdania na ten temat. Równocześnie 26 proc. ankietowanych uważa, że nowelizacja będzie korzystna dla pracodawców. 13 proc. jest zdania, że to rozwiązanie niekorzystne dla przedsiębiorców. W tym przypadku zdania nie ma 51 proc. badanych.

Równocześnie 32 proc. uczestników badania uważa, że ustawodawca powinien zająć się kwestią pracy zdalnej wcześniej. ClickMeeting zapytał również ankietowanych o stosunek do powrotu do stacjonarnego wykonywania pracy w ciągu 30 dni od złożenia takiego wniosku przez którąś ze stron stosunku pracy. 35 proc. Polaków uważa, że miesiąc to zbyt długi okres. Przeciwnego zdania jest 13 proc. respondentów.