Zbliżają się zmiany w wystawianiu faktur. Zaczną obowiązywać już od 1 września

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Zbliżają się zmiany w wystawianiu faktur. Zaczną obowiązywać już od 1 września

Wielkimi krokami zbliża się wejście w życie obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Przedsiębiorcy wciąż mają jednak trochę czasu, by się do tego przygotować. Znacznie wcześniej jednak wejdą w życie inne zmiany – chodzi o wystawianie faktur zaliczkowych i korygujących.

Zmiany w wystawianiu faktur zaliczkowych i korygujących już od 1 września

Cały czas trwają ożywione dyskusje wokół obowiązkowego KSeF. Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur stanie się obowiązkowe od 1 lipca 2024 r. – tym samym przedsiębiorcom został mniej niż rok na przygotowanie się do wystawiania faktur za pośrednictwem systemu. Będzie to spore wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm, wystawiających mnóstwo dokumentów; z drugiej strony osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które w dodatku nikogo nie zatrudniają, również mogą nie wiedzieć, jak przygotować się na zmiany.

Zanim jednak KSeF faktycznie stanie się obowiązkowy, przedsiębiorcy powinni mieć na uwadze zmiany w wystawianiu faktur zaliczkowych i korygujących, które zaczną obowiązywać już od 1 września. Po pierwsze, podatnik nie będzie już zobowiązany do wystawiania faktury zaliczkowej, jeśli całość lub część zapłaty otrzymał w tym samym miesiącu, w którym dokonał czynności, na poczet których otrzymał płatność. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, że zmiany nie będą mieć zastosowania do faktur wystawianych w szczególnych terminach wymienionych w art. 106i ust. 3-8 ustawy o VAT.

Oprócz tego zmieni się również to, że jeżeli podatnik zamiast faktury zaliczkowej wystawi tylko jedną fakturę końcową, to po wejściu zmian w życie taka faktura będzie musiała zawierać datę otrzymania zapłaty – przynajmniej w sytuacji, gdy data ta została określona i różni się od daty wystawienia faktury.

Część zmian powinna zainteresować głównie tych przedsiębiorców, którzy już korzystają z KSeF

O ile wymienione wyżej zmiany powinny zainteresować wszystkich przedsiębiorców, o tyle część obowiązujących od 1 września będzie istotna głównie dla tych, którzy już teraz dobrowolnie korzystają z Krajowego Systemu e-Faktur. Po pierwsze, jeśli faktury zaliczkowe są wystawiane za pomocą KSeF, to będą one musiały zawierać numery identyfikujące w Krajowym Systemie e-Faktur faktury zaliczkowej. Po drugie, jeśli chodzi o faktury korygujące, to faktury wystawiane w formie elektronicznej przez KSeF będą musiały zawierać numer korygowanej faktury. Dodatkowo zasada ta będzie dotyczyć również korekt wystawianych przez podmioty, które nie mają siedziby działalności gospodarczej w Polsce, o ile pierwotna faktura została wystawiona w KSeF.