Zniesienie wiz do USA coraz mniej prawdopodobne. Procent odrzuconych wniosków o wizę jest większy niż rok temu

Gorące tematy Państwo Zagranica Dołącz do dyskusji (198)
Zniesienie wiz do USA coraz mniej prawdopodobne. Procent odrzuconych wniosków o wizę jest większy niż rok temu

Zniesienie wiz do USA jest tematem poruszanym od bardzo dawna. Kontakty dyplomatyczne na najwyższym szczeblu z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych niemal zawsze zahaczają jedną kwestię. Kiedy w końcu zostanie wprowadzony ruch bezwizowy między Polską a USA?

Zniesienie wiz do USA coraz bardziej odległe

Jakiś czas temu w wielu środkach przekazu powielano informację, iż Polska może jak gdyby ex lege wstąpić do programu, dzięki któremu w niektórych wypadkach nie potrzebowalibyśmy wizy, aby znaleźć się legalnie na terenie USA.

Mowa tutaj o programie Visa Waiver, który zakłada, że jeżeli odsetek odmów przy ubieganiu się polskich obywateli o wjazd do USA spadnie poniżej 3 procent (do 30 września), to będzie odbywać się ruch bezwizowy. W tym wypadku liczba odrzuconych wniosków o wizę nie będzie już później sprawdzana. W roku 2017 wskaźnik ten wyniósł 5,92%, co spowodowało znaczne poruszenie, iż odwieczny problem z wizami w najbliższej przyszłości rozwiąże się sam.

Jak co niektórzy mogli się spodziewać, odsetek w tym roku – według danych, podawanych przez konsulat – nieznacznie wzrósł. Jedni twierdzą, że wpływ mają na taki stan rzeczy czynniki geopolityczne. Inni – bardziej złośliwie – że wskaźnik jest specjalnie utrzymywany tak, aby system wiz został w mocy.

Visa Waiver

Warto pamiętać, że wspomniany program umożliwia obywatelom niektórych krajów bezwizowe podróżowanie do Stanów Zjednoczonych jedynie w celach turystycznych i służbowych. Maksymalna długość pobytu nie może przekraczać 90 dni. Uczestnikami programu są obecnie takie kraje, jak  Andora, Australia, Austria, Belgia, Brunei, Czechy, Chile, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Japonia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia, Republika Korei, San Marino, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Tajwan, Węgry, Wielka Brytania oraz Włochy.

Jak można zauważyć, większość naszych europejskich sąsiadów znajduje się obecnie w tym programie. Więcej informacji o Visa Waiver można uzyskać tutaj.

Światło w tunelu

Co ciekawe, w ostatnich dniach Georgette Mosbacher (ambasador USA w Polsce) wspomniała, że zniesienie wiz dla Polaków jest dla niej priorytetem. Ambasador na antenie TVN24 powiedziała:

Jesteście wspaniałym sojusznikiem, z cała pewnością najsilniejszym w tym regionie. Zgadzam się. Jestem gotowa do końca przyszłego roku zakończyć sprawę wiz. Wiem, że to niełatwy temat.

Taka deklaracja jest faktycznie budująca, ale historia pokazuje, że rzeczywistość może być zupełnie inna.