Polscy nauczyciele stracili prawie 250 tysięcy złotych na inwestycjach w whisky

Państwo Dołącz do dyskusji
Polscy nauczyciele stracili prawie 250 tysięcy złotych na inwestycjach w whisky

Jak mawiał klasyk – jak się nie wie co się gra, to się gra jeden dwa. Najwyraźniej zasady tej nie znał ZNP. Swoimi sprawozdaniami Związek Nauczycielstwa Polskiego potwierdził, że w ostatnich latach stracił prawie 250 tysięcy złotych. Strata wynika z nieudanej inwestycji w whisky. Czy związek zawodowy może w ogóle inwestować przy wykorzystaniu związkowych funduszy?

Inwestycje w stylu ZNP – 250 tysięcy złotych straty na inwestowaniu w whisky

Wirtualna Polska ujawniła, że w ostatnich latach Związek Nauczycielstwa Polskiego miał stracić niemalże 250 tysięcy złotych na inwestycjach w beczki whisky.

Związek Nauczycielstwa Polskiego to związek zawodowy zrzeszający pracowników oświaty i wychowania, szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce. Instytucja, której działalność – zgodnie ze statutem – winna polegać nade wszystko na dbaniu o interesy zawodowe swoich członków. Tymczasem zarządzający związkiem postanowili pobawić się w inwestorów. W końcu jakże przyjemnie inwestuje się nieswoimi pieniędzmi. Potencjalna strata aż tak nas wtedy nie boli, a ewentualny zysk byłby zapewne głośno komentowany.

Czy związek zawodowy może inwestować wykorzystując związkowe fundusze?

Tak. Nie jest to nigdzie zakazane. W statucie ZNP nie znajdziemy jakichkolwiek zapisów, których treść wskazywałaby, że z inwestowaniem w whisky doszłoby do samowoli oraz niegospodarności. W końcu związek powinien w pierwszej kolejności realizować obrane wcześniej cele statutowe, co jednak nie oznacza, że nie wolno mu dowolnie dysponować zgromadzonym majątkiem.

Najwyraźniej z podobnego założenia wyszli pomysłodawcy inwestowania w beczki whisky. Zaskakujący jest fakt, że biznes jednak nie wypalił. Chociaż w ostatnich latach indeksy whisky osiągały przecież rekordowe wzrosty.

Wyjątkowego pecha mieli jednak związkowi decydenci. Postanowili, że związkowe fundusze zostaną zainwestowane w spółkę, która zajmuje się inwestowaniem w beczki whisky. Inwestycja okazała się fiaskiem. Związek nie tylko stracił zainwestowane dotąd środki, ale zdaniem spółki zalega spółce ponad 30 tysięcy złotych – za przechowywanie oraz ubezpieczenie beczek z whisky.

To jednak nie jedyne problemy związku. Spółka Stilnovisti – inwestor – poinformowała, że pozwie ZNP w związku z naruszeniem dóbr osobistych oraz przekazywania nieprawdziwych informacji o spółce.