Nie każdy ubezpieczony zdaje sobie z tego sprawę, ale sprawdzenie prognozy swojej przyszłej emerytury wcale nie jest trudne. ZUS apeluje o sprawdzenie stanu konta, ponieważ zakończył już podsumowanie składek według stanu na 31 grudnia 2021 r.
ZUS apeluje o sprawdzenie stanu konta
Jak informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował już podsumowanie składek według stanu na 31 grudnia 2021 r. dla prawie 23,2 mln osób. Każdy ubezpieczony może poznać przygotowaną dla siebie informację – wystarczy, że wejdzie na Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Osoby, które nie mają konta na PUE, mogą je łatwo założyć, zarowno przez internet, jak i w placówce ZUS, z pomocą pracownika Zakładu. Informację można znaleźć w panelu „ubezpieczony”, następnie trzeba wybrać „Informacje o stanie konta” i „Informację za 2021”.
Co na swoim koncie w PUE mogą znaleźć ubezpieczeni? Informacja opisuje łączny stan konta emerytalnego na koniec 2021 r., po ostatniej rocznej waloryzacji składek. Oprócz tego ubezpieczony może również dowiedzieć się, jaką kwotę zgromadził na dziedziczonym subkoncie w ZUS czy jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego. Ponadto w informacji znajduje się też wykaz składek emerytalnych z 2021 r. w podziale na miesiące.
To, co może jednak najbardziej interesować ubezpieczonych, to prognoza przyszłej emerytury. Hipotetyczne świadczenie (w kilku wariantach) jest wyliczane dla osób, które ukończyły 35. rok życia. Pierwszy wariant prognozy pokazuje, ile mogłaby wynosić przyszła emerytura ubezpieczonego, jeśli odprowadzałby składki średnio takie, jak w poprzednich latach, a dodatkowo utrzymałby ciągłość zatrudnienia do osiagnięcia wieku emerytalnego. Druga prognoza pokazuje, ile wynosiłaby emerytura, gdyby ubezpieczony już teraz przestał pracować.
Oczywiście prognozy dotyczące przyszłej emerytury należy traktować z przymrużeniem oka – wiele czynników ulegnie jeszcze zmianie. Nie ma jednak wątpliwości, że ZUS dobrze robi, gdy apeluje o sprawdzenie stanu konta i informuje o takiej możliwości. To budowanie nawyku sprawdzania swojej sytuacji, nabierania świadomości finansowej i myślenia o przyszłości – nawet, jeśli do ukończenia wieku emerytalnego pozostało jeszcze kilkadziesiąt lat.
Wkrótce pomóc może też Centralna Informacja Emerytalna
W kontekście przyszłości pomocna może okazać się też Centralna Informacja Emerytalna. Dzięki CIE każdy obywatel ma móc łatwo sprawdzić, jakie oszczędności zebrał na wszystkich kontach produktów emerytalnych. W połączeniu z informacjami z ZUS będzie to dawać już pewien obraz sytuacji finansowej danej osoby w przyszłości. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy CIE ostatecznie zostanie wdrożona.