ZUS zaczął masowo kontrolować zwolnienia lekarskie wystawiane podczas teleporad

Praca Prawo Zdrowie Dołącz do dyskusji (22)
ZUS zaczął masowo kontrolować zwolnienia lekarskie wystawiane podczas teleporad

Lekarze, którzy udzielali teleporad i wystawiali L4, muszą przygotować się na to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych może się do nich odezwać. ZUS coraz częściej kontroluje e-zwolnienia lekarskie. Lekarze są oburzeni.

ZUS kontroluje e-zwolnienia lekarskie. Wszystko przez przepisy

W trakcie pandemii lekarze masowo udzielali teleporad – było to rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze zarówno dla samych medyków, jak i pacjentów, którzy (jeśli nie byli chorzy na covid) nie musieli obawiać się zakażenia podczas wizyty w przychodni. Jak informuje rynekzdrowia.pl, okazuje się jednak, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od jakiegoś czasu kwestionuje e-zwolnienia, jakie wystawiali lekarze po udzieleniu teleporady. Jak na Twitterze wyjaśnia Jakub Kosikowski z Lubelskiej Izby Lekarskiej, ZUS wzywa lekarzy do składania wyjaśnień. Teoretycznie zwolnienie można wystawić bowiem tylko po osobistym zbadaniu pacjenta – co miało się zresztą zmienić, ale rządzący nie dopilnowali tego, by wprowadzić odpowiednie przepisy.

Co ciekawe, ZUS postanowił odpowiadać na wpisy oburzonych lekarzy. Podkreśla przy tym, że zwolnienie lekarskie powinno być wystawiane wyłącznie w sytuacji, gdy lekarz jest w stanie rzetelnie ocenić zdrowie pacjenta. To z kolei oznacza, że podczas teleporady powinien zostać przeprowadzony wnikliwy wywiad medyczny. Na te z kolei często nie było czasu – lekarze po prostu przyjmowali, że pacjent faktycznie ma takie objawy, jakie przedstawił.

ZUS dodatkowo zaznacza, że może skontrolować każde zwolnienie lekarskie – niezależnie czy zostało wystawione po wywiadzie z pacjentem na odległość, czy też po fizycznym badaniu.

Lekarze grożą, że mogą po prostu zaprzestać wystawianie e-zwolnień – skoro mogą im za to grozić dodatkowe konsekwencje. Warto zresztą zaznaczyć, że ZUS najwidoczniej faktycznie coraz mocniej kontroluje e-zwolnienia lekarskie, bo w mediach społecznościowych już zgłaszają się osoby, do których zwrócił się ZUS. Do tej pory jednak wystarczyło, by lekarz zwrócił się do prawnika w izbie lekarskiej, by cała sprawa szybko się rozwiązała. Teraz może jednak okazać się, że lekarze zaczną ponosić konsekwencje wystawiania e-zwolnień.

Teoretycznie może się skończyć nawet zawieszeniem uprawnień do wystawiania zaświadczeń lekarskich

Co czeka lekarzy, jeśli ZUS uzna, że e-zwolnienie zostało wystawione nieprawidłowo? Teoretycznie lekarz może w takim wypadku stracić prawo do wystawiania zaświadczeń lekarskich na okres nieprzekraczający trzech lub dwunastu miesięcy. Z drugiej strony – nie wiadomo jak ZUS chciałby udowodnić, że medyk nie przeprowadził należytego wywiadu medycznego z pacjentem. Możliwe też, że ostatecznie Zakład – po protestach lekarzy – wycofa się z masowych kontroli. Zwłaszcza, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już na początku przedstawiło interpretację przepisów dotyczących zwolnień lekarskich i stwierdziło w niej, że nie ma przeszkód, by wystawiać zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy za pośrednictwem systemów informatycznych.

Oczywiście to wszystko pokazuje tylko niekonsekwencję ze strony państwa – najpierw umożliwiono prowadzenie teleporad i wystawienie e-zwolnień, teraz natomiast (już długo po fakcie) pojawiły się wątpliwości co do legalności takiego rozwiązania.