ZUS udostępnił nową wersję wniosku o zwolnienie ze składek. Czym się różni od starej i co należy zaznaczyć?

Firma Dołącz do dyskusji (247)
ZUS udostępnił nową wersję wniosku o zwolnienie ze składek. Czym się różni od starej i co należy zaznaczyć?

Tarcza antykryzysowa 3.0 wprowadziła zmiany dotyczące m.in. kryterium dochodu przy ubieganiu się o zwolnienie ze składek ZUS. Z tego względu ZUS udostępnił nową wersję wniosku. 

ZUS udostępnił nowy wniosek o zwolnienie ze składek

Tarcza antykryzysowa 3.0 weszła w życie 16 maja. Wprowadza ona kilka istotnych zmian – zwłaszcza z perspektywy osób samozatrudnionych. Jedną z nich jest wprowadzenie kryterium dochodu, dzięki czemu poszerzono grono przedsiębiorców uprawnionych do ubiegania się o zwolnienie.

Do tej pory o zwolnienie ze składek ZUS mogli ubiegać się tylko ci samozatrudnieni, których przychód nie był wyższy niż 300 proc. przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia (czyli 15 681 zł). Tarcza 3.0 umożliwiła zwolnienie ze ZUS także tym, którzy osiągnęli wyższy przychód, ale ich koszty były stosunkowo wysokie – tak, że dochód nie przekroczył 7000 zł. To rozwiązanie długo wyczekiwane zwłaszcza przez przedsiębiorców, którzy samodzielnie prowadzili sklepy i punkty usługowe, a ich realny zysk był znacznie niższy niż maksymalny dopuszczalny wcześniej przychód.

ZUS: nowy wniosek o zwolnienie ze składek na razie tylko w formacie pdf. Czym różni się od starego?

Niestety – mimo że ZUS udostępnił już nowy wniosek o zwolnienie ze składek, to na razie nie można go złożyć drogą elektroniczną, czyli za pośrednictwem PUE ZUS. Jak deklaruje Zakład, już wkrótce pojawi się on jednak na platformie. Obecnie wniosek dostępny jest na stronie zus.pl. Można go pobrać, wydrukować, a następnie wypełnić i wysłać pocztą lub samodzielnie dostarczyć do placówki ZUS (i np. wrzucić do specjalnej skrzynki).

Na Bezprawniku omawialiśmy już, jak złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS. Czym różni się najnowsza wersja wniosku od poprzedniej?

Pomijając kwestie wizualne, należy zajrzeć przede wszystkim do działu II („Treść wniosku”). W punkcie drugim pojawiają się dwie opcje do wyboru. Pierwszą powinni zaznaczyć ci płatnicy, którzy nie osiągnęli przychodu wyższego niż 15 681 zł (i spełnienie tego wymogu wystarcza w ich przypadku do zwolnienia ze składek). Nowością jest natomiast opcja druga – i dotyczy ona właśnie samozatrudnionych, którzy od wejścia w życie tarczy 3.0 również są uprawnieni do zwolnienia. Brzmi ona:

„w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek osiągnąłem przychód wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. tj. 15 681 zł, a dochód w wysokości niższej niż 7000 zł”

To tak naprawdę jedyna istotna zmiana we wniosku – formularz pozostaje więc maksymalnie uproszczony.