Tarcza 3.0: zwolnienie ze składek ZUS już funkcjonuje i posłuży wsparciu przedsiębiorców, którzy do tej pory nie mogli liczyć na szczególne udogodnienia, rekompensujące problemy, powstałe wskutek epidemii Sars-CoV-2.
Tarcza 3.0 – zwolnienie ze składek ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że zwolnienie ze składek ZUS, wynikające z regulacji zawartych w Tarczy 3.0 już działa. Z pomocy skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy wprawdzie osiągneli przychód wyższy, niż 15 681 złotych, ale ich dochód nie przekroczył 7 000 złotych.
Jak słusznie zauważa prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS:
Dzięki temu rozwiązaniu więcej przedsiębiorców skorzysta z pomocy
Nowe przepisy zawarte w Tarczy 3.0 zakładają zwolnienie ze składek ZUS, z którego skorzystają samozatrudnieni (czyli przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników), którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 kwietnia br., a także ci przedsiębiorcy, których przychód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek, przekracza 14 671 złotych (300% przeciętnego wynagrodzenia w 2020 r.), ale dochód nie przekracza 7 000 złotych.
Tarcza 3.0 – zwolnienie z ZUS i świadczenie postojowe
Zakład Ubezpieczeń społecznych informuje również, że ze zwolnienia ze składek ZUS skorzystają także ci przedsiębiorcy, którzy korzystają z tzw. ulgi na start. Zwolnieniu podlegają również składki za kwiecień i maj, nawet wtedy, gdy zostały już opłacone.
Prof. Gertruda Uścińska wskazuje ponadto – odnosząc się do świadczenia postojowego – że
Nowa odsłona tarczy uprawnia do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia br. Pozostałe warunki pozostają bez zmian. Należy wykazać 15-proc. spadek przychodu. Przykładowo na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu
ZUS odniósł się również szerzej do kwestii świadczeń postojowych, a konkretniej – tego, ile razy można je otrzymać.
Tarcza 3.0 – ile razy można skorzystać ze świadczenia postojowego?
Sama wypłata świadczenia postojowego może mieć miejsce maksymalnie trzy razy. Warunkiem drugiej i trzeciej wypłaty jest oświadczenie przedsiębiorcy (zleceniobiorcy), że jego sytuacja materialna nie poprawiła się od stanu, ujętego w poprzednio złożonym wniosku. Tej oceny dokonuje wnioskodawca. Co istotne, w wyżej wskazanym oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów. Brak poprawy sytuacji oznacza, że musi się ona utrzymać na podobnym poziomie albo – co wskazuje ZUS – „niewiele się zmienić”.
We wniosku o świadczenie postojowe z ZUS należy podać dane kontaktowe, przez co w wypadku jakichś wątpliwości może się skontaktować z wnioskodawcą pracownik ZUS, co pozwoli na wyeliminowanie ewentualnych błędów czy niejasności. Komunikacja z ZUS może być również prowadzona za pomocą internetowej platformy PUE ZUS, która znajduje się pod adresem zus.pl/pue.
Wszelkie formy wsparcia przedsiębiorców są dzisiaj zasadne, a sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje się odpowiednio wykonywać swoją pracę w tym zakresie, zarówno w odniesieniu do informowania, jak i pomocy w procesie uzyskiwania pomocy.