Obecnie przedsiębiorca samodzielnie musi ustalać wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, które musi wpłacić do ZUS, a także rozliczać wypłacane zasiłki. Może się to jednak zmienić, ponieważ ZUS pracuje nad ogromnym przedsięwzięciem informatycznym. Jego sukces może oznaczać spore ułatwienia dla przedsiębiorców.
ZUS obliczy składki za przedsiębiorców?
ZUS pracuje nad projektem, który może znacząco ułatwić życie przedsiębiorcom. Jak? Na przykład obliczy za nich, jaka jest wysokość należnych składek w danym miesiącu. Dzięki temu przedsiębiorcy nie musieliby troszczyć się o to, czy zrobili przelew na prawidłową kwotę. To pozwoliłoby też na uniknięcie sytuacji, w której trzeba dokonać korekty rozliczeń. Wszystko w ramach specjalnej aplikacji, która ma zresztą z czasem udostępniać znacznie więcej usług. Jak zapowiada Zakład, ma być intuicyjna, bezpieczna i kompatybilna z różnymi modelami urządzeń i systemów operacyjnych.
Co jeszcze mogą zyskać osoby prowadzące firmę, oprócz tego, że ZUS obliczy składki za przedsiębiorców? Za pomocą aplikacji mogliby sprawdzić saldo w ZUS i opłacić składki za pomocą płatności elektronicznej. Skorzystaliby też przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 21 pracowników. Ich zadaniem jest obliczanie i wypłacanie zasiłków z funduszu chorobowego. Przedsiębiorcy mogliby zostać zwolnieni z tego obowiązku – pozostałoby im prawdopodobnie tylko wypełnianie deklaracji ZUS RCA.
Ostatecznie aplikacja ma jednak służyć praktycznie wszystkim i przekształcić się w mobilną Platformę Usług Elektronicznych. Skorzystają też lekarze, którzy za jej pośrednictwem będą mogli wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie. Docelowo mobilna platforma ma usprawnić obieg informacji: nie tylko między płatnikami a ZUS-em, ale także między płatnikami i lekarzami.
Na razie, jak twierdzi prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, ZUS obliczy składki za przedsiębiorców prawdopodobnie w drugiej połowie 2020 r. Wtedy mogłyby wejść w życie odpowiednie rozwiązania księgowo-rozliczeniowe.
Automatyzacja w ZUS postępuje
ZUS od jakiegoś czasu stara się usprawnić swoje działania. Za przykład może służyć analiza wniosków o przyznanie emerytury, które wpłynęły do Zakładu po reformie emerytalnej. Z 850 tys. wniosków 160 tys. przeanalizował specjalny robot informatyczny, co pozwoliło na przyspieszenie całości prac. Automatyzacja tego rodzaju funkcjonuje już w ZUS w przypadku drobnych spraw, które nie wymagają weryfikacji dokumentów w postaci papierowej. Można się zatem spodziewać, że ZUS będzie pracował nad kolejnymi rozwiązaniami, które ułatwią życie nie tylko samemu Zakładowi, ale także płatnikom składek.