Przez zamieszanie z Twój e-PIT przedsiębiorcy poczekają na zwrot podatku. Wszystko przez nowy termin składania zeznań

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (79)
Przez zamieszanie z Twój e-PIT przedsiębiorcy poczekają na zwrot podatku. Wszystko przez nowy termin składania zeznań

Zwrot podatku dla przedsiębiorców nastąpi w późniejszym terminie. Dodatkowe problemy dotyczą  tych, którzy korzystają z ulg na innowacje, ulg na dziecko lub którzy rozliczają się wspólnie z małżonkiem. 

Zwrot podatku dla przedsiębiorców w późniejszym terminie

Skąd zmiana i dlaczego zwrot podatku dla przedsiębiorców nastąpi później? Jak donosi DGP, wszystko przez datę początkową składania zeznań podatkowych, którą w 2020 r. wyznaczono na 15 lutego.

Początkowo taki termin był uzasadniony planowanym objęciem przedsiębiorców usługą e-PIT. Zgodnie z zapowiedziami KAS z zeszłego roku przedsiębiorcy mieli otrzymać możliwość skorzystania w 2020 r. z usługi Twój e-PIT. Ostatecznie okazało się jednak, że wersja usługi dla firm nie jest gotowa, a przedsiębiorcy muszą dostarczyć deklarację osobiście, wysłać ją pocztą lub wysłać PIT przez internet.

Nowy termin wprowadzono więc po to, by skarbówka mogła zdążyć zebrać odpowiednie informacje i deklaracje. KAS wprawdzie wycofała się ze swoich planów dotyczących usługi Twój e-PIT, ale początkowy termin przesyłania zeznań nie uległ już zmianie. To oznacza również, że nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca prześle swoją deklarację jeszcze przed nowym terminem – skarbówka i tak automatycznie uzna, że deklaracja wpłynęła 15 lutego. A to z kolei ma wpływ na termin zwrotu podatku. Przedsiębiorcy, którym zależy na szybszym otrzymaniu zwrotu nadpłaty, powinni rozliczyć się przez Internet – wtedy na zwrot poczekają do 45 dni. W innym przypadku skarbówka będzie miała na to 3 miesiące.

Dodatkowe trudności dla korzystających z ulgi na innowacje i ulgi na dziecko

Późniejszy zwrot podatku czy brak możliwości z korzystania usługi Twój e-PIT to nie jedyne problemy przedsiębiorców, jeśli chodzi o deklaracje podatkowe. Dobrym przykładem mogą być chociażby problemy z PIT-11 – przez błędne wskazówki KIS część przedsiębiorców nieprawidłowo wypełniła druki dla swoich pracowników. Jeśli nie skorygują deklaracji, młodzi zatrudnieni mogą nie dostać zwrotu podatku przysługującego z tytułu programu zerowy PIT dla młodych.

Kolejnym problemem był brak możliwości rezygnacji z zaliczki za grudzień lub ostatni kwartał 2019 r. – konieczne stało się zatem wpłacenie zaliczki do 20 stycznia.

Jeśli chodzi o przedsiębiorców, którym przysługuje prawo skorzystania z ulgi na innowacje, to nie mogli oni w trakcie roku płacić niższych zaliczek wynikających z ulgi. Podobny problem dotyczy przedsiębiorców korzystających z ulg na dzieci czy rozliczających się z małżonkiem. Oni wykażą nadpłatę dopiero w zeznaniu rocznym.