W 2016 roku polskie grupy kapitałowe i zagraniczne mogą mieć problem, może je dotknąć 19 procentowy podatek od dywidend.
W 2016 roku mają wejść w życie przepisy, które mają ograniczyć zwolnienia podatkowe od dywidend w całej Unii Europejskiej. Może się okazać, że niektóre firmy i grupy kapitałowe będą musiały zapłacić 19 procentowy podatek od dywidend.
Wiele firm i grup kapitałowych ma pod swoimi skrzydłami spółki powiązane. Sporo z nich zarejestrowanych jest w rajach podatkowych takich jak Cypr czy Luksemburg. Służą one głównie temu, by odprowadzać zyski i unikać opodatkowania.
Wiele z nich jest także elementem oszustw karuzelowych, gdzie w wyniku niejasnych powiązań kapitałowych nie odprowadza się na jednym z etapów przelewania pieniędzy za prawdziwe lub fikcyjne usługi podatku VAT lub wyłudza się jego zwrot. Tego typu powiązania sprawiają wiele kłopotów w większości krajów Unii Europejskiej.
Aby temu przeciwdziałać, powzięto odpowiednie kroki mające na celu ukrócenie tego typu praktyk. Teraz firmy, które mają powiązane ze sobą spółki zależne, będą musiały udowodnić, że nie istnieją one jedynie w celu zmniejszenia należności podatkowych lub wyprowadzeniu kapitału za granicę do rajów podatkowych.
Jeśli tego nie zrobią, to Urząd Skarbowy może uznać, że jest to jedynie sztucznie stworzona struktura mająca na celu wyłudzenia zwrotów i uszczuplenie podatków. W takim przypadku może na nie zostać nałożony 19 procentowy podatek od dywidend. Wszystko dzięki ustawie z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – podpisanej 27 października 2015 r., a mającej wejść w życie z ostatnim dniem 2015 roku.
Unikanie podatków weszło nam w krew i wielu przedsiębiorców uczyniło z tego niemal sztukę. Czy działania, które mają zapewnić wyższe wpływy z podatków w całej UE to tylko przygrywka do kolejnych kroków mających sprawić podatkowe kłopoty firmom? Przekonamy się zapewne wkrótce.
Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z podatkami, odprowadzaniem lub zwrotem podatku VAT i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com