Mało kto wie o tym, że jedną z najbardziej prominentnych osób w całym ekosystemie Google jest Amerykanka posiadająca polskie korzenie, dziś piastująca stanowisko prezes YouTube, a bez której być może nawet jeden z największych koncernów świata nigdy by nie powstał.
Dziś Google obchodzi swoje 20. urodziny. Z usług stworzonych lub chociaż posiadanych lub rozwijanych przez Google korzystamy każdego dnia: przeglądarki internetowej, systemu operacyjnego, poczty e-mail, systemu reklam AdSense, wyszukiwarki, map i wielu, wielu innych. Jak przystało na porządną firmę, cała historia zaczęła się od amerykańskiego garażu. To właśnie ten w 1998 roku wynajęła dwóm informatykom Susan Wojcicki.
Lubimy, bo co innego nam zostało, doszukiwać się polskich genów i akcentów w historiach rodem z Krzemowej Doliny. Steve’a Wozniaka zna praktycznie każdy, o Jacku Tramielu słyszało wielu, ale Susan Wojcicki to historia wciąż mocno w naszym kraju nieznana – a szkoda. Niewykluczone bowiem, że bez Amerykanki o polskich korzeniach Google nigdy, by nie powstało, nie prowadziłoby dziś kilku istotnych filarów swoich usług, a w tym samego YouTube’a – to właśnie Wojcicki bardzo mocno naciskała, by wyszukiwarkowy wówczas gigant rozwijał działalność w tym kierunku.
Polski akcent w 20 urodziny Google
W 1998 roku Susan pracowała w Intelu, natomiast swój garaż postanowiła wynająć dwóm obiecującym informatykom – Larry’emu Page’owi i Sergeyowi Brinowi. Już kilka miesięcy później przeniosła się do działu marketingu raczkującego Google i była to najlepsza decyzja… jaka mogła spotkać tę firmę. Wojcicki nie tylko mocno zabiegała o pierwszą Google Dooodle, ale też stała za projektami, z których w większości korzystamy do dziś: Google Images, Google Books i Google Video. Ten ostatni wprawdzie został pożarty przez YouTube, ale – jak wspomniałem – nie byłoby to tak prawdopodobnym scenariuszem, gdyby nie upór Amerykanki.
W kolejnych latach Wojcicki na stanowiskach kierowniczych rozwijała projekty Google, których wy może osobiście nie znacie aż tak dobrze, ale zapewniam – są one bardzo ważne m.in. dla Bezprawnika i dla biznesu. Mowa tu o AdWords, AdSense, DoubleClick, and Google Analytics. W 2014 ostatecznie zasiadła na stanowisku prezes YouTube’a.
Susan jest córką urodzonego w Warszawie Stanisława Wójcickiego, fizyka, który zdecydował się wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. Jej dziadkiem był z kolei Franciszek Wójcicki, ważny prawnik okresu II Rzeczpospolitej, prześladowany następnie przez stalinowski reżim PRL-u. Prezes YouTube’a – o czym wie niewielu – nie odżegnuje się od swoich polskich korzeni, ma polskie obywatelstwo i niedawno została nawet mianowana ambasadorką polskości (na zdjęciu tytułowym wraz z Prezydentem RP Andrzejem Dudą – fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP).