Praktycznie każdy słyszał opinie typu „teraz to już tylko IT” albo „dobrobyt w IT już się kończy”. Są one niezwykle skrajne, jednak której bliżej do prawdy? Najlepiej płatne zawody w 2023 roku oczywiście obejmują programistów. Jednak czy nadal dzierżą oni palmę pierwszeństwa? Sprawdź, jak wygląda tegoroczny ranking.
Najlepiej płatne zawody w 2023. Kto na czele rankingów?
Ranking najlepiej płatnych zawodów opieramy na podstawie raportu płacowego 2023 firmy Hays Poland. Zestawienie obejmuje aż 13 sektorów gospodarki oraz wiele profesji każdego szczebla. Jak łatwo zauważyć, na największe zarobki mogą liczyć pracownicy na szczeblu kierowniczym. W takim przypadku konieczne jest wykazanie się nie tylko umiejętnościami i wiedzą, ale również doświadczeniem i kompetencjami kierowniczymi. Oto 7 stanowisk w rankingu „Najlepiej płatne zawody 2023″, na których zarabia się zdecydowanie powyżej średniej krajowej.
IT Director/CIO [45 000 zł]
Na pierwszym miejscu, ale nie samotnie, znajduje się CIO, czyli Chief Information Officer. Jest to jedna z najważniejszych osób w przedsiębiorstwie zajmującym się wytwarzaniem technologii informatycznych. Do jego zadań należy wdrożenie, rozwój oraz nadzorowanie stanu całego systemu informatycznego wewnątrz firmy. Tym właśnie CIO różni się od CTO, którego działania skierowane są na klientów zewnętrznych. Najczęściej oferowane zarobki na tym stanowisku to 45 000 złotych brutto miesięcznie.
General Manager FMCG [45 000 zł]
Ex aequo na pierwszym miejscu pod względem zarobków znajduje się general manager FMCG. Jest to jedna z gałęzi gospodarki, która zaopatruje sklepy w produkty pierwszej potrzeby. Jest to skrót od angielskiego wyrażenia Fast Moving Consumer Goods. Na szczycie drabinki wynagrodzeń w branży najczęściej oferowane wynagrodzenie również wynosi 45 000 złotych. Do jego zadań należy zarządzanie i koordynowanie całym przedsiębiorstwem w celu uzyskania maksymalizacji zysków oraz optymalizacji efektywności.
Regional CFO [40 000 zł]
Kolejny skrót, pod którym kryją się niezwykle dobre zarobki. W branży finansów i księgowości najczęściej oferowane zarobki dla Regional CFO wynoszą 40 000 złotych brutto miesięcznie. Kim jest CFO? To skrót od Chief Financial Officer, czyli odpowiednik polskiego regionalnego dyrektora finansowego. Jest jedną z najważniejszych osób w firmie, a co za tym idzie, jest to jedno z bardziej prestiżowych stanowisk. Regional CFO jest odpowiedzialny m.in. za kształtowanie strategi finansowej firmy i jej realizację czy optymalizowanie polityki podatkowej.
Plant Manager [40 000 zł]
Ex aequo ze stanowiskiem regionalnego dyrektora finansowego kształtują się zarobki Plant Managera. W branży produkcja i inżynieria menadżer operacyjny w firmie zatrudniającej ponad 500 pracowników najczęściej otrzymywał ofertę w wysokości 40 000 złotych brutto miesięcznie. Zadania na tym stanowisku można w skrócie ująć jako kompleksowe zarządzanie pracą produkcji. Ponadto Plant Manager musi m.in. planować strategię rozwoju, wdrażać nowe projekty oraz dbać o zasady BHP w firmie.
Generalny menadżer sprzedaży w branży przemysłowej [39 000 zł]
Kolejne miejsca znów należą do generalnych menadżerów. Na piątym miejscu rankingu „Najlepiej płatne zawody 2023” znajdują się menadżerowie najwyższego szczebla sprzedaży w branży przemysłowej. Najczęściej oferowane wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 39 000 złotych brutto miesięcznie. Ich zadaniem jest pokierowanie działaniami przedsiębiorstwa w taki sposób, by doradzić klientom najlepsze rozwiązania.
Generalny menadżer sprzedaży w branży budowlanej [37 000 zł]
Na szóstym miejscu uplasował się generalny menadżer sprzedaży w branży budowlanej. Najczęściej oferowane wynagrodzenie w tym zawodzie wynosi 37 000 złotych brutto miesięcznie. Musi m.in. dbać o ciągłe doskonalenie doświadczeń zakupowych, by sprostać coraz wyższym oczekiwaniom klientów wobec procesu zakupowego. General Manager koordynuje również pracę dyrektorów sprzedaży, którzy mają pod sobą regionalnych kierowników wraz z ich zespołami.
Generalny menadżer sprzedaży w branży motoryzacyjnej [36 000 zł]
Ostatnie miejsce w rankingu zajmuje generalny menadżer sprzedaży w branży motoryzacyjnej. Znajdziemy tu zarówno firmy sprzedające floty samochodowe, auta używane, jak i sieci dealerskie. Na tym stanowisku najczęściej oferowane wynagrodzenie wynosiło 36 000 złotych brutto miesięcznie. Zadaniem generalnego menadżera sprzedaży w branży motoryzacyjnej jest oczywiście zwiększenie sprzedaży, jednak musi on przede wszystkim dostosować kanały sprzedażowe do takich trendów jak zwiększony pobyt na auta elektryczne czy drożejące ceny paliw.
Najlepiej płatne zawody 2023 — podsumowanie
Nikogo już bez wątpienia nie dziwi obecność przedstawicieli branży IT w tego typu klasyfikacjach. Warto jednak zauważyć, że pozostałe miejsca w rankingu „Najlepiej płatne zawody 2023” w większości zajmują menadżerowie najwyższego związani ze sprzedażą w swoich branżach. Warto również zauważyć, że specjaliści w e-commerce zarabiają już niemal tyle, co przedstawiciele branży IT. Najwyżej z tej branży uplasował Country Manager, a najczęściej oferowane wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 35 000 złotych brutto miesięcznie, a co więcej jest uzależnione od skali biznesu. Oznacza to, że w kolejnych latach możemy obserwować wzrost wynagrodzeń w branży e-commerce & digital.
Najlepiej płatnej zawody 2023. Czy czekają nas zmiany w tym roku?
Jak zauważa firma Hays, polski rynek pracy przekształca się niezwykle mocno w rynek kompetencji. Jednak znalezienie odpowiedniego pracownika może nie być łatwa. Przeszkodą ma być przede wszystkim niepewna przyszłość, która nie sprzyja podejmowaniu decyzji o zmianie pracy, a także niskie bezrobocie. Z raportu Hays wynika, że aż 87 procent przedsiębiorstw planuje w 2023 roku przeprowadzić rekrutację, jednak znalezienie odpowiedniego pracownika być może będzie wymagało innych, niż dotychczasowe narzędzi do pozyskiwania zasobów ludzkich.