Rząd w końcu przerwał obijanie się i po wakacyjnej przerwie na nowo wziął się do walki z mafią VAT. Od 1 stycznia 2019 roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie, które zdejmuje z niektórych przedsiębiorców obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Od nowego roku z ministerialnej listy znikną sprzątaczki, flisacy i dorożkarze. Wszyscy oni będą musieli zaopatrzyć się w kasy.
Ministerstwo finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Co do zasady, obowiązek posiadania kasy fiskalnej ma każdy przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą towarów bądź usług. Ta służy do rejestrowania obrotu oraz kwot należnego podatku, oczywiście przede wszystkim VAT. W drodze rozporządzenia minister może jednak niektórych przedsiębiorców zwolnić z tego obowiązku. Oczywiście nie przedsiębiorcę z imienia i nazwiska, a określoną grupę lub rodzaj działalności. Najczęściej dotyczy to tych najdrobniejszych przedsiębiorców, dla których sam koszt zakupu i obsługi kasy bardzo wysoki.
Dziennikarze Gazety Prawnej przeanalizowani opublikowany właśnie projekt i doszli do wniosku, że ministerstwo wprowadziło drobne zmiany w stosunku do tego wciąż obowiązującego. Otóż okazuje się, że od 1 stycznia 2019, kiedy rozporządzenie ma zacząć obowiązywać, niektórzy przedsiębiorcy nie będą mogli w dalszym ciągu korzystać ze zwolnienia z obowiązku powiadania kasy fiskalnej. Będą to dorożkarze, flisacy pienińscy na rzece Dunajec oraz sprzątaczki. Według rozporządzenia bedą to:
- transport drogowy pasażerski pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta (obecnie poz. 17 załącznika),
- usługi związane z utrzymaniem porządku w budynkach (obecnie poz. 30 załącznika),
- przyjmowanie przez rewizorów należności związanych z usługami przewozu, m.in. osób – również opłat dodatkowych (obecnie poz. 43 załącznika),
- usługi w zakresie transportu osób na rzece Dunajec przez flisaków pienińskich (obecnie poz. 48 załącznika).
Obowiązek posiadania kasy fiskalnej
Dla odmiany niektóre z rodzajów działalności będą zwolnione z obowiązku ich ewidencjonowania na kasie fiskalnej pod warunkiem, że czynności w całości zostaną udokumentowane fakturą. Mowa tu o na przykład o dostawie wody w postaci naturalnej, usługach związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków, zbieraniem odpadów czy usługach związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków.
W uzasadnieniu projektu możemy przeczytać, że wykreślenie powyższych rodzajów działalności ze zwolnienia wynika z wykrywanych nieprawidłowości.
Z uwagi na pojawiające się sygnały o nieprawidłowościach w sposobie prowadzenia ewidencji a także mając na celu podejmowanie kolejnych działań w zakresie uszczelnienia ewidencji wśród czynności wymienionych w projektowanym załączniku nie znalazły się takie czynności jak: (…).
Nie pozostaje nic innego jak tylko przyklasnąć państwu, które z taką stanowczością walczy z mafią VAT.