W kwietniu oraz maju opisywaliśmy na łamach Bezprawnika liczne przypadki patologii w branży kurierskiej, jednak dyskusja zwróciła naszą uwagę na fakt, że również dostawcy mają spore problemy z klientami. Dziś poszukamy sobie odpowiedzi na pytanie: czy kurier musi wnieść paczkę?
Okazuje się, że przez nieznajomość prawa oraz regulaminów poszczególnych firm kurierskich, klienci bardzo często wykazują tendencje do wymagania od swoich dostawców rzeczy, które nie leżą w ich obowiązkach. Kurier nie musi dzwonić do klienta, choć oczywiście często to robią, aby ułatwić życie sobie i nam. Kuriera to wiele nie kosztuje. Ale co w sytuacji, gdy trzeba wnieść wersalkę na 4. piętro, na dodatek w budynku bez windy?
Czy kurier musi dźwigać wersalkę?
W artykule przedstawiającym prawa i obowiązki kurierów pobieżnie zarysowaliśmy kwestię dźwigania ciężkich przesyłek przez kurierów. Wbrew pozorom usługa przewozu nie obejmuje bowiem zasady „od drzwi do drzwi”. Regulaminy poszczególnych firm precyzują kwestię tego, jak powinny być dostarczane cięższe przesyłki. Przykładowo regulamin DPD (Classic) zobowiązuje nadawcę i odbiorcę do pomocy kurierowi w przypadku przesyłki o wadze powyżej 31,5 kg:
maksymalne parametry Paczki wyrażają następujące wielkości: – waga rzeczywista – 50 kg z zastrzeżeniem, iż w odniesieniu do Paczki o wadze rzeczywistej przekraczającej 31,5 kg Zleceniodawca lub działający w jego imieniu Nadawca (niebędący Zleceniodawcą) zobowiązani są pomóc Kurierowi przy jej załadunku oraz zapewnić pomoc Odbiorcy przy jej rozładunku
Z reguły ta granica wniesienia paczki przez kuriera w ramach zamówionej usługi oscyluje w granicach 30-35 kilogramów. W wypadku cięższych przesyłek jesteśmy zmuszeni poprosić dostawcę o pomoc (np. odwdzięczając się stosownym napiwkiem). Jeżeli ten odmówi, np. przez problemy z kręgosłupem czy brak czasu – jesteśmy bezradni, zaś paczka postawiona pod samochodem dostawczym jest już przesyłką doręczoną prawidłowo. Pamiętajmy też, że kurier ma obowiązek wniesienia na przykład dwóch paczek po 28 kilogramów, ale tylko jeśli każda z nich ma osobny list przewozowy. W przeciwnym wypadku może potraktować dwa kartony jako jedną, 56-kilogramową przesyłkę.
Czy kurier musi wnieść paczkę?
Dlatego też niektóre usługi kurierskie przewidują możliwość wystąpienia problemów tego typu i wprowadzają opcję odpłatnego wniesienia za dodatkową opłatą – na przykład przesyłek do 70 kilogramów, ba – nawet do 150 kg. Jak na ironię, z reguły wnosi ją wtedy ten sam jeden kurier, ale z perspektywy firmy kurierskiej moce przerobowe dostawcy po zaznaczeniu dodatkowego pola cudownie wzrastają (taką opcję znalazłem m.in. w regulaminie FedEx).
Często słusznie narzekamy na kurierów, co zresztą dobitnie udowodniły nasze teksty o kurierze z Łodzi, który przerzucał paczki przez płot bez zgody klienta. Wywołało to lawinę komentarzy branży kurierskiej, które – delikatnie rzecz ujmując – nie stały na najwyższym poziomie, a polski kurier przedstawiał się tam z nie najlepszej perspektywy. Należy jednak pamiętać, że to tylko wybrane „kwiatki” z grupy bardzo ciężko i dobrze pracujących ludzi. Dlatego dobrze wiedzieć co tak naprawdę kupujemy, decydując się na skorzystanie z usług kurierskich. Docelowo nie jest tym wnoszenie wersalki pod drzwi na 4. piętrze starej kamienicy. Czy kurier musi wnieść paczkę? Jeśli jest ona ciężka – może, ale na pewno nie musi.