IPSOS na zlecenie Mastercard przeprowadził badania dotyczące tego, czy wykluczenie finansowe dotyka wielu Polaków i Europejczyków.
Dostęp do usług finansowych jest dla nas czymś niezwykle ważnym. Wielu ludzi korzysta z kont bankowych, przelewa pieniądze pomiędzy kontami, tak też płaci rachunki, na koncie gromadzi środki, inwestuje, etc. Niestety nie każdy ma taką możliwość. IPSOS na zlecenie Mastercard przeprowadził badania dotyczące tego, czy wykluczenie finansowe dotyka wielu Polaków i Europejczyków.
Zapewne nasi czytelnicy korzystają z bankowości elektronicznej, dokonują zakupów przez internet, korzystają z bankomatów, płacą za zakupy kartami płatniczymi, kredytowymi, etc. Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak wiele osób w Polsce nie ma konta w banku? Jeśli jednak je mają, to czy korzystają z bankomatów i przelewów?
Firma Mastercard postanowiła sprawdzić, jak w Europie postrzegani są ludzie wykluczeni finansowo i cyfrowo. Dodatkowo badanie to miało na celu zebranie informacji na temat tego, jak wielkie jest to zjawisko i jakie są jego przyczyny. Powstał raport, w którym ujęto bardzo wiele danych.
W Polsce żyje 7 mln osób, które nie mają swojego konta bankowego. Pewnie pomyślicie, że to dotyczy głównie emerytów i rencistów? Niemal trafiliście, gdyż największą grupę (27 proc.) stanowią ludzie młodzi, w wieku od 18 do 34 lat! Starsze osoby są na drugim miejscu (21 proc.). 60 proc. z grupy osób niemających konta to kobiety. Co ciekawe, aż 39 proc. ma stałą pracę, 19 proc. stanowią bezrobotni, a 9 proc. to studenci i uczniowie.
Inne ciekawostki wynikające z badań, to między innymi fakt, że opłaty za czynsz wnoszone gotówką stanowią 68 proc., a inne opłaty wnoszone gotówką dokonuje aż 95 proc. ankietowanych. Czym grozi korzystanie jedynie z gotówki? Łatwiej ją stracić w wyniku zgubienia lub kradzieży. Trudniej dowieść, że dokonało się zapłaty – w przypadku przelewu lub płatności kartą pozostaje ślad w postaci zapisów na koncie. Nie da się też, używając tylko gotówki, ustalić automatycznych, comiesięcznych opłat lub wcześniejsze ustalenie przelewu na konkretny dzień. Więcej danych można poznać z infografiki Mastercard.
Ludzie nie korzystają z bankowości elektronicznej z różnych powodów. Jedni twierdzą, że nie potrzebują, inni nie ufają bankom i instytucjom finansowym. Są tacy, którzy robią to, aby nie zostawiać śladów swoich transakcji, gdyż nie podoba im się forma inwigilacji i wszechwiedzy instytucji, które nadzorują ich konta, płatności, przelewy. Inni robią tak z przyzwyczajenia, nie zdając sobie do końca sprawy z wygody i bezpieczeństwa, jakie daje bankowość elektroniczna.
Czy znacie osoby, które nie mają konta w banku, albo je mają, ale nie korzystają z bankomatów, przelewów, lokat, etc.? Może znacie przyczyny takiego postępowania, których nie wymieniłem powyżej?