Mimo kryzysu, jaki spowodowała pandemia koronawirusa i ewidentnie złego stanu budżetu państwa, rządzący zdecydowali się na procedowanie przepisów o czternastej emeryturze już na początku 2021 r. Jak twierdzi minister Maląg, czternasta emerytura mogłaby zostać wypłacona już w ostatnim kwartale 2021 r.
Czternasta emerytura jednak w 2021 r.?
Rządzący już jakiś czas temu postanowili o przyznaniu emerytom dodatkowych środków – czyli trzynastej emerytury. Po raz pierwszy została ona wypłacona w 2019 r. (dziwnym zbiegiem okoliczności – akurat przed wyborami parlamentarnymi). Na tym jednak wsparcie dla emerytów wcale nie miało się skończyć. Rząd obiecał też… czternastą emeryturę, która – zgodnie z początkowymi zapewnieniami – miałaby zostać wypłacona już w 2021 r.
Większość osób spodziewała się jednak, że pandemia koronawirusa, konieczność ratowania upadających firm (poprzez wsparcie także ze środków państwowych) oraz generalnie zła kondycja finansów państwa spowodują, że plany dotyczące kolejnego świadczenia dla emerytów trzeba będzie odłożyć w czasie. Tymczasem okazuje się, że czternasta emerytura w 2021 r. jest bardziej prawdopodobna, niż mogłoby się wydawać do tej pory.
Jak poinformowała w piątek minister Marlena Maląg na antenie Polskiego Radia, projekt ustawy o czternastej emeryturze został zaakceptowany przez Radę Ministrów. Teraz trafi do komisji sejmowych – i może być procedowany już na początku przyszłego roku. Jak ocenia, wypłata czternastej emerytury mogłaby nastąpić już w IV kwartale 2021 r. Twierdzi przy tym, że środki na ten cel są „zabezpieczone” i że nie ma niebezpieczeństwa, że wypłaty świadczenia się przesuną lub że czternasta emerytura w ogóle nie dojdzie do skutku.
Dodatkowo minister twierdzi również, że tak sam samo zabezpieczona jest trzynasta emerytura – która ma być wypłacana co roku.
Czternasta emerytura: dla kogo?
Należy jednocześnie pamiętać, że prawdopodobnie nie wszyscy emeryci otrzymają dodatkowe świadczenie w takiej samej wysokości – czternasta emerytura w 2021 r. będzie przysługiwać w pełnej kwocie tylko części z nich. Na pełną czternastą emeryturę będą mogli liczyć emeryci i renciści, których emerytura lub renta nie przekraczają 2900 zł brutto. Jednocześnie przy wypłacie świadczenia ma obowiązywać zasada „złotówka za złotówkę”.
Ile może wynieść czternasta emerytura? Wiceminister Stanisław Szwed w rozmowie z „SE” zdradzał niedawno, że prawdopodobnie będzie to 1300 zł brutto.
Warto mieć jednak na uwadze fakt, że zasady wypłaty świadczenia mogą się jeszcze zmienić – projekt dopiero trafi do komisji sejmowych.