Polska Grupa Górnicza uruchomiła własny e-sklep, co oznacza, że teraz każdy indywidualny klient będzie mógł zakupić węgiel po cenach obowiązujących w kopalniach. Możliwość taką będą mieli tylko ci, którzy chcą ogrzewać nim dom. Istnieją też limity ograniczające to, ile węgla można kupić. E-sklep PGG działa od piątku i ma umożliwić zakup tańszego węgla osobom, które mieszkają dalej od kopalni.
Niskie ceny, jakie oferuje e-sklep PGG, sprawiły, że strona cieszyła się sporym zainteresowaniem
Od 11 marca ruszył e-sklep PGG, czyli Polskiej Grupy Górniczej. Od tego dnia każdy może zakupić 5 ton węgla po cenach obowiązujących w kopalni. Zakupu można dokonać raz na 12 miesięcy. Jedynym minusem jest fakt, że transport węgla nie zapewnia sama kopalnia, tylko załatwić musi go sam klient. Dodatkowo taki węgiel może być użytkowany tylko w domu i nie może zostać odsprzedany innym podmiotom.
Nie oznacza to oczywiście, że po taki węgiel trzeba jechać samemu. Można zlecić to firmie transportowej, a dodatkowo, jak informuje PGG na swojej stronie internetowej, jednym transportem można odebrać kilka zamówień. Dlatego warto w takiej sytuacji umówić się ze znajomymi z jednej miejscowości, by zmniejszyć koszty transportu. Można też się spodziewać, że jeżeli oferta będzie cieszyć się sporym zainteresowaniem, to pojawią się specjalne firmy, specjalizujące się w umawianiu takiego transportu.
A zainteresowanie musi być spore, ponieważ w momencie pisania tekstu na e-sklepie PGG nie ma dostępnego praktycznie żadnego rodzaju węgla, czy to w workach czy wspomnianego wyżej, sprzedawanego luzem. Według informacji prasowych stany magazynowe są uaktualniane codziennie o godzinie 18.00, by dać możliwość zakupu także tym osobom, które są w pracy. Każdy więc, kto chce mieć możliwość zakupu powinien być gotowy do odświeżania strony właśnie w tych godzinach.
Termin odbioru węgla ustalany jest za każdym razem indywidualnie i ma to miejsce dopiero po zakupie. Dlatego najpierw można zakupić węgiel, a dopiero potem ustalać kwestie związane z jego odbiorem i transportem.
Ekogroszek z PGG tylko dla gospodarstw domowych. Firmy po niższych cenach ogrzewać nie wolno
Patrząc jak szybko rosną ceny ekogroszku, nie można się dziwić, że takim zainteresowaniem cieszą się oferty od PGG. Obecnie tona ekogroszku luzem to koszt około 1400-1500 złotych. E-sklep PGG zaś oferuje podobny towar za 779,82 złote za tonę, czyli praktycznie za pół tony. Nawet więc potencjalna dodatkowa opłata za samodzielny transport nie wydaje się być aż tak straszna, zwłaszcza jeżeli kilka gospodarstw zrzuci się razem. Podobnie okazyjne ceny są też przy ekogroszku pakowanym, który na e-sklepie kosztuje od 875,00 złotych do 1040,00 złotych za tonę, co jest ceną dużo niższą od tej, które mamy obecnie na zwykłych składach węgla.
Wybierając węgiel z e-sklepu PGG, jesteśmy zmuszeni do zaznaczenia opcji, że „kupujemy węgiel bez podatku akcyzowego”. Z akcyzy taki zakup zwolniony jest wtedy, gdy jest wykorzystywany m.in. w gospodarstwach domowych. Oznacza to, że nie powinien być on przeznaczony np. do ogrzewania przedsiębiorstw czy miejsc pracy. Aby móc kupić węgiel bez akcyzy jesteśmy natomiast zobowiązani do złożenia czytelnego podpisu na fakturze. W innym przypadku kopalnia może nam wysłać za jakiś czas fakturę korygującą, z doliczonym podatkiem, ponieważ nie spełniliśmy wymogów, które są minimum, by być zwolnionym z tego podatku.