Na okładce Vanity Fair pojawił się po raz pierwszy ojczym celebrytki Kim Kardashian i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że… nazywa się teraz Caitlyn Jenner.
Bruce Jenner, były lekkoatleta i mistrz olimpijski z Montrealu z 1976 roku, ojczym Kim Kardashian, który wystąpił wraz z rodziną w słynnym telewizyjnym show, pojawił się na okładce Vanity Fair w kobiecym wcieleniu. W magazynie znalazła się też sesja zdjęciowa poddanego transformacji w kobietę Bruce’a, której autorką jest utytułowana fotografka Annie Leibovitz.
Caitlyn Jenner, jak sama wspominała, od dziecka czuła się źle we własnej skórze. Skrywała swoje uczucia, gdyż wstydziła się, bała reakcji otoczenia. Od pewnego czasu dochodziły do mediów spekulacje, jakoby Bruce chciał zmienić płeć. Ostatecznie plotki potwierdził w wywiadzie udzielonym w kwietniu tego roku. Powiedział także, że żeńskie hormony przyjmował już od lat 80-tych, niedługo później zaczął poddawać się operacjom plastycznym, które miały upodobnić jego dotychczas męskie ciało do kobiecego.
Caitlyn Jenner jest ojcem szóstki dzieci, a także ojczymem dla czwórki dzieci z ostatniego małżeństwa, Kourteney, Kim, Khloe i Roba Kardashianów.
Może naszym czytelnikom wyda się, że temat nie przystaje do portalu o tematyce prawniczej, ale zwracam uwagę na fakt, że zmiana płci pociąga za sobą często także zmianę danych personalnych osoby poddającej się zabiegom. Z naszego rodzimego podwórka znamy przypadki takie, jak choćby szeroko dyskutowana metamorfoza Ryszarda Bęgowskiego w Annę Grodzką.
Korekta zmiany płci i zatwierdzenie jej zgodnie z prawem nie jest prostą procedurą. Aby tego dokonać w pierwszej kolejności trzeba u lekarza seksuologa uzyskać zaświadczenie, że płeć, która widnieje w dokumentach jest niezgodna z płcią rzeczywistą. Takie zaświadczenie lekarz może wydać dopiero po przeprowadzeniu serii badań.
Zanim jednak dana osoba uda się do sądu, bo tylko on może wydać orzeczenie, na mocy którego do akt zostanie wpisana nowa płeć, trzeba uzyskać opis procedur medycznych mających doprowadzić do korekty/zmiany płci. Mając te dokumenty można złożyć pozew o ustalenie płci. W pozwie należy dokładnie umotywować chęć zmiany płci.
Problemem może być fakt, że prawo nakazuje pozwać rodziców. Dla wielu jest to bariera nie do przeskoczenia, gdyż często wiąże się z wieloma bardzo silnymi emocjami. Zdarza się, że nawet znając od lat zamiary dziecka, rodzice nie wyrażają zgody na wydanie wyroku pozwalającego na metrykalną zmianę płci w dokumentach. Nie jest to jednak przeszkodą w uzyskaniu korzystnego dla korygującej płeć osoby.
Jeśli uda się uzyskać pozytywny wyrok sądu, to z uzyskanymi dokumentami trzeba skierować się do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie urzędnik dokona odpowiednich zapisów (wzmianka dodatkowa). Można wtedy uzyskać odpis aktu urodzenia, w którym znajduje się już odpowiednia płeć danej osoby. Z tym dokumentem można się udać do innych instytucji, by skorygować wszelkie dane dotyczące meldunku, zmiany danych w PESEL, prawie jazdy, w bankach, w paszporcie, ubezpieczalni, NFZ, ZUS i innych.
Masz problemy związane z urzędnikami, ich decyzjami lub z administracją i chciałbyś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Art. i zdjęcie w oparciu o najnowsze wydanie Vanity Fair