Od 1 lipca 2024 r. korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur ma stać się obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców. W piątek Sejm uchwalił już stosowne przepisy. Jest jednak i dobra wiadomość – będzie nowa ulga podatkowa dla przedsiębiorców, którą firmy zastosują w przypadku poniesienia kosztów na wdrożenie systemu KSeF.
Będzie nowa ulga podatkowa dla przedsiębiorców. Chodzi o KSeF
To właściwie niemal pewne – za nieco ponad rok przedsiębiorcy będą już musieli korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o VAT, która wprowadza również obowiązek korzystania z KSeF. Tym samym teraz przepisy musi jeszcze uchwalić Senat. Później nowelizacja trafi na biurko prezydenta.
Początkowo obligatoryjne korzystanie z systemu miało zacząć obowiązywać już od początku przyszłego roku, jednak ostatecznie, po licznych protestach środowisk biznesowych, a także księgowych i prawników, rządzący zdecydowali się na przesunięcie tego terminu na 1 lipca 2024 r. Oznacza to, że od tego momentu wszyscy przedsiębiorcy (z nielicznymi wyjątkami) będą musieli wystawiać faktury ustrukturyzowane w systemie; z niego też będzie pobierać dokument kontrahent. To z kolei oznacza, że fiskus zyska bieżący dostęp do wystawianych faktur, co wzbudzało (i nadal wzbudza) pewne kontrowersje.
Konieczność wdrożenia nowego systemu wywoływała jednak również inne wątpliwości przedsiębiorców. Po pierwsze – co w sytuacji, gdy system ulegnie awarii? Projektodawca wziął tę kwestię pod uwagę i dodał zasady postępowania w przypadku niedostępności KSeF. W takim wypadku przedsiębiorca będzie mógł wystawić fakturę poza systemem; firmy będą musiały jednak pilnować, by fakturę poza KSeF (jeśli to konieczne) wystawić dopiero po oficjalnym komunikacie.
Przedsiębiorcy zgłaszali również inny problem – czyli konieczność poniesienia wydatków na wdrożenie nowego systemu. Również i w tym przypadku projektodawca ma dla firm dobrą wiadomość. Okazuje się bowiem, że wprowadzona zostanie nowa ulga podatkowa. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które poniosą koszty wdrożenia systemu, będą mogły zastosować ulgę podatkową w wysokości nawet 200 proc. wydatków na ten cel. Koszty będą w tym przypadku traktowane jako wydatki na badania i rozwój.
Od 2025 r. kary pieniężne za niekorzystanie z KSeF
Jest jednak również i zła wiadomość – przedsiębiorcy muszą przygotować się na to, że jeśli nie będą korzystali z KSeF, czekają ich kary finansowe. Kary mają objąć również osoby fizyczne; jeśli nic się nie zmieni, zaczną obowiązywać od 2025 r.