Sprzedaż udziału w spadku jest przewidziana przez przepisy prawa spadkowego. Oczywiście, aby mogła być możliwa, należy spełnić kilka warunków. Co do zasady konstrukcja prawna sprzedaży udziałów w spadku jest prosta i bywa bardzo przydatna, zwłaszcza jeżeli sytuacja spadkobierców jest wyjątkowo skomplikowana.
Sprzedaż udziału w spadku tylko pod pewnym warunkiem
Zbycie udziału w spadku daje możliwość pozbycia się kłopotów związanych ze spadkiem. Wiele sytuacji spadkowych jest bardzo skomplikowanych, a rozdrobnienie spadkobierców potęguje tylko całe zamieszanie. Odpowiedzią na to może być właśnie sprzedaż udziału w spadku. Polega ona na zbyciu spadku w całości lub części w ramach umowy sprzedaży. Dopuszczalne jest także zbycie udziału w spadku w ramach darowizny czy zamiany. Przepisy wymagają jednak, by taką umowę zawrzeć w formie aktu notarialnego. Zbycie może nastąpić jednak dopiero po formalnym przyjęciu spadku, czyli otrzymaniu postanowienia stwierdzającego nabycie spadku albo wydaniu aktu poświadczenia dziedziczenia. Umowa zbycia udziału spadkowego zwalnia z obowiązku udziały w całym dalszym postępowaniu związanym z działem spadku pierwotnego spadkobiercę.
Prawo i obowiązku nabywcy udziałów
Sprzedaż udziału spadkowego jest oczywiście obarczona pewnymi wymaganiami oraz obowiązkami. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że skutkiem jest wstąpienie w prawa i obowiązki spadkobiercy osoby, która udział nabywa. Wstępujący w prawa spadkobiercy nie tylko nabywa określone składniki majątkowe, ale również ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe w takim samym zakresie jak zbywca udziałów. Ich odpowiedzialność będzie solidarna. Ponadto nabywca ponosi dodatkowo odpowiedzialność względem zbywcy, że wierzyciele nie będą żądali od niego zaspokojenia długów spadkowych. Ta ostatnia kwestia może jednak zostać uregulowana odmiennie w treści zawieranej umowy.
Oprócz odpowiedzialności za ewentualne długi spadkowe należy pamiętać również o konieczności uzyskania, w niektórych sytuacjach zgody pozostałych spadkobierców. Zasadą jest, że każdy ze spadkobierców samodzielnie rozporządza swoim udziałem w spadku. Nie można jednak zapominać, że tego typu umowy bardzo znacząco ingerują w sytuację pozostałych spadkobierców. Stąd też ustawodawca zastrzegł, że jeżeli żaden ze spadkobierców nie wyraził zgody na zbycie udziałów, umowa będzie nieskuteczna jeżeli naruszy uprawnienia przysługujące pozostałym spadkobiercom lub jednemu ze spadkobierców. Umowa, która ingeruje w prawa innych spadkobierców, dla swej ważności musi być poprzedzona uzyskaniem ich zgody.