Skarbówka chce jeszcze skuteczniej ścigać przestępców podatkowych – i jednocześnie mniej doskwierać uczciwym podatnikom. W związku z tym planowane są zmiany w skarbówce, m.in. w strukturze urzędów celno-skarbowych. Szef KAS Marcin Łoboda ma niedługo przedstawić konkretne propozycje. Już teraz jednak wiadomo, co może się zmienić.
Będą zmiany w skarbówce. Szef KAS zapowiada
Marcin Łoboda, szef KAS, podczas spotkania z dziennikarzami poinformował, że będą zmiany w skarbówce – a celem tych zmian jest z jednej strony skuteczniejsze ściganie przestępców podatkowych (i, co za tym idzie, zwiększenie wpływów podatkowych), z drugiej – ulżenie uczciwym podatnikom.
Co ma się zatem zmienić? Konkretne propozycje szef KAS ma przedstawić za jakiś czas; już teraz jednak wiadomo, że zmiany w skarbówce miałyby objąć m.in. strukturę urzędów celno-skarbowych, zwłaszcza w kontekście ścigania przestępczości zorganizowanej. Doświadczenie funkcjonariuszy i urzędników pracujących w tych urzędach ma być jeszcze lepiej wykorzystywane niż do tej pory. Jednocześnie nadal osobno miałyby działać organy mające za zadanie po prostu obsługę podatników – mowa o urzędach skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej.
Uczciwi podatnicy też mogą liczyć na zmiany. Skarbówka ma oferować większe wsparcie
To, co może zainteresować większość osób, to deklaracje szefa KAS o pozytywnych zmianach dla uczciwych podatników. Po pierwsze, serwis e-Urząd Skarbowy ma być dalej usprawniany i rozwijany, tak, by podatnicy mogli z niego korzystać w jak największej liczbie spraw (i by było to możliwie jak najbardziej intuicyjne). Klienci mają zyskać wgląd w swoje sprawy podatkowe; oprócz tego planowane jest także stworzenie przyjaznej w obsłudze aplikacji mobilnej e-US. Podatnicy mają zatem docelowo móc większość spraw załatwiać online, bez konieczności wizyty w urzędzie. To z jednej strony znacząco odciążyłoby urzędy, z drugiej – przyspieszyło załatwianie spraw bez podatników (również tych, którzy w urzędzie musieliby się ostatecznie pojawić).
O ile jednak dalszy planowany rozwój e-Urzędu Skarbowego raczej nie jest zaskakujący, o tyle interesująca już jest informacja o tzw. Karcie Praw Podatnika. Jak poinformował szef KAS,
Jesteśmy na etapie prekonsultacji, rozmawiamy z doradcami podatkowymi i światem akademickim. Potrzebna jest ustawa, która będzie zawierać najważniejsze rzeczy, związane z uprawnieniami podatników, zarówno w zakresie procedur, jak i prawa materialnego. Chodzi nie tylko o elementy, wynikające np. z Ordynacji podatkowej, ale organy skarbowe stosują również np. kodeks postępowania administracyjnego i potrzebna jest ustawa, która wyjaśni podatnikom, jakie mają prawa – że mogą odwołać się do sądu, że mają prawo do zapłaty podatku wynikającego z przepisów prawa a nie do ustalonego w formie domiaru przez urzędników.
Tym samym skarbówka ma najwyraźniej zamiar postawić też na edukację podatników – co oczywiście jest dobrym pomysłem, biorąc pod uwagę to, z ilu kwestii nie zdają sobie sprawy przeciętni obywatele. Lepsza znajomość swoich praw (ale i obowiązków) mogłaby uchronić wiele osób przed nieprzyjemnymi konsekwencjami podatkowymi.
Szef KAS poinformował również, że skarbówka nie będzie już wysyłać tzw. listów behawioralnych do podatników – choć jednocześnie urzędnicy mają próbować kontaktować się z podatnikami, jeśli okaże się, że ci zalegają z zapłatą jakiegoś podatku lub jakaś inne kwestia wymaga wyjaśnienia.