Policjant może odjechać twoim autem. Ma prawo to zrobić w kilku konkretnych sytuacjach

Codzienne Moto Prawo Dołącz do dyskusji
Policjant może odjechać twoim autem. Ma prawo to zrobić w kilku konkretnych sytuacjach

Kontrola drogowa to dla niektórych kierowców rutyna, a dla niektórych stres. Jednak jakbyśmy nie reagowali na zatrzymanie nas do kontroli przez policjantów, musimy pamiętać także o prawach Policji. Przykładem tego typu uprawnienia jest to, dzięki któremu policjant może odjechać twoim autem w uzasadnionych przypadkach. Tak, policjanci mogą to zrobić, ale tylko, kiedy będą spełnione ku temu odpowiednie przesłanki.

Policjant może odjechać twoim autem. Zrobi to niekiedy oprócz sprawdzenia trzeźwości, dokumentów i prędkości

O tym, że policjanci mogą wsiąść do naszego auta podczas kontroli drogowej, mówi nam paragraf 11 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego:

Kontrolujący może kierować kontrolowanym pojazdem w zakresie posiadanego uprawnienia do kierowania pojazdami, jeżeli jest to niezbędne dla:

  1. dokonania sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, w szczególności skuteczności działania hamulców albo sprawdzenia masy lub nacisku osi pojazdu;
  2. sprowadzenia pojazdu w miejsce, w którym nie utrudnia on ruchu ani nie zagraża jego bezpieczeństwu, jeżeli pojazd został zatrzymany do kontroli w okolicznościach, o których mowa w § 4 ust. 4, albo w związku z podejrzeniem, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Stan techniczny samochodu jest kluczowy dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Dlatego policjanci mają uprawnienia, które umożliwiają im upewnianie się ponad wszelką wątpliwość, że stan techniczny samochodu jest odpowiedni. Jednak policjanci mogą także wsiąść do samochodu, kiedy zatrzymują pojazd, który brał udział w pościgu i został zatrzymany do kontroli. Jeżeli policjanci mają podejrzenie, że auto pochodzi z przestępstwa, znajdują się w nim osoby, które je popełniły, mogą wsiąść do samochodu. Prawo daje im także możliwość działania tego typu nie tylko w przypadku pijanych kierowców, ale także tych, którzy są pod wpływem innych substancji zmieniających świadomość.

Policjanci nie zawsze mogą siadać za kółko naszego samochodu. W przeciwnym razie narażają się na kłopoty

W wypadku, gdy sytuacja drogowa tego nie wymaga, policjanci nie mogą siadać za kółko samochodu osoby kontrolowanej. Jeżeli to zrobią, narażają się na ryzyko odpowiedzialności służbowej. Kłopoty zaczynają się także wtedy, gdy policjant zasiada za kółkiem samochodu, do którego prowadzenia nie posiada uprawnień. Wtedy policjant naraża się co najmniej 1500 zł grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, jeżeli tylko osoba kontrolowana zgłosi ten fakt, lub zrobi to inny policjant.