Poziom życia w Polsce jak w Rumunii. Wciąż daleko nam do średniej unijnej

Finanse Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Poziom życia w Polsce jak w Rumunii. Wciąż daleko nam do średniej unijnej

Najnowsze dane Eurostatu nie pozostawiają złudzeń: poziom życia w Polsce jest wciąż znacznie niższy niż w większości krajów Unii Europejskiej. W statystykach jesteśmy na równi z Rumunią, a lepiej od nas wypadają nawet takie kraje jak Litwa, Czechy i Słowenia. Nie jesteśmy jednak na szarym końcu, bo wyprzedzamy m.in. Bułgarię, Węgry, Grecję i Chorwację.

Wstępne szacunki Eurostat na temat dobrobytu

O tym, jaki jest poziom życia w Polsce i innych krajach europejskich, możemy się dowiedzieć z danych Eurostatu na temat PKB na mieszkańca wyrażonego w standardach siły nabywczej (PPS).

Wskaźnik ten pokazuje zatem realną siłę nabywczą dochodów w poszczególnych krajach z uwzględnieniem występujących w nich różnic w cenach dóbr i usług. Innymi słowy, dzięki niemu można się dowiedzieć, ile takich towarów i usług mieszkaniec danego kraju może kupić w ramach swoich dochodów. Im więcej może ich nabyć, tym poziom dobrobytu w danym kraju jest rzecz jasna wyższy.

W swoim raporcie Eurostat porównuje poziom życia w poszczególnych krajach członkowskich do średniej unijnej, wyrażonej jako wartość 100 proc. To oznacza, że kraje z wartością poniżej 100 proc. mają niższą siłę nabywczą od średniej unijnej, a więc i niższy poziom życia oraz dobrobytu. Z kolej mieszkańcy krajów z wartością wyższą od 100 proc. mają wyższą siłę nabywczą niż średnia unijna.

Dla porządku warto dodać, że najnowsze badanie Eurostat na temat poziomu życia w Unii Europejskiej dotyczy roku 2024.

W których krajach jest najwyższy i najniższy poziom życia?

W 2024 roku produkt krajowy brutto (PKB) na mieszkańca wyrażony w parytecie siły nabywczej wyniósł od 66 do 241 proc. średniej unijnej. Najniższy poziom tego wskaźnika odnotowano w Bułgarii (66 proc.), a najwyższy w Luksemburgu (241 proc.).

źródło: Eurostat

Do krajów o najwyższym poziomie życia oprócz Luksemburga należą także: Irlandia (211 proc. średniej unijnej), Holandia (135 proc.), Dania (128 proc.), Belgia (117 proc.) oraz Niemcy i Austria (w obu wskaźnik wyniósł 115 proc.).

Najbliższy średniej unijnej jest natomiast poziom życia w Finlandii (103 proc.) oraz we Francji (99 proc.) i Włoszech (98 proc.).

Najniższy poziom życia jest w Bułgarii (66 proc. średniej UE), ale niewiele lepiej żyje się mieszkańcom Grecji (70 proc.) oraz Łotwy (71 proc.).

Jaki jest poziom życia w Polsce na tle innych krajów unijnych?

Na tle wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej poziom życia w Polsce okazuje się dość niski, bo jest niższy o 21 proc. od średniej unijnej. Z poziomem wskaźnika 79 proc. zajmujemy więc w tabeli dobrobytu dopiero 20 miejsce. Dokładnie taki sam wskaźnik mają też Estonia i Rumunia, a więc pod względem realnej siły nabywczej dochodów w tych krajach mieszkańcom żyje się podobnie jak u nas.

Gorzej niż my mają natomiast Węgry i Chorwacja (w obu krajach wskaźnik wynosi 77 proc.), a także wspomniane wyżej trzy kraje o najniższym poziomie wskaźnika, czyli Łotwa (71 proc.), Grecja (70 proc.) i Bułgaria (66 proc.).

Na pocieszenie warto dodać, że poziom życia w Polsce w 2024 roku nieznacznie się poprawił w porównaniu do roku poprzedniego. W 2023 roku produkt krajowy brutto (PKB) na mieszkańca wyrażony w parytecie siły nabywczej wynosił u nas bowiem 77 proc. średniej unijnej, a więc był niższy niż w 2024 roku o 2 punkty procentowe.