Wymiana dachu w domu czasami wiąże się z koniecznością posiadania specjalnego pozwolenia

Nieruchomości Prawo Samorządy Dołącz do dyskusji
Wymiana dachu w domu czasami wiąże się z koniecznością posiadania specjalnego pozwolenia

Mieszkając w domu jednorodzinnym, możemy tylko odliczać czas do momentu, w którym będziemy musieli podjąć się określonych prac dekarskich. Warto wiedzieć o tym, że wymiana dachu w domu nie zawsze jest prosta i przyjemna. I chodzi tutaj nie tylko o uciążliwość samych prac budowlanych, ale także o konieczność posiadania specjalnych pozwoleń i zgłoszeń tego typu czynności w starostwie lub urzędzie miasta.

Wymiana dachu w domu to nie przelewki. Czasami musimy mieć pozwolenie i zgłosić tego typu prace do urzędu

Wielu z nas myśli, że wymiana dachu w domu, to proste zadanie. Czasami mamy rację, jednak są przypadki, kiedy wymiana poszycia dachowego na naszej nieruchomości wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności.

Kiedy tego typu prace remontowe na budynku musimy zgłosić do urzędu? Wymiany dachu nie musimy zgłaszać, jeżeli jest to dom wolnostojący, usytuowany w odległości od granic działki w sposób nieograniczający możliwości zabudowy sąsiednich posesji. Warto pamiętać o tym, że odległość ta powinna wynosić przynajmniej 3 metry dla zwróconych ku granicy ścian bez okien i drzwi, lub 4 metry dla ścian z oknami lub drzwiami.

Tego typu wytyczne nie dotyczą jednak budynków zabytkowych i położonych na terenie, który jest wpisany do rejestru zabytków.

Kiedy musimy zgłosić prace na naszym dachu do urzędu?

Zgłoszenie tego typu prac będzie konieczne przede wszystkim w przypadku, kiedy dom, w którym będą przeprowadzane roboty dekarskie, jest położony przy granicy działki. Zgłaszać także musimy wymianę dachu na domu, który jest wpisany do rejestru zabytków. Wtedy również musimy uzyskać pozwolenie na przeprowadzenie prac u wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zgłoszenia dokonujemy w wydziale architektoniczno-budowlanym starostwa powiatowego lub urzędu miasta.

Zgłoszenie trzeba złożyć na specjalnym formularzu co najmniej 21 dni przed planowanym terminem wykonania robót.

Czasami przed rozpoczęciem prac dekarskich musimy uzyskać pozwolenie na budowę

Warto też wiedzieć, że wymiana dachu wiąże się także z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę np. w przypadku nadbudowania bliźniaka lub szeregowca, który znajduje się w odległości mniejszej niż 3 metry od granicy działki (w przypadku ściany bez okien) i 4 metry (w przypadku ściany z oknami).

Pozwolenie na budowę musimy uzyskać także wtedy, gdy prace dekarskie, przeprowadzane w naszym domu, spowodują większe zacienienie sąsiednich nieruchomości, lub gdy położenie nowego pokrycia dachowego, będzie wpływać na zwiększenie ryzyka pożarowego.

Warto także sprawdzić, czy na naszym terenie nie obowiązuje plan przestrzenny. Jest to o tyle ważne, że w takim wypadku często np. nie będziemy mogli położyć dachu o określonym kolorze.