Mieszkanie bez łazienki może być bardzo dobrą inwestycją

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Mieszkanie bez łazienki może być bardzo dobrą inwestycją

Choć brzmi to niewiarygodnie, w XXI wieku w Polsce znajduje się ponad milion gospodarstw domowych, które nie mają łazienek. Wśród nich są zarówno starsze budynki jednorodzinne na wsiach, jak i mieszkania w kamienicach w dużych miastach. Część takich nieruchomości trafia na rynek. Mieszkanie bez łazienki kupimy za cenę znacząco niższą od rynkowej. Stąd może być ono bardzo dobrą inwestycją.

Kupując mieszkanie bez łazienki, należy zweryfikować, czy istnieje możliwość jej zrobienia

Mieszkania bez łazienek można spotkać w kamienicach, w których tego rodzaju pomieszczenia przez lata znajdowały się w częściach wspólnych na klatkach schodowych.

Na masową skalę zaczęto je wykonywać dopiero w ostatnich dekadach. Taki lokal może być nieruchomością godną uwagi przede wszystkim w sytuacji, gdy bez większego problemu da się zrobić w nim łazienkę.

To zawsze należy zweryfikować przed zakupem. Możliwości techniczne różnych lokali mogą być pod tym względem odmienne. Na rynku istnieją np. mieszkania bez łazienek, ale posiadające kanalizację w kuchni.

Zwykle wykonanie łazienki w takim lokalu jest dość proste. Przede wszystkim wymaga wydzielenia na nią przestrzeni w mieszkaniu i rozbudowania istniejącej kanalizacji. Trudniejszym zadaniem jest zrobienie łazienki od podstaw w lokum całkowicie pozbawionym kanalizacji.

Wówczas należy zweryfikować, w jakiej odległości od niego znajduje się pion i w jaki sposób można go połączyć z interesującym nas mieszkaniem. Koszty tego rodzaju inwestycji nie są wysokie w porównaniu z wartością nieruchomości.

Zależą one od odległości pionu do mieszkania. W optymistycznym wariancie mogą się zamknąć np. w 10 000 zł. Do nich należy także doliczyć koszty wykonania łazienki, porównywalne z jej kapitalnym remontem, wynoszącym obecnie np. 30 tys. zł w średnim standardzie.

Mieszkania bez łazienek pojawiają się na przetargach i na portalach ogłoszeniowych

Tego rodzaju lokali można szukać na dwa sposoby. Po pierwsze, są one sprzedawane przez samorządy w drodze przetargów.

Po drugie, pojawiają się na popularnych portalach ogłoszeniowych. Częściej można je jednak znaleźć w kategoriach „lokale” niż „mieszkania” z racji tego, że aby były w pełni funkcjonalne, wymagają znacznych prac adaptacyjnych. Cena lokalu bez łazienki powinna być znacząco niższa od rynkowej w porównaniu ze stawkami za m2 w okolicy.

W przypadku zakupu tego rodzaju nieruchomości warto zweryfikować także to, czy w budynku znajdują się inne mieszkania bez łazienek. Jeśli okaże się, że zdecydowana większość lokali jest w nie wyposażona, możemy być spokojni.

Gdy jednak przy sprawdzeniu tej kwestii na jaw wyjdzie, że w budynku znajduje się wiele mieszkań bez łazienek, powinno to wzbudzić naszą czujność.

Bo ich właściciele lub lokatorzy zapewne będą korzystać w takiej sytuacji z WC na korytarzu. A w codziennym funkcjonowaniu budynku może to być bardzo problematyczne.