Co czwarty pracownik będzie musiał zmienić stanowisko. I to w ciągu kilku kolejnych lat

Praca Technologie Dołącz do dyskusji
Co czwarty pracownik będzie musiał zmienić stanowisko. I to w ciągu kilku kolejnych lat

Sztuczna inteligencja już teraz wpływa na rynek pracy – w tym m.in. na procesy rekrutacyjne. Już wkrótce wpływ AI może być jednak znacznie większy. Mowa o tzw. cyfrowej sile roboczej, która najprawdopodobniej doprowadzi do tego, że spora grupa pracowników straci swoje dotychczasowe stanowiska. Czy to jednak oznacza całkowitą utratę pracy? Niekoniecznie. 

Nie utrata pracy, a przesunięcie na inne stanowisko – taki może być wpływ „cyfrowej siły roboczej”

Wraz z rozwojem narzędzi AI rośnie niepokój wśród dużej grupy pracowników o możliwość zastąpienia ich sztuczną inteligencją. W praktyce jednak AI może wymusić zmianę stanowiska – a niekoniecznie utratę pracy. Jak podaje pulshr.pl, wyniki badania przeprowadzonego przez Salesforce wśród 200 globalnych liderów działów HR wykazują, że aż 1/4 liderów tych działów planuje podjęcie działań w związku z napływem „cyfrowej siły roboczej” – będzie to jednak przesunięcie pracowników na inne stanowiska, a nie ich całkowite zwolnienie. Można zatem przypuszczać, że do obowiązków części z tych osób będzie należeć m.in. nadzorowanie agentów AI i wykorzystywanie narzędzi z obszaru sztucznej inteligencji. Część pracowników może natomiast zostać przesunięta na stanowiska, które wymagają „ludzkiego” spojrzenia i umiejętności, których cyfrowa siła robocza nie będzie posiadać. Jak twierdzi Nathalie Scardino, prezeska i dyrektor personalna w Salesforce,

Jesteśmy świadkami wyjątkowej transformacji pracy, w której cyfrowa siła robocza otwiera przed nami zupełnie nowe poziomy produktywności, autonomii i sprawczości, w tempie dotąd niespotykanym

Dodaje również, że

Każda branża musi na nowo zaprojektować stanowiska pracy, przeszkolić i przebranżowić talenty – a każdy pracownik będzie musiał nauczyć się nowych umiejętności: społecznych, technologicznych i biznesowych, aby odnaleźć się w cyfrowej rewolucji pracy.

Już wkrótce zespoły mają się składać nie tylko z ludzi

Z badania wynika, że zdaniem dyrektorów HR już w ciągu pięciu lat zespoły będą składały się nie tylko z ludzi, ale również z agentów AI. Być może jednak to dość optymistyczne założenia, biorąc pod uwagę fakt, że aż 85 proc. organizacji nie wdrożyło jeszcze agentów AI do jakichkolwiek zadań. Co więcej, 73 proc. pracowników nie rozumie też, w jaki sposób cyfrowa siła robocza – czyli właśnie wspomniani agenci AI – mieliby zmienić ich pracę. Tym samym jeżeli firmy faktycznie chcą w najbliższej przyszłości skutecznie korzystać z dobrodziejstw sztucznej inteligencji, powinny już teraz przystąpić do szkolenia pracowników i pokazywania im, jak narzędzia AI mogą zmienić i usprawnić jej pracę (lub całkowicie zmienić jej charakter).