A obiecywali już tak nie oszukiwać przedsiębiorców. Niektórzy zapłacą w tym roku nawet 1260 złotych dodatkowego podatku miesięcznie

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
A obiecywali już tak nie oszukiwać przedsiębiorców. Niektórzy zapłacą w tym roku nawet 1260 złotych dodatkowego podatku miesięcznie

W 2024 roku przedsiębiorcy płacący ryczałt ewidencjonowany zobaczą wzrost składki zdrowotnej, który wynika z nowelizacji przepisów i zmian w gospodarce. 

W odpowiedzi na nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego opublikowane 22 stycznia 2024 r., które wskazują na wzrost średniego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. do 7767,85 zł, składka zdrowotna ulega rekalibracji. Chociaż ekipa Prawa i Sprawiedliwości kurtuazyjnie wprowadziła nowy podatek pod nazwą składki zdrowotnej, to jednak nie ma on absolutnie żadnego przełożenia na jakość opieki medycznej w Państwie. Cynicznie wykorzystano autorytet ZUS oraz złożoność systemu składek, by przedsiębiorcy nie protestowali w związku z kolejnymi podwyżkami podatków, których w ostatnich latach nie brakowało (choćby w postaci wprowadzania nowych danin).

Zmiana ta jest efektem wprowadzenia w ramach Polskiego Ładu nowego sposobu wyliczania składki zdrowotnej dla osób korzystających z ryczałtu. Składka jest obecnie liczona w trzech progach, w zależności od rocznego przychodu przedsiębiorstwa:

  1. Przy dochodach do 60 tys. zł, składka wyniesie 60% średniego wynagrodzenia, co przekłada się na 419,46 zł miesięcznie.
  2. Dla przychodów od 60 tys. zł do 300 tys. zł, stawka to 100% średniego wynagrodzenia, czyli 699,11 zł miesięcznie.
  3. Przychody przekraczające 300 tys. zł to składka równa 180% średniego wynagrodzenia, czyli 1258,39 zł miesięcznie.

To oznacza wzrost miesięcznych kosztów o odpowiednio 43,30 zł; 72,18 zł lub 129,91 zł w porównaniu do poprzedniego roku. Rocznie, maksymalna składka zdrowotna dla ryczałtowców wzrośnie o 1558,94 zł, osiągając sumę 15100,70 zł.

Warto pamiętać, że przedsiębiorcy na ryczałcie mają możliwość odliczenia od przychodu 50% zapłaconych składek zdrowotnych. Przed zmianą składka zdrowotna wynosiła 9% podstawy, która to stanowiła 75% przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedzający. Jednak 7,75% składki było odliczane od podatku. W konsekwencji w 2021 r. całkowity koszt składki zdrowotnej rocznie wynosił nieco ponad 600 zł. Nowy rząd zapowiadał powrót do zasad rozliczania składki zdrowotnej sprzed 2022 r., ale na horyzoncie nadal jeszcze nie widać żadnej konkretnej propozycji – mówi Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy inFakt.

Chociaż obecny rząd zapowiadał rewizję tych zasad do formuły sprzed 2022 r., przedsiębiorcy wciąż oczekują na konkretne propozycje. Zmiany te mają niebagatelny wpływ na podejście właścicieli firm do wyboru formy opodatkowania, co może przekładać się na dalsze decyzje biznesowe w przyszłości. A czasem nawet egzystencję samej firmy.