Wiele wskazuje na to, że Allegro zacznie oferować kredyty bez udziału pośredników finansowych (i ich prowizji)

Finanse Zakupy Dołącz do dyskusji (23)
Wiele wskazuje na to, że Allegro zacznie oferować kredyty bez udziału pośredników finansowych (i ich prowizji)

Serwisy aukcyjne i sklepy internetowe prześcigają się w udogodnieniach dla klientów. Także w kwestii płatności. W końcu im szybciej i wygodniej konsument będzie w stanie wydać swoje pieniądze, tym lepiej dla sprzedawcy. Klient nie ma pieniędzy? Zawsze można mu je pożyczyć. Tego typu nowym rozwiązaniem  może okazać się Allegro Finanse.

Allegro chce najwyraźniej móc zaoferować swoim klientom także usługi finansowe

Innowacyjne rozwiązania bardzo ułatwiają prowadzenie biznesu. Dotyczy to także branż starych jak świat, chociażby zwykłej sprzedaży. Z dzisiejszego punktu widzenia sklepy internetowe czy serwisy aukcyjne stały się oczywistością. Bez powszechnego dostępu do Sieci takie rozwiązanie nie mogłoby jednak zmienić sposobu robienia zakupów.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że internet powoli zaczął wypierać zwykłe, „stacjonarne” sklepy. Chociażby w branży odzieżowej. Nie sposób jednak nie zauważyć, że postęp cały czas trwa. Firmy starają się ułatwić korzystanie ze swojego flagowego produktu, ale także rozszerzyć zakres swojej działalności.

Jak podaje serwis Puls Biznesu, dobrym przykładem może się okazać Allegro Finanse – sposób popularnego polskiego serwisu aukcyjnego na osiągniecie jednego i drugiego celu.

Obecnie w przypadku płatności odroczonych i sprzedaży ratalnej Allegro korzysta z pomocy dodatkowych pośredników

Allegro już dzisiaj oferuje swoim klientom produkty o charakterze finansowym. Mowa zarówno o zakupach na raty, czy tzw. opóźnionej płatności. Pierwszej opcji nie trzeba nikomu przedstawiać. Opóźniona płatność polega na tym, że sprzedawca otrzymuje pieniądze w dniu transakcji, jednak klient ma – na przykład w ramach usługi Allegro Zapłać Później – 30 dni na zapłatę. Oczywiście, spłaci te pieniądze już nie sprzedawcy, lecz firmie która niejako zapłaciła za niego.

Najbardziej znany polski serwis aukcyjny chciałby jednak zrezygnować z konieczności korzystania z pośredników. Do tej pory spółka korzysta z pomocy PayU jako pomostu pomiędzy konsumentami a bankami. Operator pobiera od każdej tego typu transakcji prowizję, sięgającą nawet 2% od wartości udzielonego kredytu. W przypadku płatności odroczonych, Allegro współpracuje obecnie ze spółką PayPo.

Wiele wskazuje na to, że Allegro jest gotowe do rozszerzenia swojej działalności także o samodzielne pośrednictwo między bankami a klientem

Allegro Finanse to wciąż jedynie nazwa robocza. Firma jednak zabrała się na poważnie za realizację całego zamysłu. Nie tak dawno kupiła startup FinAi zajmujący się pośrednictwem kredytowym online. Doświadczenie jego pracowników może okazać się nieocenione przy budowaniu własnej platformy. A to właśnie właściwe zaplecze technologiczne może być czynnikiem decydującym o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Zbudowanie całej niezbędnej infrastruktury od zera mogłoby okazać się nazbyt problematyczne.

Czy tego rodzaju przedsięwzięcie ma w ogóle rację bytu? Z pewnością Allegro dysponuje ogromną ilością danych o swoich użytkownikach. To z pewnością ułatwi dostosowanie oferty pod konkretnych klientów. Szybki i wygodny dostęp do kredytów za pomocą Allegro Finanse mógłby z kolei zwiększyć także sprzedaż w ramach głównej działalności serwisu.

Warto także pamiętać, że za pośrednictwem Allegro Finanse serwis nie chce sam pożyczać swoim klientom własnych pieniędzy. Wspomniana rezygnacja z usług dodatkowych pośredników również oznacza nie tylko oszczędności. Wejście w ich buty pozwoli uchronić się przed ryzykiem kredytowym. To cały czas ponosić będzie bank.

Allegro Finanse samo w sobie raczej nie odmieni robienia zakupów w serwisie – co innego w połączeniu z innymi oferowanymi usługami

Trudno przy tym powiedzieć, czy ewentualny sukces przedsięwzięcia byłby dużą zmianą dla samych klientów. Z jednej strony, nie należy się chyba spodziewać jakoś drastycznie korzystniejszych warunków w przypadku płatności odroczonych czy zakupów na raty. Z drugiej – samodzielność oznacza dla Allegro większe pole manewru. Być może oznaczałoby to pojawienie się nowych pakietów usług, albo rozbudowanie tych istniejących – jak chociażby usługa premium Allegro Smart.