Pokazówka Andrzeja Dudy w Szpitalu Narodowym skończyła się kwarantanną dla jego budowniczych. Poza jednym

Państwo Zdrowie dołącz do dyskusji (29) 24.10.2020
Pokazówka Andrzeja Dudy w Szpitalu Narodowym skończyła się kwarantanną dla jego budowniczych. Poza jednym

Maciej Bąk

Od początku czułem, że to zły pomysł. Ale nie spodziewałem się, że skończy się to aż taką katastrofą. Andrzej Duda ma koronawirusa i miał go już wczoraj, podczas gospodarskiej wizyty w powstającym na stołecznym stadionie Szpitalu Narodowym. Teraz osoby odpowiedzialne za jego powstawanie muszą trafić na kwarantannę. Choć jest też jeden dość kuriozalny wyjątek.

Andrzej Duda ma koronawirusa

O zakażeniu głowy państwa poinformował dziś rano jego rzecznik Błażej Spychalski. „Zgodnie z zaleceniami wczoraj Prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa. Wynik okazał się pozytywny. Prezydent czuje się dobrze i obecnie przebywa w izolacji”, napisał na Twitterze Spychalski. Panu prezydentowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Nie możemy jednak pominąć kontekstu tego, co wydarzyło się przed potwierdzeniem u niego koronawirusa.

Otóż wczoraj Andrzej Duda odwiedził powstający na Stadionie Narodowym szpital tymczasowy. Towarzyszyli mu między innymi szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk i dyrektor szpitala doktor Artur Zaczyński. Na filmach z tej wizyty widać, że panowie mają na sobie maseczki, ale chodzą po szpitalu blisko siebie. Z oczywistych powodów Sanepid musi teraz objąć ich kwarantanną. To oznacza wykluczenie z aktywności Dworczyka, który jest z ramienia rządu odpowiedzialny za cały projekt. I – przynajmniej teoretycznie – Zaczyńskiego, choć lekarz w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że… nie zamierza poddać się kwarantannie. Bo, jak twierdzi, nie ma żadnych objawów, a noszone przez niego i prezydenta maseczki na pewno zabezpieczyły go przed zakażeniem. Pozwólcie, że skomentuję to w dalszej części tekstu, bo potrzebuję trzech głębokich oddechów.

Niepotrzebna pokazówka

Na pewno zaraz pojawią się pytania dotyczące tego czy Andrzej Duda mógł w czasie wizyty w szpitalu wiedzieć o możliwości zakażenia koronawirusem. Czy miał objawy? Czy ktoś na przykład z jego ochroniarzy zaczął się źle czuć? Coś na pewno było podstawą do przeprowadzenia u prezydenta testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Wierzę, że znajdzie się tu racjonalne wytłumaczenie. Ale racjonalności na pewno nie miał sam pomysł wizyty w Szpitalu Narodowym.

Bo Andrzej Duda, w ostatnich dniach bardzo mało aktywny w temacie pandemii, zrobił coś zupełnie niepotrzebnego. To bardzo dobrze, że powstaje taki tymczasowy stadion, ale rządzący mylą się myśląc, że jest to informacja pokrzepiająca Polaków. Nie, to jest informacja pokazująca w jak strasznej sytuacji się znaleźliśmy. I na pewno wielu osobom spędza ona sen z powiek. A Andrzej Duda na konferencji prasowej po tej gospodarskiej wizycie powiedział jeszcze… „wielokrotnie wygrywaliśmy na tym stadionie, wierzę, że idziemy do zwycięstwa z koronawirusem”. Panie prezydencie – do tego zwycięstwa jest jeszcze szalenie daleka droga. A używanie sportowych metafor w tym kontekście jest po prostu niesmaczne.

Wybiórcza kwarantanna

Sytuacja związana z wizytą głowy państwa na stadionie ma jeszcze jeden fatalny skutek. Chodzi o opisaną wyżej postawę doktora Artura Zaczyńskiego. Który sam, arbitralnie, uznał że nie potrzebuje kwarantanny. Te słowa dotrą do setek tysięcy Polaków, którzy często z błahych powodów lądują na 10-dniowej izolacji. I zaczną się pytania – po co mi kwarantanna skoro chodziłem wszędzie w maseczce? Dlaczego na kwarantannę trafiła Iga Świątek, która w czwartek widziała się z prezydentem, będąc w maseczce?

Nasz redakcyjny kolega Patryk Słowik pisze dziś w Dzienniku Gazecie Prawnej, że z powodu braków kadrowych lekarzom coraz częściej skraca się kwarantannę. Doktor Zaczyński jest lekarzem, w dodatku szalenie ważnym w obecnym systemie, w końcu praca w Szpitalu Narodowym jest teraz jednym z najistotniejszych zadań systemu ochrony zdrowia. Ale, z całym szacunkiem dla niego, to nie on decyduje o tym czy poddać się kwarantannie czy nie. A swoim zachowaniem zaufania Polaków do Sanepidu nie wzmocni.

I na koniec dygresja. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która również trafiła na kwarantannę, z domu pomaga przeciążonemu Sanepidowi w obsłudze infolinii. I właśnie takich gestów, a nie pokazówek na stadionie, oczekuję od odpowiedzialnych polityków.

(zdjęcie pochodzi z Twittera @prezydent.pl)

29 odpowiedzi na “Pokazówka Andrzeja Dudy w Szpitalu Narodowym skończyła się kwarantanną dla jego budowniczych. Poza jednym”

 1. Żenujące jest to „danse macabre” uprawiane przez lewactwo, które kryzysem koronawirusowym próbuje załatwić swoje plugawe interesy polityczne. I oczywiscie kazdy madry, jeden bardziej od drugiego – ale po fakcie.

  • Po fakcie, bo pisowczyli nie dzielą się władzą – więc lewaki nie są dopuszczani do możliwości decydowania i pomagania. Nawet nikt ich nie chce słuchać – nieważne że pomysł dobry – ale lewacki, więc NIE.

   • Pomysły lewaków na walke z wirusem to homoseksualni edukatorzy seksualni wysylani do szkol podstawowych i przedszkoli , refundacja operacji zmiany plci oraz natychmiastowe otwarcie granic i darmowe mieszkania oraz zasilki dla afrykanow i moslemow. Oraz calkowite zalegalizowanie aborcji na zadanie do 9 miesiaca ciazy. Doprawdy plugawe jest jak przy okazji wirusa lewactwo probuje zalatwic swoje ohydne interesy polityczne.

 2. Można coś więcej o tym skracaniu kwarantanny lekarzom? Czy to też element bezkarności plus? Nie neguję, że może jest to działanie słuszne, bo lekarze z domu nikogo nie uleczą, ale czy przypadkiem nie oznacza, że przepisami wydanymi w okresie kryzysu można się podetrzeć?

 3. Może mu „załatwili” pozytywny test żeby pamiętał że jak nie będzie „grzeczny” to mu mogą dać szlaban na wyjścia z domu.

  • Na czym miałaby polegać owa „niegrzeczność”? Przecież o prezydencie przez dłuższy czas nie było ani słowa, a bardziej grzecznie milczeć się nie da.

    • Czyli sugerujesz GKCzP? Jak z Gorbaczowym, którego w sierpniu ’91 zamknięto na ferie w Forosie na Krymie, podczas gdy generałowie przeprowadzali zamach stanu?

 4. Taki jestes mundry to napisz mi, jak uwazasz – jaka jest skala problemu braku dostepu do aborcji z uwagi na wady plodu w srodowisku lesbijstwa? O ilu przypadkach rocznie mowimy ? Bo ostentacyjne lesby najglosniej dra ryja i sa w pierwszych rzedach walki na protestach. Wydawaloby sie, ze sprawa ich nie dotyczy, a jednak rzucaja sie do walki. Jaki jest tego sens ? Czy to sa osoby stabilne emocjonalnie, w odroznieniu ode mnie ? Wyjasnij, o mundry!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *