Policjanci stworzyli aplikację, która ochroni kierowców przed… policją

Społeczeństwo Technologie Dołącz do dyskusji
Policjanci stworzyli aplikację, która ochroni kierowców przed… policją

Starszy sierżant Jakub Drzymała, sierżant sztabowy Damian Wieszołek i Jakub Knap – front-end developer – stworzyli narzędzie, które ma usprawnić codzienną pracę policjantów. Z aplikacji TaPo24 mogą korzystać również cywile.

Aplikacja TaPo24 – tworzona po godzinach i za darmo

Praca nad TaPo24 odbywała się poza godzinami służby i nie była wynagradzana. TaPo24 to serwis, który ma wspomagać funkcjonariuszy w podejmowaniu decyzji podczas skomplikowanych sytuacji poprzez dostarczenie im m.in. taryfikatora i bazy przepisów. Nazwa aplikacji wywodzi się od słów „taryfikator” i „policyjny”, a „24” symbolizuje dostępność przez całą dobę oraz maksymalną liczbę punktów karnych w taryfikatorze.

Aplikacja jest publicznie dostępna, co oznacza, że mogą z niej korzystać zarówno funkcjonariusze, jak i zwykli obywatele. TaPo24 pozwala na sprawdzanie baz znaków i przepisów, co może pomóc w obronie przed nadinterpretacją prawa przez nadgorliwych policjantów. Mimo że nie jest to oficjalna aplikacja polskiej policji, twórcy zapewniają o regularnej aktualizacji baz danych. Wyszukiwanie w aplikacji jest intuicyjne – wystarczy wpisać słowo lub synonim zagadnienia, którego szukamy, a system powiąże podaną nazwę z wykroczeniem.

Co zawiera aplikacja TaPo24?

Aplikacja zawiera mnóstwo przydatnych informacji dla studentów szkół policyjnych. Znajdują się tam wiadomości na temat znaków drogowych, Kodeksu wykroczeń, procedur przed i po użyciu broni palnej, a także przepisy dotyczące użycia środków przymusu bezpośredniego.

Podstawowymi językami używanymi w aplikacji są HTML / JavaScript, z arkuszami CSS dla treści widocznych dla użytkownika. Gromadzenie statystyk na temat klikalności poszczególnych modułów jest możliwe dzięki językowi programowania Kotlin. Zebrane dane pozwalają lepiej sparować aplikację z potrzebami statystycznego użytkownika – najpotrzebniejsze bloki zostają wyświetlone wyżej.

TaPo24 zyskała popularność wśród policjantów, którzy zaczęli polecać ją innym, również za pośrednictwem mediów społecznościowych. Ze względu na fakt, że aplikacja generuje koszty (około 1400 zł miesięcznie) i jest dostępna za darmo oraz bez reklam, jej twórcy poszukują wsparcia finansowego. Robią to m.in. za pośrednictwem platformy Patronite. Pozyskane w ten sposób środki umożliwią im pokrycie kosztów serwerów, API i innych elementów niezbędnych do działania apki.

Jak pobrać aplikację TaPo24?

Aplikację można pobrać ze sklepu dla systemu Android. Użytkownicy urządzeń z iOS mogą korzystać z aplikacji, odwiedzając stronę internetową tapo24.pl. Wraz z dalszym rozwojem narzędzia twórcy planują wprowadzić opcję logowania. Dzięki temu użytkownicy będą mogli zapisać tymczasowe dane ustawione w aplikacji, co z pewnością zwiększy komfort jej użytkowania.

W przypadku braku połączenia internetowego dynamiczne wyszukiwanie w aplikacji nie będzie działało. Jednak baza danych będzie dostępna, z wyjątkiem plików PDF lub kodów pocztowych. Aby aplikacja w pełni działała w trybie offline, trzeba wykupić odpowiednią licencję, ale jej koszty jak na razie są dla twórców aplikacji zbyt wysokie. Pocieszający jest fakt, że nawet słabe połączenie z internetem pozwala korzystać z aplikacji praktycznie bez ograniczeń.