mBank może zaoferować Bezpieczny Kredyt na specyficznych warunkach. Są pierwsze doniesienia

Finanse Dołącz do dyskusji
mBank może zaoferować Bezpieczny Kredyt na specyficznych warunkach. Są pierwsze doniesienia

Prawdopodobnie jeszcze we wrześniu kolejny bank będzie mieć w swojej ofercie Bezpieczny Kredyt. Mowa o mBanku; sęk w tym, że część osób, przekonanych że złoży wniosek właśnie do tego banku może się rozczarować. Bezpieczny Kredyt w mBanku ma być bowiem oferowany na nieco innych zasadach.

Bezpieczny Kredyt w mBanku z przymusowym wkładem własnym?

Banki już od kilku tygodni mierzą się z gigantyczną liczbą wniosków o Bezpieczny Kredyt; do rozpatrzenia pozostało jeszcze grubo ponad 30 tys. wniosków, a można się domyślać, że cały czas napływają kolejne. Osoby, które dopiero zamierzają złożyć wniosek (ale chcą to zrobić jeszcze w tym roku, tak, by nie martwić się o limit w kolejnym), mogą upatrywać swojej szansy w oferowaniu Bezpiecznego Kredytu przez kolejne banki. Już od jakiegoś czasu pojawiają się doniesienia, że we wrześniu Bezpieczny Kredyt będzie dostępny w mBanku.

Jak się jednak okazuje, istnieje ryzyko, że nie wszyscy chętni będą mogli ubiegać się o preferencyjny kredyt w tym banku – o ile potwierdzą się doniesienia pośredników kredytowych. Łukasz Sroczyński, pośrednik kredytowy działający na terenie Poznania i okolic przekonuje na Twitterze, że jego firma otrzymała od mBanku oficjalną informację dotyczącą warunków, na jakich udzielany będzie Bezpieczny Kredyt w mBanku. Jak twierdzi, mBank będzie udzielał preferencyjnego kredytu maksymalnie do 80 proc. LtV nieruchomości (w przypadku nieruchomości typowych) lub 60 proc. LtV (w przypadku nieruchomości nietypowych). W praktyce oznaczałoby to, że osoby, które zdecydują się na złożenie wniosku kredytowego w mBanku muszą liczyć się z koniecznością wniesienia co najmniej 20 proc. wkładu własnego.

Co oznacza, że nieruchomość jest „typowa” lub „nietypowa”? Do tej drugiej kategorii mBank ma zaliczać mieszkanie powyżej 110 mkw., domy od 180 do 300 mkw. oraz budowę na działce powyżej 1500 mkw. W takim przypadku kredytobiorca miałby wnieść co najmniej 40 proc. wkładu własnego.

Kredytobiorcy nie mogliby skorzystać z gwarancji BGK

Jeśli doniesienia się potwierdzą, oznaczałoby to, że kredytobiorcy nie mogliby skorzystać z gwarancji wkładu własnego w ramach Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego – a łączenie obu programów (Bezpiecznego Kredytu i gwarancji BGK) jest obecnie bardzo popularne; duża część kredytobiorców zaciąga zobowiązanie w wysokości 100 proc. ceny kredytowanej nieruchomości.

Z drugiej strony – jeśli mBank faktycznie wprowadzi pewne ograniczenia, osoby, które i tak chciały wnieść wkład własny i złożyć wniosek w mBanku, będą mieć „mniejszą konkurencję” – jest szansa, że w banku nie dojdzie do takich zatorów, z jakimi mamy do czynienia obecnie.