Wciąż można skorzystać z bonu turystycznego w wysokości 500 zł. Ale warto się pospieszyć

Finanse Rodzina Zakupy Dołącz do dyskusji
Wciąż można skorzystać z bonu turystycznego w wysokości 500 zł. Ale warto się pospieszyć

Choć o pandemii powoli już zapominamy, to wciąż towarzyszą nam rozwiązania wprowadzone podczas najcięższego lockdownu. Jednym z nich jest dodatkowe 500 złotych na wczasy za każde dziecko w rodzinie. Co ważne, warto zużyć bon turystyczny na wakacje 2022, bo później może już stać się bezwartościowy.

Bon turystyczny na wakacje 2022

Przypomnijmy – bon turystyczny w wysokości 500 zł na każde dziecko został wprowadzony po to, by podreperować budżet zdziesiątkowej przez lockdown branży. Dziś wiemy, że bez niego i tak by sobie poradziła, bo Polacy i tak masowo wybraliby się na wakacje, ale w czasie gdy go wprowadzano dominowało uczucie niepewności. Co ciekawe, sporo osób do tej pory nie zdecydowało się nawet aktywować owego bonu. Z danych na październik 2021 roku wynikało, że z bonów skorzystały ponad 3 miliony osób, a płatności dokonano na kwotę ponad 2,7 miliarda złotych. To niecała połowa uprawnionych, bo ZUS liczył że bon turystyczny obejmie 6,5 miliona Polaków. Do grupy uprawnionych należą bowiem osoby, którym należne jest świadczenie 500+. Dodatkowe 500 złotych na wakacje trafia do dzieci z niepełnosprawnością.

Zatem setki tysięcy bonów turystycznych czekają na aktywację i ich wykorzystanie. Czasu, wbrew pozorom, nie jest wcale tak wiele. Bo okres ich obowiązywania został wydłużony do końca września 2022 roku. Nie ma żadnych informacji na temat tego, że bon turystyczny 500 zł będzie od tego momentu działał dalej. Być może państwo, szukając oszczędności, postanowi zakończyć program, tym bardziej że przyczyna – pandemia koronawirusa – nie będzie już istnieć od wielu miesięcy (przynajmniej oficjalnie). Jest oczywiście też drugie rozwiązanie, czyli kolejne wydłużenie bonu po to, by napędzać pogrążoną w kryzysie gospodarkę. Z tym że śmiem twierdzić, że jeśli ktoś nie użył bonu przez dwa lata, to nie użyje go już wcale.

Gdzie będzie można płacić bonem w wakacje 2022?

Bonem turystycznym będziemy mogli na przykład opłacić swój pobyt w hotelu lub pensjonacie. Warunek jest jeden: przedsiębiorca prowadzący takie miejsce musi być zarejestrowany w bazie podmiotów honorujących bon turystyczny. Ich listę można znaleźć między innymi na stronie www.polska.travel. Znajduje się tam mapa, w której możemy w wygodny sposób znaleźć odpowiednie miejsce w pasującej nam lokalizacji. Bonem turystycznym możemy płacić również w różnego rodzaju salach zabaw czy parkach rozrywki. Co istotne, zanim użyjemy bonu, musimy go aktywować na platformie usług elektronicznych PUE ZUS.

Rządzący przebąkiwali, że bon turystyczny może zostać z nami na dłużej jako stałe rozwiązanie, coś w rodzaju kolejnego świadczenia socjalnego. Zwracałem od początku uwagę, że jest to świadczenie niesprawiedliwe, bo całkowicie pomija osoby bezdzietne. O ile program 500+ jest programem mającym wspierać młodych rodziców wychowujących dzieci, to bon turystyczny wydaje się być świadczeniem które powinno mieć o wiele bardziej uniwersalny charakter. Tym bardziej, że jego celem było wspieranie branży, a nie zachęcanie do posiadania dzieci. Niewykluczone jednak, że w obliczu sytuacji na wschodzie i wszechobecnej drożyzny plany dotyczące wprowadzenia bonu turystycznego na stałe będą musiały zostać odłożone na półkę.