Jest dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Chodzi o pomoc dla firm

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (21)
Jest dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Chodzi o pomoc dla firm

Premier poinformował wczoraj, że przedsiębiorcy nie będą musieli płacić podatku od umorzonych kwot otrzymanego wsparcia w ramach tarczy PFR. Brak podatku od umorzonej subwencji PFR to dobra wiadomość dla prowadzących firmy – zwłaszcza, że czekali na nią od dawna. 

Brak podatku od umorzonej subwencji PFR. Dobra wiadomość dla firm

Już jakiś czas temu ruszył zwrot subwencji z tarczy finansowej PFR. Przedsiębiorcy zwrócą pomoc od państwa w różnych częściach – niektórzy nie będą musieli oddawać nic, część jedynie 25 proc. Niektórzy jednak oddadzą aż 75 proc. wartości przyznanej w tamtym roku subwencji. Kwota, którą należy oddać, zależy od spełnienia poszczególnych warunków programu.

Przedsiębiorców mógł jednak czekać kolejny cios – mowa o konieczności zapłaty podatku od umorzonej części tarczy ze względu na fakt, że można byłoby zakwalifikować te środki jako przychód przedsiębiorcy. Jakby tego było mało, Ministerstwo Finansów przez długi czas nie mogło zdecydować, czy przedsiębiorcy powinni zapłacić podatek, czy też nie.

Ostatecznie jednak wczoraj premier Morawiecki ogłosił, że przedsiębiorcy nie będą musieli płacić podatku od umorzonej części subwencji otrzymanej w ramach tarczy PFR. To oczywiście dobra wiadomość dla firm, chociaż nie wiadomo, dlaczego rządzący tyle zwlekali z jej ogłoszeniem. Można wprawdzie było przewidzieć, że rząd ostatecznie się ugnie, jednak czekanie z decyzją do ostatniej chwili nie sprzyjało na pewno nastrojom przedsiębiorców.

Inna sprawa, że jeśli przedsiębiorcy musieliby jednak zapłacić podatek, to całkowicie wypaczyłoby to ideę pomocy firmom, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej ze względu na pandemię koronawirusa. Brak podatku od umorzonej subwencji PFR był jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Zwrot pomocy dla firm: na jakich zasadach?

Pierwsi przedsiębiorcy zaczną zwracać pomoc, którą otrzymali od państwa, już od 25 lipca. To, ile ostatecznie oddadzą, będzie zależało m.in. od utrzymania stanu zatrudnienia w przeciągu roku od otrzymania subwencji. W przypadku firm z sektora MŚP pod uwagę brana jest również strata gotówkowa.

Na spłatę przedsiębiorcy będą mieć 24 miesiące. Dzięki temu – przynajmniej teoretycznie – mają nie odczuć tak mocno konieczności spłaty zobowiązania.

Część przedsiębiorców zostanie całkowicie zwolniona z obowiązku zwrotu otrzymanej subwencji. Umorzenie 100 procent subwencji z tarczy PFR obejmie przedsiębiorców, którzy mają właściwy kod PKD. Należy jednak pamiętać, że pewna grupa przedsiębiorców będzie musiała zwrócić otrzymaną subwencję w całości. Mowa m.in. o przedsiębiorcach, którzy zdecydowali się na zawieszenie lub zakończenie działalności.