USA: Producenci leków homeopatycznych mają obowiązek pisać na opakowaniu, że one po prostu nie działają

Gorące tematy Zagranica Zdrowie Dołącz do dyskusji (1278)
USA: Producenci leków homeopatycznych mają obowiązek pisać na opakowaniu, że one po prostu nie działają

Co to jest homeopatia i czemu nie działa? Amerykanie nie bawią się w półśrodki i postanowili walczyć z homeopatią w starym, XIX-wiecznym stylu, gdzie fakt przeważały nad poprawnością polityczną. 

I tak oto amerykański rząd niezbyt przejmował się tym, że ktoś ma takie, a nie inne przekonania na temat homeopatii. Niezbyt interesowała go silna wiara wielu osób w to, że homeopatia odmieni ich życie. Nie interesowało ich nawet to, że ludzie będą czuli się wykluczeni, a nawet stracą prasę. Nowe zmiany w amerykańskim prawie to walka z homeopatycznymi fake news.

Homeopatia nie działa

Stany Zjednoczone to nadal kraj wolności. Dlatego każdy, kto będzie miał ochotę, będzie mógł nabyć w aptece leki homeopatyczne. Ale tym razem zostanie starannie poinformowany na temat cudownych właściwości nabywanego specyfiku. Czy też może raczej bardziej dokładnie – o braku tych cudownych właściwości.

Federalna Komisja Handlu, czyli taki odpowiednik naszego UOKiK-u, w swoim najnowszym stanowisku nałożyła na producentów homeopatii wymóg umieszczania na opakowaniu specjalnych komunikatów, w którym producenci będą ostrzegali wprost: Homeopatia nie działa! Ostatecznie w łagodniejszej wersji – „Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że homeopatia działa”.

Jeżeli producenci będą chcieli uniknąć komunikatów utrzymanych w tym stylu – droga wolna. Ale będą musieli udowodnić, że oferowany przez nich produkt ma właściwości lecznicze. Co wcale nie będzie takie proste.

Co to jest homeopatia?

Homeopatia uznawana jest za formę medycyny niekonwencjonalnej wywodząca się z końcówki XVIII wieku (Polska właśnie znikała z map świata), oparta na filozofii „czym się strułeś, tym się lecz”. Od polskiego klina dzieli je jednak tendencja do rozcieńczania szkodliwych substancji – o ile my nie lubimy, gdy coś jest „chrzczone”, homeopatia zakłada, że pewne substancje szkodliwe (lub zbliżone do szkodliwych), odpowiednio rozcieńczone, mają zbawienny, leczniczy charakter.

Czy homeopatia działa? Otóż nie działa, natomiast leki homeopatyczne nie należą do najtańszych, można je znaleźć także w polskich aptekach i wcale nie kosztują tanio. Istnieje cały szereg publikacji naukowych, które krytykują stosowanie homeopatii ze względu na całkowity brak skuteczności tejże. W środowiskach medycznych jest to więc moda wręcz wyklęta.

Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że jest to taki medyczny coaching. Pozostaje mieć nadzieję, że UOKiK zdecyduje się na podobne działania. Najwyższy już czas.