Co trzeci pacjent w szpitalu głoduje, a niedożywienie to powszechny problem w placówkach medycznych

Zdrowie Dołącz do dyskusji
Co trzeci pacjent w szpitalu głoduje, a niedożywienie to powszechny problem w placówkach medycznych

Problem jakości jedzenia w polskich szpitalach jest znany od wielu lat. O tym zjawisku często powstają nawet memy. Jednak fakt, że co trzeci pacjent w szpitalu głoduje, nie daje nam powodów do żartów. Ich niedożywienie to problem, o którym nie mówi się często. Warto przy tej okazji przejrzeć nie tylko menu szpitalne, ale także zwrócić uwagę na zdjęcia posiłków, wrzucane do sieci przez pacjentów.

Co trzeci pacjent w szpitalu głoduje. Jest to po części wina braku dietetyków szpitalnych

Pacjent w szpitalu musi być dobrze odżywiony po to, aby mógł zdrowieć. Jednak dane o niedożywieniu szpitalnym potrafią zszokować nawet największego niedowiarka. Wynika z nich, że co trzeci pacjent może głodować, a co dziesiąty jest niedożywiony.  To nie wszystkie wstrząsające fakty o żywieniu w placówkach medycznych. Na oddziałach onkologicznych, medycyny paliatywnej czy intensywnej terapii niedożywienie może dotykać od 70 do 90 procent pacjentów.

Często to stan pacjenta nie pozwala na normalne zjedzenie posiłku. Jednak osoby, które znają się na żywieniu chorych, przypominają, że niepilnowana osoba często nie zje śniadania, obiadu czy kolacji. Może to w dłuższej perspektywie prowadzić do pogorszenia jej zdrowia. Eksperci zwracają uwagę na problem braku dietetyków szpitalnych, którzy byliby w stanie zająć się odpowiednim żywieniem pacjentów.

Bez bliskich, którzy przywożą jedzenie choremu, niedożywienie może dotknąć go bardzo szybko

Eksperci, którzy zwracają uwagę na problem z niedożywieniem pacjentów, często porównują sytuacje osób, o które ktoś dba do tych, którymi nikt się nie interesuje. U tych drugich nader często zdarzają się deficyty żywieniowe, które nie pomagają im dojść do zdrowia. Nierzadko zdarza się też tak, że personel szpitalny zabiera jedzenie, pomimo tego, że pacjent mógłby je zjeść.

Problem żywienia szpitalnego dotyczy także odwiecznego dylematu, w jaki sposób dostosować rodzaj jedzenia do stanu zdrowia pacjenta. Co dziwniejsze, jedzenie szpitalne jest refundowane, co w teorii znaczyłoby, że szpital nie powinien mieć problemów z jego odpowiednim przygotowaniem. Eksperci apelują przede wszystkim o większą podaż białka w diecie pacjentów. Bez niego często nie jest możliwe prawidłowe gojenie się ran czy regeneracja organizmu. Problemem placówek medycznych jest nie tylko brak dostosowywania dietetycznego, ale także serwowanie tych samych dań wszystkim pacjentom. Z wyliczeń wynika, że odpowiednie wyżywienie chorego powinno kosztować około 25-30 zł dziennie.

Sytuację pacjentów miał zmienić przede wszystkim pilotażowy program „dobry posiłek w szpitalu”, który ruszył w III kwartale 2023 r.