Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm (CRDGiF) chce Twoje 295 złotych?

Gorące tematy Zbrodnia i kara dołącz do dyskusji (267) 02.01.2017
Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm (CRDGiF) chce Twoje 295 złotych?

Udostępnij

Maja Werner

Plaga. Plaga, tak w skrócie można określić falę pism od różnych pseudorejestrów, jakie w ostatnim czasie otrzymują nasi czytelnicy. Dziś CRDGiF, czyli Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm. 

Jeśli nie wierzycie, że znajdują się ludzie dostatecznie naiwni, by płacić takim instytucjom, to po naszym tekście demaskującym spam od instytucji o nazwie CEDGiF – Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm, dostawaliśmy już e-maile przeróżnej treści i z takimi pytaniami, że… Może powiemy sobie o tym innym razem.

Ale Bezprawnik będzie ostrzegał i walczył z tego typu praktykami, ponieważ leży to w naszych celach statutowych, przygotowanie stosownego artykułu to pół godziny pracy i na pewno nas znacznie kosztuje mniej niż wysłanie całej tony korespondencji, którą można by było uznać za wyłudzenie. Wpis o CEDGiF cieszy się dużą popularnością, odwiedzają go osoby szukające instytucji w Google i wierzymy, że każdy kto trafia na nasz artykuł w tej sprawie (około tysiąca osób dziennie) i szczerze wierzymy, że przynajmniej części z tych osób oszczędziliśmy zbędnego, głupiego wydatku.

CRDGiF – Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm – nie płaćcie im!

W ocenie naszej redakcji działania CRDGiF – Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm noszą znamiona czynu zabronionego art. 286 kodeksu karnego, czyli oszustwa (tutaj pod postacią wyłudzenia). Jest to subiektywna ocena, z którą nie muszą się zgodzić inni prawnicy czy przedstawiciele organów ścigania, choć interpretacja przepisu wydaje się dość jednoznaczna:

 § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

CRDGiF stara się przypominać nazwą CEiDG, czyli państwową, Centralną Ewidencję Działalności Gospodarczej, w której wpisy i zmiany wpisów są darmowe. Tymczasem CRDGiF to katalog jakich wiele, który w tle chaotycznego, pozornie skomplikowanego pisma wymachującego przepisami bardzo umiarkowanie związanymi ze sprawą, próbuje namówić przedsiębiorcę do opłaty kwoty w zamian za wpisanie do tego katalogu.

Całość przywodzi oczywiście na myśl pismo o charakterze co najmniej urzędowym, w rezultacie czego przedsiębiorcy – często dla świętego spokoju – wolą zapłacić 295 złotych firmie prowadzącej ów Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm, która akurat w korespondencji udostępnionej nam przez naszą Czytelniczkę mieści się w Warszawie, przy ul. Aleje Jerozolimskie 96. Jednakże podobnie jak i inne tego typu „instytucje” być może żongluje adresami korespondencyjnymi.

Co zrobić po otrzymaniu takiego pisma? Na Państwa miejscu nigdy w życiu byśmy takim instytucjom nie zapłacili. Wyjścia są dwa – sprawę można zupełnie zignorować i każde podobne pismo od innych takich firm (postaramy się tropić je regularnie, ale zapewne z opóźnieniem) też lub zgłosić Policji próbę wyłudzenia. Tradycyjnie też zachęcamy do poinformowania o tego rodzaju pismach znajomych prowadzących działalność gospodarczą.

267 odpowiedzi na “Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm (CRDGiF) chce Twoje 295 złotych?”

 1. Z punktu widzenia prawa działają całkowicie legalnie. W piśmie są trudne ale konkretne słowa typu „fakultatywny” itp. zatem nie ma nigdzie określonego, że ktoś ma coś zapłacić. Jest również informacja, że jeżeli wpłata nie nastąpi to nas po prostu wykreślą.

  Tymczasem z moralnego punktu widzenia każdy głupi widzi, że to oszustwo. Nie widzą tego natomiast prawnicy, bo dla nich jedynym wyznacznikiem rzeczywistości jest prawo oraz artykuły, paragrafy, które nie zostały tutaj złamane. Będą robić kolejne wywowdy, naprodukują następne idiotyczne przepisy a później… będą kazali sobie płacić za ich tłumaczenie i interpretacje. Złoty biznes, mówię wam!

  Tak się kończy prawokracja, gdzie prawnicy mówią nam jak żyć. Ale skoro ludzie coraz rzadziej mają jakiś system wartości to pozwalają papugą z swoimi tonami makulatury wyznaczać co jest dobre a co nie.

  • W artykule jest podany paragraf, który wskazuje, że nie jest to całkowicie legalne działanie, legalność jest co najmniej zastanawiająca. Pracujesz dla nich czy co?

   • Dostałem pismo o którym mowa, w żaden sposób ten paragraf nie ma zastosowania.

    Nazwa jest inna, nigdzie nie ma zwrotu o obowiązku zapłacenia jest dużo odniesień do przepisów z KC i regulaminów ale chyba to nie przestępstwo?

    Nie wiem też jak dopatrzyłeś się w mojej wypowiedzi jakiekolwiek poparcia dla nich, być może masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem.

  • Zgadzam się. O zakwalifikowaniu danego czynu za przestępstwo powinny decydować nie przepisy prawa karnego, tylko moralne przeświadczenie komentatorów wpisów na Bezprawniku. Wtedy będzie wszystko jasne i w ogóle sprawiedliwość społeczna. :)

  • W piśmie nie ma mowy o wykreśleniu z rejestru w razie niezapłacenia tylko o zastosowaniu zmiany we wpisie wg regulaminu kierującej sprawę do postępowania sądowego Czekam na to ukaranie grzywną i więzieniem już półtora roku. Chcesz to ja cię posadzę za współudział.

 2. No proszę, nie dawniej jak w piątek wywaliłem to pismo do kosza, bluzgając pod nosem, „że jakbym k*rwa dorwał tych naciągaczy….” :)

   • To jeszcze nic – do mnie tego typu pisma przychodzą regularnie. A firmy nie mam. Czyli kupują bazy e-mail i walą na oślep.

    • Widać zysk z takiej operacji, czyli przychód – (koszt bazy + pisma), cały czas jest na plusie, więc opłaca się próbować.

     • Jasne, tylko próbowałem pokazać że e-maili nie biorą z CEiDG albo KRS tylko z randomowych baz.

 3. Do mnie kiedyś (dokładnie coś październik – listopad zeszłego roku) przyszła Cala kartka a5(wyrwana z zeszytu :D) z ręcznie wypisanym wezwaniem do zapłaty za rejestracje firmy :D

 4. 03.01.2017
  warszawa
  otrzymałem takie pismo ale z adresem w-wa ul. miedziana11/12
  ciekawe tylko z jakiego źródła mają dane mojej firmy?
  dlaczego nikt nie zajmie się z urzędu takimi złodziejami !!!!

  • Dane mają z prawdziwego rejestru CEDG , przecież jest publicznie dostepny i na pewno wyłudzenia nie były jedynymi jakie otrzymałeś po założeniu firmy, ja zakladalem w listopadzie i w ciągu kilku dniu najróżniejsze firmy „gratulowały” mi założenia własnej firmy :) jedni legalnie oferując usługi a inni na „wydrę” udając organa Państwa. Też się zastanawiam czemu ich nikt nie ściga z urzędu przecież te firmy w sposób bezsporny podszywają się pod instytucje państwowe.

 5. Ciekawe ile osób się na to nabiera…
  Do mnie, jak zarejestrowałem firmę na początku maja tamtego roku to za jednym razem przyszły 3 koperty z: CEODG, CEDGiF i CEFiDG – 148,200 i 290 zł do zapłaty. Nie dajcie się wkręcić.

 6. również dziś 2017-01-31 dostałem 295 zł, konto nr ……….2
  i co robią właściwe służby z tym nic??? czy się mylę??

 7. WITAM
  WŁAŚNIE DOSTAŁAM PISMO OD TYCH CWANIAKÓW . WIEDZIAŁAM JUŻ ŻE TO ŚCIEMA BO PANI Z CEIDG ZADZWONIŁA DO MNIE I POINFORMOWAŁA ŻE REJESTRACJA DG JEST DARMOWA I WSZELKIE PISMA O ZAPŁATE NALEŻY IGNOROWAĆ . ALE ILU LUDZI NACIĄGNELI !!!!!
  PANI MAJU DZIEKUJE ZA TEN WPIS TAKIE SPRAWY WYŁUDZEŃ TRZEBA NAGŁAŚNIAĆ

  • No jak kazdy tak będzie myslał to brawo … daleko zajdziemy a oszuści będą się bogacić. Moze zrobią, a moze nie zrobią, ale pozwolenia dawać nie mozna na okradanie ludzi z ostatniego grosza !! A w ogóle dlaczego mieli by nie zrobić ? Ja kupiłam markowe majtki za 17zł z neta i jednak się tym zajmują !! Ciągają mnie po Policjach już kilka lat.

 8. Kurcze pióre, dzisiaj miałem odłożne 3 stówki na nowe buty marki Adidas, jednakże dostałem takie pismo i stwierdziłem, że zainwestuję w moją nową działalność. O głupi ja! Ale wiecie co? Dla świętego spokoju to zapłaciłem i… mam to poczucie spełnionego obowiązku. Z utęsknieniem czekam na pierwszy przelew do ZUS-u :-)

 9. Dziś też otrzymałem takie pismo, najpierw się zdenerwowałem, że przecież ten wpis miał być darmowy.. No właśnie darmowy, myślę.. Dokładnie to przejrzałem, po pierwsze nie pada żadne nazwisko urzędnika, a na pieczątce widnieje „ADMINISTRATOR” a po drugie skrót „CRDGIF” nie bardzo mi pasował do CEIDG… W ogóle co to za kraj w którym można stosować takie praktyki i nikt z tym nic nie robi?

 10. Podana podstawa prawna (art. 2 dz. ust. nr 47 poz 278) to po prostu przepis o świadczeniu usług, który wcale nie uprawnia do pobierania jakichkolwiek opłat. Sankcją za nieuiszczenie opłaty jest brak wpisu do rzeczonego rejestru. Kolejny poważnie wyglądający art. 66 par. 1 mówi, że jeżeli umowa nie zostanie potwierdzona, nie obowiązuje. Wszystko to po uważnym przeczytaniu i sprawdzeniu podanych podstaw prawnych w necie (dzięki wujku Guglu) od razu pokazuje, że to przewał. Mam teraz dużo latania, ale może zdążę z tym podskoczyć na policję i Wam radzę tez to uczynić, a na pewno nie płacić wydrwigroszom!

 11. Właśnie dostałam pismo od CRDGiF. Dobrze że sprawdziłam w necie co to takiego. Pamiętam że wpis w CEIDG od zawsze był bezpłatny, a tu faktura za wpis 290 zł. Byłoby wspaniale gdyby służba sdrowia działała tak prężnie jak ci oszuści. Wpisu dokonałam 20 a dzisiaj mamy 26 czerwca. Za 6 dni zdążyli mnie namierzyć i wysłać fakturę. Gratuluję szybkości. Niestety nie zarobicie na mnie.

 12. Dostałam teraz. Juz się zdenerwowałam i szukałam telefonu do nich by wyjaśnic, ale nie mają. Tak trafiłam tu. Dlaczego więc Policja się nimi nie zajmuje skoro wyłudzają pieniądze ?!

 13. Też dostałam, ale wcześniej Pani w urzędzie poinformowała mnie, że prawdopodobnie coś takiego dostanę, ale przestrzegała, żeby nie płacić.

 14. Tez dostalam i juz prawie zrobilam przelez ale jednak cos mnie tknelo zeby dowiedziec sie wiecej cos o tym CRDGIF i na szczescie przeczytalam ten artykul, dziekuje :) zaoszczędziłam 295zl

 15. załozylam działalnosc 1.10.2017,dzis dostalam od nich pismo :p 290zl. Na szczescie pani w użędzie ostrzegła mnie

 16. Tydzień po założeniu działalności też to dostałem.
  Bazują na tym, że ludzie nie rozumieją pisma – przecież piszą że opłata jest – trudne słowo – fakultatywna :)))

  A tak serio – to Ziobro albo jego wierny pies Jaki powinni się takimi wyłudzaczami zająć. Działają na pewno na granicy prawa.

 17. Popatrzmy na to inaczej .
  Uzycie slowa „fakultatywny” praktycznie wyklucza pociagniecie ich do odpowiedzialnosci karnej .
  Brak imiennego podpisu kto wystawil pismo – gdyby byl ,toby mozna bylo ich karnie dopasc.
  To jest po protu biznes .Duzo tego bedzie .Wywalic do kosza i czekac na te głupoty nastepne.
  W sumie smiesznie

 18. Rejestr nadal działa. Zmienili tylko numer konta z Bank Zachodni WBK S.A. 1 O. w Bielsku Podlaskim na Bank Zachodni WBK S.A. 2 O. w Łodzi

 19. 09.01.2018
  Oszuści rozsyłają listy w Warszawie do nowych firm.
  CRDGiF Aleje Jerozolimskie 96 Warszawa 295zł.
  Nie dajcie się oszukać.

 20. Dzisiaj otrzymałem pismo z ww. „firmy” z drukiem do zapłaty na 290 zł.
  Pytam się gdzie jest Policja i inne organa Państwowe mające bronić obywateli / podatników przed takimi wyłudzeniami? Jest przecież podany adres gdzie ta teoretyczna działalność jest prowadzona, w czym zatem problem aby to zlikwidować i ukarać przestępców?

  • Witam, Pani Ewo, można jeszcze prosić zdjęcie koperty z tego pisma? chodzi o informacje na kopercie. Pozdrawiam

 21. Naciągacze cały czas aktywnie działają, przytaczam aktualną treść listu:

  W związku ze złożeniem wniosku dnia DD.MM.RRRR dokonano wpisu działalności gospodarczej do ENTRALNEJ EWIDENCJI I INFORMACJI O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ. Na podstawie art.2 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. (DZ. U. 2004 Nr 173, poz. 1807) został utworzony Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm (CRDGIF).
  Rejestr jest na bieżąco aktualizowanym zbiorem informacji o podmiotach gospodarczych prowadzonym w systemie informatycznym w postaci centralnej bazy danych. Niedokonanie płatności spowoduje brak wpisu do Centralnego Rejestru Działalności Gospodarczych i Firm (CRDGIF). Pismo zostało zporządzone zgodnie z art.66§ 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. k. c. (Dz. U. 2014 poz. 121 z późń. zm.).
  Ogłoszenie wpisu w Centralnym Rejestrze Działalności Gospodarczych i Firm wymaga uregulowania fakultatywnej opłaty rejestracyjnej zgodnie z aktualnym regulaminem CRDGIF (2 wew. z dn. 17.08.2016r.) w wysokości 290 zł(słownie dwustu dziewięćdziesięciu złotych) w terminie do DD.MM.RR.

  Dla dociekliwych treść przytaczanych przepisów, widać, że są tam tylko po to, żeby uwiarygodnić pismo:
  Dz.U. 2004 Nr 173 poz. 1807
  Art. 2. Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza,
  budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie
  kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób
  zorganizowany i ciągły

  Dz.U. 2014 poz. 121
  Art. 66
  . § 1. W stosunkach między przedsiębiorcami oferta może być
  odwołana przed zawarciem umowy, jeżeli oświadczenie o odwołaniu zostało złożone
  drugiej stronie przed wysłaniem przez nią oświadczenia o przyjęciu oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *