Karta kredytowa to popularny i wygodny sposób płatności. Sprawdzi się w wielu sytuacjach, zwłaszcza nieprzewidzianych. A co z bezpieczeństwem podczas transakcji? Przekonaj się, jak rozważnie z niej korzystać i ustrzec się przed oszustwami.
Karta kredytowa – czym jest i jak działa?
Karta kredytowa opiera się na zasadzie przyznanego przez bank limitu środków. Musisz go zwrócić w określonym czasie. Zasady i warunki spłaty, m.in. okres bezodsetkowy, określa umowa. Jeśli wpłacisz:
- minimalną kwotę – wtedy od pozostałej wartości zadłużenia bank naliczy odsetki, zgodnie z umową,
- ponad minimalną kwotę – dzięki temu zmniejszysz wysokość odsetek i szybciej uregulujesz kredyt,
- pełną kwotę przed terminem – skorzystasz z okresu bezodsetkowego i zwrócisz tylko wykorzystane pieniądze.
Możesz swobodnie dysponować limitem środków i płacić np. w sklepach stacjonarnych, internetowych. Za każdym razem, gdy użyjesz karty, pomniejszasz wartość dostępnego kredytu. Jeśli go przekroczysz w danym miesiącu, nie zapłacisz za towar czy usługę.
Karta kredytowa – czy to bezpieczny sposób płatności?
W przeciwieństwie do karty debetowej karta kredytowa nie jest bezpośrednio przypisana do Twojego konta osobistego. Korzystasz wyłączenie z pieniędzy dostępnych w ramach limitu środków, a nie z własnych. Dlatego, jeśli ją zgubisz, nie musisz się martwić o swój prywatny budżet. Pamiętaj, tylko żeby ją szybko zastrzec.
Kiedy nią płacisz, możesz skorzystać ze szczególnych środków ochrony. Jakich?
- Limitu odpowiedzialności za nieuprawnione operacje – zgodnie z ustawą odpowiadasz tylko do równowartości 50 euro, za czas od momentu zgubienia karty do chwili zgłoszenia w banku,
- Chargeback’u – to dodatkowa ochrona, z której możesz skorzystać, jeśli sprzedawca nie wywiązuje się z zobowiązania. Przykładowo, gdy towar będzie uszkodzony lub niezgodny z umową, możesz dochodzić swoich praw za pośrednictwem banku. Dotyczy wszystkich transakcji, stacjonarnych i internetowych. Procedura reklamacyjna jest bezpłatna.
Przestrzegaj także podstawowych zasad bezpieczeństwa, które pomogą chronić Twoje dane. Dlatego m.in.:
- Przechowuj kartę kredytową w bezpiecznym miejscu, np. w osobnym etui, a nie w portfelu,
- Podpisz się na pasku z tyłu – dzięki temu złodziej nie wykorzysta jej w terminalach, w których potwierdza się płatność podpisem,
- Dowiedz się, jak zastrzec kartę – przeczytaj zasady procedury np. na stronie banku.
- Sprawdzaj regularnie transakcje – jeśli zobaczysz podejrzaną operację, szybciej zareagujesz.
Dlaczego warto płacić kartą kredytową?
Wiele osób decyduje się na karty kredytowe. Nic dziwnego. Wniosek możesz złożyć online, więc zaoszczędzasz czas na dojazd do oddziału. Oprócz tego m.in.:
- Masz dostęp do dodatkowych pieniędzy – to daje duże poczucie bezpieczeństwa finansowego. Dysponujesz rezerwą na przyszłe i bieżące wydatki, np. gdy przekroczysz miesięczny budżet.
- Budujesz pozytywną historię kredytową – dzięki temu bank oceni Cię jak rzetelnego i wiarygodnego klienta.
Pamiętaj, by regularnie uzupełniać limit środków. Dzięki temu unikniesz dodatkowych opłat za przekroczenie okresu do spłaty.
Jak wybrać kartę kredytową?
Na rynku znajdziesz wiele ofert kart kredytowych. Zanim złożysz wniosek, oceń swoje możliwości finansowe i rozważ, jakiego limitu środków potrzebujesz. Zwróć także uwagę m.in. na:
- opłaty i prowizje, np. za wypłaty z bankomatów, przewalutowania,
- okres do spłaty limitu na karcie kredytowej, czyli ile trwa okres bezodsetkowy, np. 30 dni, 54 dni,
- dodatkowe usługi i bonusy, np. zwrot części nadwyżki za zakupy, wsparcie akcji charytatywnych, dostęp do ekskluzywnych usług.
To, jaką ofertę wybierzesz, zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Ciekawe opcje znajdziesz np. na stronie https://www.santander.pl/klient-indywidualny/karty-platnosci-i-kantor/karta-kredytowa
Materiał reklamowy banku Santander