Czy kierowca Ubera naprawdę zawsze potrzebuje licencji?

Gorące tematy Państwo Podatki Dołącz do dyskusji (43)
Czy kierowca Ubera naprawdę zawsze potrzebuje licencji?

Uber wie, że nie przeskoczy barier prawnych Unii Europejskiej i powoli zaczyna upodabniać się do korporacji taksówkarskich, wymagając od swoich pracowników prowadzenia działalności gospodarczych, a tym samym posiadania stosownej licencji. Ale czy kierowca Ubera potrzebuje licencji?

Jeżeli ten scenariusz zrealizuje się w praktyce, wielu tradycyjnych taksówkarzy zostanie bez argumentów, niektórzy z nich tylko z wiadrem pełnym odchodów i oleju samochodowego w ręku. Dziś taksówkarze mają rację, że konkurencja podgryza ich działając bardzo często wbrew prawu. I rozumiem ich rozżalenie, ponieważ licencja na przewóz osób kosztuje, wymaga zdania egzaminu, a także nakłada dodatkowe obowiązki. Nie jest wielką tajemnicą, że taksówkarz zna miasto lepiej od kierowcy Ubera, tak też wynika z moich osobistych doświadczeń.

Natomiast oczywiście nie ma to większego znaczenia, ponieważ Uber w swojej polityce zdobywania rynku jest tak bardzo prokonsumencki, że sporną trasę możemy zakwestionować, a korporacja zwróci nam pieniądze. Wiemy kto nas wiezie, wszelkie niedogodności możemy reklamować u konkretnej instytucji. Jedną z historii, dlaczego to jest ważne, opisywała niedawno Gazeta Wrocławska piórem p. Weroniki Skupin:

Gdy dwa tygodnie później Seck jechał z lotniska do hotelu Radisson w centrum, inny taksówkarz chciał od niego ok. 100 zł. Seck „wytargował” 85 zł, ale jego wściekłość wzrosła, gdy zamiast rachunku dostał ręcznie wypisany świstek: prawdziwa na nim jest tylko data. Taksówkarz podał najpewniej fałszywy numer boczny.

Natomiast należy podkreślić, że te bardzo dobre narzędzia kontroli kierowcy stosują też dwie aplikacje: iTaxi oraz myTaxi, które zatrudniają licencjonowanych taksówkarzy. Mając do dyspozycji Ubera, iTaxi oraz myTaxi, po wczorajszych incydentach z Warszawy, nie jestem w stanie wyobrazić sobie, że biorę taksówkę z ulicy.

Jest natomiast w całej dyskusji jeszcze jedna rzecz – argument przytaczany przez nielicznych obrońców warszawskich taksówkarzy. Kłóci się z nim jednak domniemanie niewinności.

Czy kierowca Ubera potrzebuje licencji?

Co do zasady tak. Natomiast są wyjątki od tej sytuacji. Pomijam już sytuacje, w których kierowca Ubera jest taksówkarzem, ale i z takimi przypadkami się spotkałam.

Przede wszystkim jednak na przewóz osób bez uzyskania licencji zezwala zawarta w ustawie o transporcie drogowym konstrukcja przewozu okazjonalnego. Aby jednak spełnić ustawowe kryteria takiej formuły działania, niezbędne jest posiadanie większego samochodu. A i takie pojazdy znajdują się we flocie Ubera, choć są oczywiście w mniejszości:

4a. Przewóz okazjonalny wykonuje się pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 osób łącznie z kierowcą.

Nadto dopuszcza się przewóz okazjonalny wszystkimi samochodami osobowymi:

a) prowadzonymi przez przedsiębiorcę świadczącego usługi przewozowe albo zatrudnionego przez niego kierowcę,
b) na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej w lokalu przedsiębiorstwa,
c) po ustaleniu opłaty ryczałtowej za przewóz przed rozpoczęciem tego przewozu; zapłata za przewóz regulowana jest na rzecz przedsiębiorcy w formie bezgotówkowej; dopuszcza się wniesienie opłat gotówką w lokalu przedsiębiorstwa

Ponieważ, jak podejrzewam, warszawscy taksówkarze nie dokonali weryfikacji powyższych faktów z kierowcą, zanim oblali go olejem i fekaliami, ale argument też w dość dobitny sposób podkreśla nie tylko bezprawny charakter ich działania, nie tylko bezmyślny charakter ich działania, ale przede wszystkim kwestionuje „moralne racje” dokonania samosądu na kierowcach bez licencji.

Zatem – Czy kierowca Ubera potrzebuje licencji? Z reguły, ale nie zawsze. Bandyta stojący na ulicy z wiadrem nie jest w stanie ocenić czy przewóz został dokonany zgodnie z prawem.

Podatki od Ubera – jak to z nimi jest?

Jeszcze jedną kwestią, która zaprząta moją uwagę jest fakt, że kierowcy Ubera nie płacą podatków od wykonywanej przez siebie działalności. Prywatnie mogę się nawet z tym poglądem, w swoich podejrzeniach, zgadzać. Ale prawda jest taka, że na kierowcach Ubera ciąży obowiązek podatkowy. Mogą go nie wypełniać, tak jak zapewne nie wypełniał przytoczony wyżej francuski taksówkarz, który ręcznie wypisywał paragony Francuzowi, ale to jeszcze nie oznacza, że można z tego typu argumentów uczynić dogmat swojej moralnej walki z Uberem.

Równie dobrze moglibyśmy w ten sposób walczyć z każdym przedsiębiorcą wyświetlającym reklamy Google AdSense, gdyż Google kompletnie nie zajmuje się kwestiami podatkowymi, cały obowiązek rozliczenia spoczywa po stronie polskiego reklamobiorcy.

Nie warto umierać za Ubera

W moim wpisie staję niejako w obronie Ubera, ponieważ nie godzę się na popisy chamstwa i prymitywizmu myślowego, którego świadkami byliśmy w mijający weekend. Natomiast należy pamiętać, że jest to zagraniczna korporacja, lwią część podatków odprowadza za granicami. Warto w takich sytuacjach rozważyć patriotyzm gospodarczy, ale i wymagać od tej polskiej gospodarki, żeby doskoczyła do światowych standardów jakości. Jak na razie mamy pojedynek polskiego zaścianka i patologii z amerykańskimi interesami wielkiego biznesu. Polska klasa średnia na tym nie zyskuje.

Jesteś zainteresowany pracą dla Ubera albo korporacji taksówkarskiej? A może naprzykrzył Ci się jakiś przewoźnik? Zapytaj naszych prawników pod adresem kontakt@bezprawnik.pl, porada prawna już od 49 złotych brutto!

Fot. tytułowa „Czy kierowca Ubera potrzebuje licencji?” via Shutterstock