Czy kurier musi wnieść paczkę pod drzwi w trakcie epidemii koronawirusa? Firmy kurierskie określają jasno, co się zmieniło

Prawo Zakupy Zdrowie dołącz do dyskusji (35) 15.05.2020
Czy kurier musi wnieść paczkę pod drzwi w trakcie epidemii koronawirusa? Firmy kurierskie określają jasno, co się zmieniło

Edyta Wara-Wąsowska

Kurierzy nie zawsze muszą wnieść paczkę po schodach pod same drzwi – przepisy określają kilka wyjątków. Ale epidemia koronawirusa nie jest jednym z nich, a mimo to coraz więcej osób skarży się, że kurierzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków.

Czy kurier musi wnieść paczkę pod drzwi w czasie epidemii koronawirusa?

Wbrew pozorom nie zawsze kurier musi wnieść paczkę pod drzwi. Zazwyczaj jeśli paczka waży 30 kg i więcej (chociaż niektóre firmy przewozowe ustalają wyższy limit), kurier nie ma obowiązku wnieść przesyłki po schodach. Co jednocześnie istotne, jeśli np. kurier dostarcza jednocześnie dwie paczki (każda o wadze np. 20 kg), to już taki obowiązek się pojawia. Warunek jest jeden – obie przesyłki mają osobne listy przewozowe.

Niestety – obecnie wiele osób skarży się, że kurierzy nie wywiązują się należycie ze swoich obowiązków. Coraz częściej żądają, by odbiorca zszedł na dół, a nawet – przemieścił się do furgonetki zaparkowanej kilkadziesiąt metrów dalej. I to wszystko nawet w sytuacji, gdy paczki są stosunkowo lekkie, a klatka schodowa umożliwia ich swobodne wniesienie.

Czy jednak kurier musi wnieść paczkę pod drzwi także w trakcie epidemii koronawirusa?

Z komunikatów czołowych firm nie wynika, że kurierzy zostali odgórnie zwolnieni z obowiązku dostarczania paczek pod drzwi

Na przykład z komunikatu DHL w związku z epidemią koronawirusa wynika jedynie, że kurierzy powinni ograniczyć kontakt fizyczny (np. nie podawać dłoni) czy zachowywać odpowiedni dystans. Odbiorca z kolei nie musi składać podpisu na skanerze kurierskim – wystarczy że albo poda PIN otrzymany w powiadomieniu SMS, albo po prostu imię i nazwisko odbiorcy przesyłki.

Z kolei jeśli chodzi o firmę DPD, na ich stronie możemy znaleźć głównie komunikaty o płynnym doręczaniu przesyłek. Kurier może też zostawić paczkę pod drzwiami i nie odebrać podpisu od odbiorcy, ale tylko w sytuacji, gdy sam odbiorca się na to zgodzi.

Co interesujące, DPD zastrzega, że kurier „w uzasadnionych przypadkach” może poprosić odbiorcę, by wyszedł na zewnątrz budynku po przesyłkę. Jeśli odbiorca się na to nie zgodzi, kurier może nawet wstrzymać doręczenie i potraktować to jako odmowę przyjęcia. Pytanie brzmi tylko, czy każdorazowo epidemię można traktować jako „uzasadniony przypadek”, zwłaszcza, jeśli odbiorca nie przebywa na kwarantannie.

GLS natomiast zachęca klientów do wyrażenia zgody na pozostawienie paczki bez podpisu na terenie adresu doręczenia (pod drzwiami). Ponownie jednak nie ma mowy o zniesieniu obowiązku dostarczenia paczki pod drzwi.

O ile zatem warto być wyrozumiałym dla chęci bezkontaktowego pozostawienia przesyłki pod drzwiami (jeśli nie była to przesyłka za pobraniem), o tyle należy pamiętać, że kurierzy nadal – co do zasady i tylko z nielicznymi wyjątkami – powinni dostarczyć paczkę także i na wyższe piętro.

35 odpowiedzi na “Czy kurier musi wnieść paczkę pod drzwi w trakcie epidemii koronawirusa? Firmy kurierskie określają jasno, co się zmieniło”

 1. kurier GLS w mojej okolicy robi sobie jaja, najpierw mówi że „firma kazała zostawić pod klatka”, a potem jak się okazuje że jednak nie, to rzuca paczka po klatce, składanie skarg nic nie daje.

 2. U mnie z kurierem DHL czy inpost problemu nie ma, ale dpd żadnej przesyłki nie dostarczy, tłumacząc się tym, że „firma mu nie pozwala”. Nie wejdzie nawet na klatkę. Organizuje na parkingu osiedlowy zlot odbiorców pączek. Potem tłoczy się tam kilkanaście osob czekających na swoją kolej.

 3. „wystarczy że albo poda PIN (…) albo po prostu imię i nazwisko odbiorcy”

  Nic takiego nie ma u mnie miejsca. Kurier rzuca paczkę i ucieka.

 4. Zwykle firmy kurierskie po prostu każą sobie dodatkowo płacić za usługę dostarczenia paczki pod drzwi, zwłaszcza jeśli zamawiamy coś ciężkiego ;)

  • Pomyliło Ci się chyba z dostawami mebli, agd i materiałów budowlanych. Kurier ma doręczyć paczkę pod adres, nie do budynku.

 5. Problem jest taki, ze zamawiamy np 20kg jedzenia dla psa (moj przyjaciel), nie ma windy w bloku, w ogole sie nie interesujemy realiami takiej dostawy. Dla nas fakt ze placimy 15 zł za dostawe oznacza ze firma ma sobie poradzic bo my jestesmy klientem i nam sie nalezy. A taki kurier przyjezdza pod blok, patrzy i ma dosc. Dla porownania. Moja siostra jest pielegniarka, w jej zakres obowiazkow nie wchodzi dziwganie pacjentow powyzej jej wagi samemu. Dlaczego wiec kurier ma to robic?

  Moje podejscie jest takie. Zamowiles, zrob ponizsze:

  – jesli mozesz odebrac bezkontaktowo, tak zrob
  – jesli nie mozesz, szanuj druga osobe, postaraj sie tak odebrac zeby bylo jak najmniej inwazyjnie. Nie ma znanczenia ze Ty sie czujesz komfortowo. Inna osoba nie musi.
  -apply common sense. Zamowiles nie wiadomo co i mieszkasz na 7 pietrze, wyciagnij dlon, to nie boli.

  Na koniec, podziekowania dla kurierow. Wiele pierdol sie o was pisze, ja dziekuje ze was mam.

 6. Mój kurier z inpostu fajnie ogarnia temat – maseczkę nosił jak jeszcze nie trzeba było, paczke kładzie na progu, dzwoni i czeka pod przeciwległą ścianą.

 7. Co z osobami stale/czasowo niepełnosprawnymi? Człowiek w gipsie też musi zejść z czwartego piętra bo kurierowi się tak widzi?

  • Mi, w 9 miesiącu ciąży, kurier DPD zostawił prawie 20 kg paczkę na dole i miał w dupie to, że mieszkam na 3. piętrze bez windy i nie jestem w stanie jej sobie sama wnieść. Więc masz odpowiedź :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *