Czy lokaty wreszcie zaczynają się opłacać? Oto ile można na nich zarobić

Finanse Państwo Dołącz do dyskusji (58)
Czy lokaty wreszcie zaczynają się opłacać? Oto ile można na nich zarobić

Stopy procentowe były długo utrzymywane na minimalnym poziomie, co sprawiło, że właściwie zapomnieliśmy o bankowych lokatach. Wreszcie jednak polityka RPP się zmieniła, a zatem i banki proponują coraz korzystniejsze oferty na lokaty. Z drugiej strony – nieruchomości czy kryptowaluty nie wydają się już tak świetnymi rozwiązaniami na inwestycje. A zatem – czy lokaty się opłacają?

Lokaty teoretycznie powinny być bezpieczną oazą dla naszych pieniędzy. Nigdy nie zapewnią nam krociowych zysków, ale sprawią, że pieniądze będą jakoś tam rosnąć bez większego ryzyka. Tyle teoria. Gdy jednak stopy procentowe były niskie, lokaty bankowe miały tak śmieszne warunki, że zupełnie się przestały opłacać. Z drugiej strony – inflacja rosła, a odsetki zupełnie nie pozwalały pokryć wzrostów cen. Ale jak jest teraz?

Czy lokaty się opłacają? Które warto wybrać?

Redaktorzy Bankiera przejrzeli oferty popularnych banków. Spójrzmy więc na oferty na trzy miesiące i załóżmy, że chcemy ulokować gdzieś 10 tys. zł.

Teoretycznie na lokacie można zarobić w tym okresie niecałe 92 zł wybierając oferty Banku Millenium, Getin Noble Bank albo PBS w Ciechanowie. W praktyce jednak są to oferty z warunkami.  Z oferty Millenium mogą na przykład skorzystać obecni posiadacze kont, którzy polecą rachunek znajomemu lub nowi klienci, którzy otworzą go z polecenia. Wymagane jest jest jednak zrealizowanie płatności na 360 zł przez zaproszonego do programu. W Getinie z kolei taka oferta jest zarezerwowana tylko na nowe środki. Jednym słowem – nie są to propozycje dla każdego.

Ale Bankier zrobił też ranking lokat bez dodatkowych warunków. Tu jeśli chodzi o trzymiesięczne oferty wygrywa BOŚ Bank – zarobimy 67,3 zł.

A jeśli mamy do dyspozycji już 100 tys. zł? W Getin Noble Banku zarobimy trochę ponad 918 zł, ale warunkiem skorzystania z oferty jest wpłata nowych środków. W PBS w Ciechanowie zarobimy identyczną kwotę, choć tylko dla nowych klientów zakładających rachunek depozytowy w banku. NeoBank ma podobne warunki – tu aby zarobić 918 zł w trzy miesiące trzeba założyć konto lub portfel depozytowy w banku.

BOŚ Bank natomiast nie wymaga żadnych warunków, ale daje zarobić już tylko 673 zł w kwartał.

Opłaca się? Wielkie zwroty z inwestycji to oczywiście nie są. Zamrożenie pieniędzy nie zwróci nam nawet inflacji. Z drugiej strony, wciąż trudno o bezpieczniejsze inwestycje dla tak stosunkowo niewysokich kwot. Tym bardziej że w nieruchomości inwestować coraz trudniej, nawet mając pewien wkład własny – a kredyty są coraz częściej rozwiązaniem dla nielicznych.