Czy najemca może wymienić zamek w drzwiach?

Codzienne Gorące tematy Nieruchomości dołącz do dyskusji (28) 28.05.2015
Czy najemca może wymienić zamek w drzwiach?

Udostępnij

Michał Grązka

Wynajmujesz mieszkanie, a lokator wymienił zamki? Czy mógł to zrobić i czy ty możesz zrobić to samo, jeśli najemca zalega z czynszem?

W przypadkach dzielenia jednego mieszkania przez parę osób, może dochodzić do licznych sporów. Ich skutkiem może być ograniczenie dostępu do lokalu poprzez wymianę zamków. Kto i kiedy mógłby chcieć dopuścić się takich czynów? Przede wszystkim, nowy lokator wynajmujący mieszkanie może nie ufać właścicielowi i temu, że podczas jego nieobecności nie skorzysta np. z zapasowych kluczy. Kolejnym argumentem jest fakt, osoby poprzednio zamieszkujące lokal mogły dorobić sobie drugi komplet, aby ukraść rzeczy następnych najemców.

W tego typu sytuacjach, wymiana wkładek w zamku jest jak najbardziej uzasadniona ze względów praktycznych. Czy jednak prawo tego nie zabrania, skoro lokator nie jest właścicielem mieszkania? Zdecydowanie nie – tu w grę wchodzi nie to, czyją własnością jest lokal, a kto jest jego posiadaczem, co definiuje kodeks cywilny:

Art. 336. Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).

Posiadacz może więc ingerować w daną rzecz, jednak tak aby nie naruszać podpisanej umowy. Zazwyczaj będzie to oznaczało, że po zakończeniu okresu wynajmu, musi zdać mieszkanie w takim samym stanie, w jakim było przy jego przejmowaniu. W przypadku wkładki w zamku, konieczne może być zamontowanie starej, do której klucze ma prawowity właściciel.

Co w przypadku, kiedy lokator nie płaci czynszu i osoba wynajmująca chciałaby ograniczyć mu dostęp do mieszkania do czasu, kiedy ureguluje należności? W świetle prawa nie może wymienić zamków uniemożliwiając mu wejście do wynajmowanego pomieszczenia. Zamiast tego, powinno się wypowiedzieć umowę, jeśli pozwalają na to jej warunki. W osobnym artykule opisaliśmy jak pozbyć się uciążliwych lokatorów – jest to jednak dość skomplikowana procedura.

Jak działać, kiedy przyjdziemy do wynajmowanego mieszkania i okaże się, że zamek został zmieniony? Możemy zadzwonić po ślusarza i kosztami jego usług obciążyć właściciela, który bezprawnie uniemożliwił nam dostęp do obiektu. Aby udowodnić, że mamy prawo wymienić wkładkę, warto mieć (najlepiej poza mieszkaniem, do którego ciężko się dostać) umowę najmu.

Uniemożliwienie dostępu do mieszkania dla innych lokatorów może być wywołane wieloma powodami, na przykład kłótnią małżeńską czy sprawami spadkowymi. W wielu kłopotliwych sytuacjach konieczne może być skierowanie sprawy na drogę sądową. Aby wygrać tego typu spory, warto poradzić się prawnika. Polecamy kontakt z naszymi specjalistami, którzy zapoznają się z każdym problemem przesłanym na adres kontakt@bezprawnik.pl i doradzą dalsze działania.

28 odpowiedzi na “Czy najemca może wymienić zamek w drzwiach?”

 1. Czyli jak jestem wlascicielem to moge zapisac w umowie, ze jezdli wynaumyjacy zmieni zamki to musi mi dać od razu klucz bo chcoiazby musze miec dostęp z obowiązku administracyjnego (awarie, naprawy)

  • jesteś idiotą. wybacz ale tak.

   ty nie masz prawa tego robić jeśli właściciel wymieni wkładkę ma do tego prawo nie musi ci się tłumaczyć .

   chyba że ci nie płaci wtedy również nie możesz wtargnąć do mieszkania

   jeśli ci gość nie płaci co robić? czekasz do końca umowy i od 1 miesiąca naliczasz odsetki polecam udać się do rzecznika lub prawnika by je naliczał i kasę odzyskasz po umowie. :)

   chyba że typ ci wierci ściane wtedy wchodzisz z policją pokazujesz umowę , typ płaci ci za szkody ale nadal umowa trwa więc < musisz czekać do końca najmu < chyba że na umowie masz dopisek że możesz typa wyrzucić z mieszkania kiedy w nie ingeruje natychmiastowo i masz dowód na to że to on wiercił

   zgodnie z prawem i wracając do normalności po co ci klucz do mieszkania wynajmującego? chcesz mu tam włazić ? nie masz prawa.

   jeśli tam wejdziesz a on to nagra idziesz siedzieć.

   odpuść troszkę dodaj w umowe że możesz raz w miesiącu oglądać chatę < jeśli wtedy cię nie wpuści możesz wejsc na kontrole z pośrednikiem z biura nieruchomości lub z policją .

   uwaga< jęśłi wynajmujesz mieszkanie < wynajmujący wymienił wkładkę < a ty wezwiesz ślusarza to łamiesz prawo

   podczas trwania umowy na czas określony nie możesz włazić do mieszkania czy to jest jasne? jeśli nie to polecam iść do radcy prawnego.

   jeśli wejdziesz do mieszkania możesz iść siedzieć…

   • Tak czytam twoje wypociny i dochodzę do jednego wniosku. Nawet jeżeli masz racje to jesteś istotą o tak niskim poziomie kultury, że odechciewa się pisać dłuższej odpowiedzi.

   • To co piszesz ma tylko moc prawną jeśli umowa dalej obowiązuje. gdy umowa się skończy najemca (już były) nie ma do niczego prawa i można wymienić zamek aby już tam jego noga nie powstała

  • w umowie gówno możesz.. jeśli dasz takie coś w umowie to jesteś kretynem i nikt ci tego cchłamu nie podpisze …

   chyba że student xD

   gówno masz mieć dostęp na awarie.. wynajmujący sam może usunąć awarię… może cię poinformować ale nie musi..

   daj takie coś w umowie ci mowie normalne w każdym przypadku w biurze jak ktokolwiek wynajmuje mieszkanie to każdy wymienia sobie wkładkę właściciele mieszkania tego nawet nie wiedzą.. a jak się dowiadują to mówią wymień później po umowie na starą albo dorób mi klucz po umowie.

   jeśli umowa będzie na postawie prawa cywilnego a dasz że możesz mieć klucze to biuro nieruchomości pisząc taką umowe poniesię konsekwencje..
   bo taka umowa jest nie zgodna z prawem więc nie może być na podstawie..

   poza tym kwestia tego typu jeśli na umowie bd dopisek
   umowa jest na podstawie prawa cywilnego etc… ble ble ble to wtedy ten dopisek wyżej odnośnie kluczy nic nie znaczy bo prawo cywilne zabrania ingierowania w mieszkanie..

   jeśli chcesz napraw umów się z najmującym jeśli coś się stanie informuj mnie

   nie musi ale może

   jeśli będzie sie palic w domu mozesz wejsc z policją.. jak ugaszą pożar wychodzisz nie masz prawa tam siedziec.

   ubezpiecz sobie mieszkanie i bedzie po kłopocie , będzie mógł spalić ci chatę i za wszystko odda wynajmujący gwarantuje ci to :)

   nie musisz przejmować się ani o szafki ani o nic. spisz przed umową
   protokół zdawczo odbiorczy czyli co jest w chacie w jakim stanie ewentualnie co uszkodzone a co nie.

   wtedy jak typ rozwali szafe i jej nie bd bd musial ci zapłacić :)

   pamiętaj choć by nie wiadomo jaki najmujący trudny był nie masz prawa wchodzić do mieszkania podczas trwania umowy bez jego zgody.!!

 2. W Polsce swiadomosc w tym temacie jest zerowa gdyz dominuje poglad ze wlasciciel moze zabronic wymiany zamka bo to swiete i jego. G.. prawda, wynajmujacy nie ma prawa wchodzic do lokalu bez zgody jesli dostaje czynsz zgodnie z umowa i nie ma zadnych niepokojacych sygnalow w lokalu dzieje sie co niepokojacego.

  W Niemczech normalne jest ze jesli wynajmuje osobie mieszkanie to moze ona sobie zmienic wkladke w zamku ile chce, byleby wymienila z powrotem oddajc zdajac mieszkanie po wynajmie.

  • W POLSCE TEŻ MOŻESZ WYMIENIĆ WKŁADKĘ WŁAŚCICIEL MIESZKANIA

   PODCZAS TRWANIA UMOWY NAJMU NA CZAS OKREŚLONY MA MNIEJSZE PRAWA DO MIESZKANIA NIŻ TY JEŚLI WYNAJMUJESZ

   wymieniasz wkładkę i ci nikt nie wchodzi jeśli typ chce klucze do zamków w drzwiach a masz z nim umowe klepnietą i umowa jest pisana zgodnie < wg prawa cywilnego to już typ podejrzany tymbardziej wymieniasz wkładkę

   nic ci nie może zrobić.

   jeśli właściciel mieszkania każe ci wymienić na starą wkładkę to możesz mu odmówić .

   jeśli wynajmującemu zależy na tym by mieć klucze do mieszkania podczas wynajmowania mieszkania to polecam zmienić zawód xD takim idiotą powinno odbierać się prawo wynajmowania mieszkania

   właściciel jeśli wejdzie do mieszkania jak ciebie nie ma < albo jak ty jesteś wejdzie na korytarz to łamie prawo.

   idzie siedzieć zmieniono prawo w 2016 roku na plus najmującego

   jeśli odetnie ci media < idzie siedzieć

   nie może tego robić jedyne co może to odwiedzać mieszkanie < sprawdzać stan raz w miesiącu lub więcej jeśli jest na umowie < a druga sprawa to jeśli widzi że się pali i z policją może wejść do mieszkania jeśli wejdzie kłamiąc że sie pali policja powinna go ukarać a wynajmujący wyprosić.

   jeśli podczas oglądania mieszkania właściciel będzie się zachowywał brzydko i ingierował ci w twoje prywatne sprawy.. np bd bajerował ci żonę < przedłużał oględziny mieszkania to możesz go wyprosić jeśli nie posłucha policja pomoże :)

   jeśli nie pomoże policjant , to policjant złamie prawo albo go nie zna :)

 3. Ja wymieniałam zamki zawsze po odejściu lokatorów, ale nigdy w trakcie. W sumie odkąd kupiłam takie w systemie jednego klucza na dobre-zamki, nie wiem czy zdecyduję się na ponowną wymianę. Trochę już się oswoiłam z lokatorami, a ci, których teraz mam są naprawdę ciepłymi ludźmi. Trochę ufności do społeczeństwa się chyba przyda…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *