Czy warto teraz inwestować w ziemię? Analitycy odpowiadają

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Czy warto teraz inwestować w ziemię? Analitycy odpowiadają

W dobie wysokiej inflacji wielu Polaków posiadających nieco większe oszczędności stara się nie trzymać pieniędzy na zwykłym koncie bankowym. Sporą popularnością cieszą się obligacje skarbowe, konta i lokaty oszczędnościowe, ale i – jak zawsze zresztą – inwestycja w nieruchomości, w tym w działki. Czy jednak nadal warto inwestować w ziemię?

Czy warto inwestować w ziemię?

Inwestowanie w nieruchomości jest w Polsce niezwykle popularne – zwłaszcza, jeśli chodzi o mieszkania na wynajem. Co jednak z gruntami? Zaletą zakupu działki z pewnością jest to, że w przeciwieństwie do mieszkania, koszty utrzymania gruntu są zdecydowanie niższe (ograniczają się właściwie do opłaty podatku od nieruchomości i ewentualnego koszenia lub wycinki drzew). Z drugiej strony – na ogół trudno osiągać jakiekolwiek dochody z posiadania działki. Warto jednak pamiętać, że działka jako „lokata kapitału” może być atrakcyjnym rozwiązaniem – ze względu na bardzo prawdopodobny wzrost wartości. Przekonali się o tym zwłaszcza posiadacze gruntów, którzy zdecydowali się na sprzedaż w 2020 r. i pierwszej połowie 2021 r. W tym okresie zainteresowanie działkami znacząco wzrosło, głównie ze względu na pandemię – wielu Polaków zaczęło marzyć o własnym kawałku ziemi. Jak komentuje Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom, tylko w kwietniu 2020 r. wzrost wyszukiwań działek w porównaniu do marca (tego samego roku) wyniósł aż… 130 proc. Spadała też sukcesywnie liczba działek dostępnych w sprzedaży; oferta została „odbudowana” w tym roku, a najwięcej ofert (60 tys. dziennie) było dostępnych w czerwcu. Po tym czasie liczba ofert zaczęła jednak znowu sukcesywnie maleć (podobnie jednak jak liczba wyszukiwań działek).

Czy zatem warto inwestować w ziemię? Jeśli ktoś nastawia się na wzrost wartości nieruchomości, można stwierdzić, że tak – zwłaszcza, jeśli porównamy obecne ceny działek budowlanych z tymi z 2019 r. Z danych Otodom wynika, że w sierpniu 2019 r. za metr kwadratowy działki w województwie dolnośląskim trzeba było zapłacić średnio 90 zł. W sierpniu 2022 r. – już 171 zł. Spore wzrosty można również było zaobserwować w przypadku działek w województwach lubuskim (z 63 na 128 zł/m2), opolskim (z 72 na 118 zł/m2), pomorskim (ze 160 na 241 zł za m2), śląskim (ze 121 na 187 za m2) czy wielkopolskim (ze 20 na 197 zł za m2). Warto jednocześnie podkreślić, że średnia cena za m2 działki wzrosła we wszystkich województwach (choć w niektórych, np. w łódzkim czy podkarpackim wzrost nie był już tak znaczący).

Dodatkowo, jak wyjaśnia Karolina Klimaszewska z Otodom,

Grunty mogą być nie tylko ważnym aktywem w zdywersyfikowanym portfelu inwestycyjnym, ale też dają możliwość wybudowania nieruchomości, gdy nastaną lepsze czasy kredytowe. (…) Dodatkowo ziemia nie podlega inflacji, a jej wartość może z czasem rosnąć, zwłaszcza jeśli jest położona w atrakcyjnej lokalizacji np. w bliskiej odległości od planowanej inwestycji, czy przy linii brzegowej morza albo jeziora.

Ceny działek nadal rosną, ale wolniej. Dobrym pomysłem może być zakup działki rekreacyjnej lub ROD

Osoby, które rozważają zakup działki muszą mieć jednocześnie świadomość, że w 2022 r. ceny działek rosły wolniej niż w 2021 r. Chociaż znowu – nadal był to wzrost zauważalny.

Warto jednocześnie pamiętać, że nie tylko inwestycja w działki budowlane może być opłacalna. Cały czas dużym zainteresowaniem cieszą się działki rekreacyjne i działki ROD.