Czy za 1 maja 2022 przysługuje dzień wolny? Kodeks pracy jasno wskazuje, co należy się pracownikowi

Praca Dołącz do dyskusji (40)
Czy za 1 maja 2022 przysługuje dzień wolny? Kodeks pracy jasno wskazuje, co należy się pracownikowi

Święto Pracy, rozpoczynające trzydniową „majówkę”, wypada w tym roku w niedzielę. Część pracowników może w związku z tym zastanawiać się, czy za 1 maja 2022 przysługuje dzień wolny, który będą mogli odebrać.

Święto Pracy w niedzielę. Czy za 1 maja 2022 przysługuje dzień wolny?

Osoby, które mają możliwość wzięcia wolnego 2 maja (poniedziałek), mogą zyskać aż czterodniowy weekend. Niektórzy jednak zastanawiają się, czy skoro Święto Pracy wypada w niedzielę, to czy za 1 maja 2022 przysługuje dzień wolny. Zgodnie z Kodeksem pracy, za pracę w niedzielę lub święta pracownikowi przysługuje inny dzień wolny od pracy. Tym samym za 1 maja 2022 przysługuje dzień wolny dla osób, które tego dnia będą wykonywały obowiązki zawodowe.

Zgodnie z art. 151 Kodeksu pracy, praca w niedziele i święta jest dozwolona m.in. w ruchu ciągłym, przy pracy zmianowej, przy niezbędnych remontach, w transporcie i komunikacji, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności (w szczególności m.in. w zakładach świadczących usługi dla ludności, gastronomii, zakładach hotelarskich, zakładach opieki zdrowotnej czy zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku). Jeśli zatem pracownik będzie pracować 1 maja – pracodawca faktycznie jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy.

Co jednak w przypadku, gdy 1 maja – bez względu na święto – i tak byłby dniem wolnym dla pracownika (ze względu na to, że jest to niedziela)? W tym przypadku nie ma dobrych wiadomości. Pracownikowi nie należy się odbiór dnia wolnego.

A co w przypadku, gdyby święto wypadało w sobotę?

Zdarza się jednak, że święto wypada w sobotę. Czy w takim wypadku pracownikowi przysługuje odbiór dnia wolnego w inny dzień? W tym przypadku Kodeks pracy jest dla pracownika znacznie łaskawszy. Zgodnie z przepisami prawa pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Tym samym, jeśli 1 maja wypadłby w sobotę, pracownikowi przysługiwałby odbiór dnia wolnego. Co ciekawe – nie ma przy tym znaczenia, czy zgodnie z umową o pracę pracownik miałby wypełniać swoje obowiązki zawodowe w sobotę, czy też nie.

W większości firm obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy. Z tego względu dzień wolny za święto przypadające w sobotę pracodawca powinien oddać pracownikowi jeszcze w tym samym miesiącu.