Czym jest coworking i czy się opłaca?

Gorące tematy Firma Dołącz do dyskusji (183)
Czym jest coworking i czy się opłaca?

Co to jest coworking, dla kogo jest przeznaczony i czy to się opłaca?

Coraz częściej ludzie wykonują swoją pracę w domach, ale nie jest ona efektywna, ponieważ często trudno się skupić na pracy, gdy wokół baraszkują dzieci, szczeka pies, lub inni lokatorzy budynku nie zachowują się tak cicho, jakbyśmy chcieli. Dla takich osób stworzono alternatywę. Czym jest coworking i czy się opłaca?

Freelancerzy, to osoby zajmujące się pracą zdalną dla różnych firm. Mogą to być specjaliści w danej dziedzinie, którzy nie chcąc pracować w tylko jednym przedsiębiorstwie, oferują swoje usługi różnym podmiotom gospodarczym. Najczęściej pracują tak dziennikarze, analitycy, księgowi, a także inni fachowcy w bardzo wielu dziedzinach, dla których wynajmowanie pomieszczeń biurowych jest zbędnym obciążeniem.

Niestety, tak jak wspomniałem na samym początku tekstu, to co sprawdza się w wielu przypadkach, ale także w wielu sprawia problem. Domownicy, dzieci, zwierzęta, a także samo przebywanie w domu, w którym powinniśmy odpoczywać, nie stwarza przyjaznych warunków d pracy. Zbyt wiele elementów nas może rozpraszać. Dodatkowo wiele osób przyzwyczajonych jest do codziennego wychodzenia „do pracy”.

Aby pójść na rękę takim ludziom, wymyślono coworking. Jest to możliwość wykonywania pracy indywidualnie lub w grupach, w wynajmowanym na godziny lub dni pomieszczeniach. Dzięki odpowiedniej aranżacji przestrzeni można uzyskać niemal intymny kącik do skupienia się na problemach, ale można także pracować przy jednym, większym stole z grupą podobnych freelancerów.

Biura coworkingowe przygotowano tak, by korzystający z nich mieli zapewniony komfort pracy, czyli dostęp do biurek, wygodne fotele, dostęp do szybkiego łącza internetowego, gniazdek sieciowych, zaplecze socjalne w postaci możliwości skorzystania z automatów do kawy i herbaty, małego kącika, gdzie można podgrzać jedzenie, sanitariatów. Dodatkowo zwykle jest wpięta w sieć kolorowa drukarka atramentowa i laserowa, ksero, skaner.

W wielu przypadkach można nawet zarejestrować firmę, podając adres biura coworkingowego, korzystać z sal konferencyjnych, gdy trzeba odbyć spotkanie z kontrahentami, miejsce na parkingu, a w niektórych ofertach znajduje się także prysznic i szafki do składowania swoich rzeczy. Dostępna bywa także sekretarka, która odbierze korespondencję i odłoży ją do odpowiednich szafek, powiadomi o tym fakcie e-mailem lub SMSem, a także może na życzenie klienta otwierać, skanować i wysyłać jako załącznik do poczty elektronicznej treści wszystkich nadchodzących dokumentów.

Wielu zapyta, czy coworking się opłaca? Odpowiedzi trzeba udzielić sobie samemu, gdyż praca w domu będzie na pewno dużo tańsza, ale wynajęcie osobnego biura z wymienionymi wyżej usługami i sprzętem będzie kosztowało dużo więcej niż korzystanie z biura coworkingowego, szczególne, że w wielu przypadkach nie będziemy w nim co dzień, tylko co jakiś czas.

Cenniki dla większych miast zaczynają się już od 200-300 zł za biurko z małą szafką i infrastrukturą podstawową – internet, prąd, drukarki, ksero i skaner, dostęp do ciepłych napojów i lodówki. Za usługi sekretarki, prysznic, miejsce parkingowe, salę konferencyjną czy catering trzeba dopłacić osobno. Wszystko może być rozliczane za miesiąc, ale także za 1, 5, 10 dni, a także na godziny, a przy stałym wykupowaniu abonentów zawsze można liczyć na zniżki. Dokładne cenniki takich biur dostępne są w internecie.

Masz problemy lub wątpliwości związane z wynajmem lokalu, biura, mieszkania i wszelkimi sprawami z tym związanymi i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com