Rozwód może oznaczać konieczność podziału darowizny. Ale na szczęście jest na to sposób

Prawo Rodzina dołącz do dyskusji (36) 10.09.2021
Rozwód może oznaczać konieczność podziału darowizny. Ale na szczęście jest na to sposób

Edyta Wara-Wąsowska

Darowizna a rozwód. Podział majątku po rozwodzie to jedna z kwestii, która zazwyczaj spędza sen z powiek obu ze stron. Często pojawia się pytanie, czy darowizna, którą podczas trwania związku małżeńskiego otrzymała jedna ze stron, również podlega podziałowi. 

Darowizna a rozwód: czy darowizna podlega wtedy podziałowi?

Rozwód to nie tylko stresujące wydarzenie dla rozwodzących się małżonków, ale także – konieczność podziału wspólnego majątku. Wątpliwości może jednak budzić kwestia, czy darowizna podlega podziałowi przy rozwodzie. Okazuje się, że jest to możliwe – ale na szczęście łatwo tego uniknąć. To dobra wiadomość zarówno dla samych obdarowanych jak i darczyńców, którym na ogół zależy na tym, by konkretna rzecz (lub kwota pieniężna) trafiły wyłącznie do obdarowanego.

Po pierwsze – warto wiedzieć, że darowizna (co do zasady) stanowi majątek osobisty. Zgodnie z art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę – chyba, że spadkodawca lub darczyńca postanowi inaczej. To z kolei oznacza, że darowizna przy rozwodzie może podlegać podziałowi – ale tylko jeśli darczyńca jasno wskazał w akcie darowizny, że konkretna rzecz (np. nieruchomość) wchodzi do majątku małżeńskiego. W praktyce zdarza się to raczej rzadko, zwłaszcza, że darczyńca zazwyczaj chce uchronić obdarowanego przed koniecznością podzielenia się darowizną z ex-małżonkiem. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że możliwość podziału darowizny przy rozwodzie jednak istnieje – chociaż bardzo łatwo tego uniknąć. Wystarczy, że wyłącznym obdarowanym będzie jedna ze stron.

Darowizna przy rozwodzie: odwołanie darowizny przed podziałem majątkowy

Co jednak w sytuacji, gdy darowizna była dokonana na rzecz obojga małżonków, a darczyńca – ze względu na rozwód – wolałby, żeby przedmiot darowizny trafił tylko do jednej ze stron? Teoretycznie możliwe jest odwołanie darowizny ze względu na rażącą niewdzięczność – w praktyce może być to jednak ciężkie do udowodnienia (nawet, jeśli rozwód jest konsekwencją zachowania jednego z małżonków względem drugiego i jego rodziny).

A co w przypadku, gdy przedmiotem darowizny jest nieruchomość, którą remontowało oboje małżonków?

Nieco bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce, gdy jeden z małżonków otrzyma darowiznę w postaci nieruchomości, a następnie – razem ze współmałżonkiem – wprowadza się do niej. Chodzi o nakłady na remont mieszkania i jego wyposażenie. Co w przypadku rozwodu czeka małżonka, który dokładał się na równo do kosztów urządzania nieruchomości? Ma on prawo do zwrotu połowy kwoty nakładów na remont mieszkania, jeśli między małżonkami była wspólność majątkowa. Dobrze jednak, jeśli posiada on jakiekolwiek dokumenty potwierdzające jego udział finansowy w urządzaniu nieruchomości.