Masz długi? Nie zdziw się, jeśli zamiast komornika, do twoich drzwi zapuka detektyw

Codzienne Gorące tematy dołącz do dyskusji (33) 20.12.2016
Masz długi? Nie zdziw się, jeśli zamiast komornika, do twoich drzwi zapuka detektyw

Udostępnij

Marek Krześnicki

Masz długi i dni spędzasz na niecierpliwym oczekiwaniu, aż do Twoich drzwi zapuka komornik? Nie zdziw się, jeśli zamiast niego zjawi się detektyw. 

Firmy windykacyjne przeżywają swoje małe eldorado. Rynek obrotu wierzytelnościami to w samej Polsce 20 miliardów złotych. Niedawno dowiedzieliśmy się również, że znana firma Kruk będzie ścigać również Włochów (w ich ojczystym kraju, oczywiście). A niektórzy windykatorzy myślą nawet o ekspansji na rynek afrykański.

Polskie prawo do tej pory było dosyć przyjazne dla tego rodzaju działalności. Obrót wierzytelnościami – np. między bankiem a firmą windykacyjną – de facto sprowadzał się do wysłania e-mailem pliku Excela z danymi dłużników. Nowy wierzyciel mógł łatwo uzyskać nakaz zapłaty, korzystając z elektronicznego sądu w Lublinie. A następnie, równie łatwo, skierować w formie elektronicznej wniosek do komornika.

Czasy jednak się zmieniają, zmienia się też prawo. Zmiany w prawie wymuszą konieczność udowadniania, że nabyta wierzytelność nie jest przedawniona. Zmiany w prawie komorniczym zlikwidowały natomiast tzw. hurtownie komornicze, czyli kancelarie, które prowadziły nawet kilkaset tysięcy spraw egzekucyjnych rocznie. Jak zatem ściągać pieniądze od dłużników?

Detektyw szuka dłużnika

Od naszego Czytelnika otrzymaliśmy skan pisma o takiej treści:

detektyw szuka dłużnika

Nie wnikając w to, czy faktycznie w powyższej sprawie dłużnika nawiedzi Krzysztof Rutkowski detektyw, warto pamiętać, że uprawnienia takiej osoby nie są wiele większe niż windykatora. W szczególności detektyw nie może – o ile nie został zaproszony – wchodzić do mieszkania dłużnika. Nie może również zajmować mienia dłużnika.

Może natomiast prowadzić obserwację dłużnika, jak również uzyskiwać informacje o dłużniku (np. o zatrudnieniu, posiadanych pojazdach czy nieruchomościach) od innych osób. Osoby te jednak nie mają obowiązku udzielać detektywowi żadnych informacji (w przeciwieństwie do komornika – ten bowiem, na podstawie art. 761 kodeksu postępowania cywilnego, może uzyskiwać informacje niezbędne do prowadzenia egzekucji od każdej osoby).

Gdy detektyw szuka dłużnika, jest – jak w każdej innej sytuacji – zobowiązany, aby

kierować się zasadami etyki, lojalnością wobec zlecającego usługę i szczególną starannością, aby nie naruszyć wolności i praw człowieka i obywatela

Czy detektywi faktycznie się do tych zasad stosują, przekonamy się zapewne już wkrótce, gdy ruszą oni w teren, szukając tysięcy dłużników firm windykacyjnych.

Jeśli masz problemy, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

33 odpowiedzi na “Masz długi? Nie zdziw się, jeśli zamiast komornika, do twoich drzwi zapuka detektyw”

 1. Z dwojga złego chyba lepiej żeby detektyw znalazł ukrywany majątek dłużnika niż wchodził komornik i zajmował co popadnie typu samochody klientów zadłużonego warsztatu samochodowego

   • Czyli taki przypadek istniał? nawet nie wiedziałem, tak strzeliłem na podstawie tego co w rodzinie się działo kiedy wujek miał długi. Komornik zajął gospodarstwo rolne kogoś z wioski 10km od miejsca zamieszkania wujka bo ten ktoś miał takie samo imię i nazwisko, później zajmował ruchomości w domu leżącym na tej samej działce co dom wujka, ponieważ z księgi wieczystej nie wynikało dokładnie który z domów należy do wujka a który do jego brata (jedynie wypisany podział 1/2, 1/2), więc komornik stwierdził, że dłużnik włada ruchomościami w obydwu domach, co oczywiście na chłopski rozum jest idiotyzmem. Szukając w internecie możliwych rozwiązań znalazłem wiele podobnych przypadków. To nie są incydenty, to jest reguła, wręcz codzienność pracy komorników. Nadużywają swoich praw, za wszelką cenę chcą zdobyć pieniądze, nie ważne że z tytułu czynności wykonywanych na osobach trzecich, ważne że wierzyciel dostanie kasę, co z tego że to będzie kasa z telewizora sąsiada, czy kogoś z takimi samymi inicjałami

     • skargę, a raczej wniosek o postępowanie przeciwegzekucyjne to musiał złożyć nieznajomy który nazywał się jak wujek oraz sąsiad wujka, ludzie którzy nic z nim wspólnego nie mieli

     • No ale czyje dane były w końcu na wniosku egzekucyjnym? Bo komornik ma obowiązek ścigać właśnie tę osobę. A czy to ta osoba, to już sprawa rozstrzygana w sądzie.

     • ja powinienem dwa razy dziennie myć zęby, a nie zawsze się tak dzieje. komornik ma obowiązek ścigać właściwą osobę, a jak życie ponownie pokazuje – nie zawsze się tak dzieje.

     • Tak, właściwą. Ale właściwą osobę, wobec której wydano prawomocny nakaz zapłaty, na podstawie którego został skierowany wniosek egzekucyjny.
      To nie komornik orzeka, czy dług istnieje, a tylko go egzekwuje. Zobowiązują go do tego przepisy.
      Więc podstawowe pytanie brzmi – czy komornik się faktycznie pomylił, czy jednak zrobił to sąd.

    • To są incydenty… Kilkanaście przypadków opisanych w prasie, czy pokazanych w sensacyjnych programach tv… Przy czym w większości przypadków cała”afera” wynikała z kompletnej nieznajomości przepisów przez dziennikarzy.
     W Polsce prowadzi się rocznie kilka milionów egzekucji. Nie dziwne, że znajdzie się kilka przypadków nagannego zachowania. Ale traktowanie tego jako regułę jest nieporozumieniem.

 2. To jakiś absurd, nie powinno się wrzucać wszystkich komorników do jednego worka. I tak mamy bardzo złą opnie społeczną. A przecież ta praca nie jest dla nas łatwa. Wiele razy miałem podobne sytuacje jak ta. 9/10 ludzi od których ściągamy długi próbuje zataić majątki lub się ukrywa. A przecież można się dogadać, rozłożyć na raty. Komornik też człowiek.

  Artur Powałowski
  http://www.komornikdraganik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *