Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności. Pod pewnymi warunkami

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (91)
Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności. Pod pewnymi warunkami

W związku z obostrzeniami nałożonymi przez rządzących i ogólną sytuacją wywołaną pandemią koronawirusa wielu przedsiębiorców wciąż odnotowuje duże spadki obrotów. Warto jednak przypomnieć, że wciąż mogą ubiegać się np. o dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności – chociaż pod pewnymi warunkami. 

Dofinansowanie do kosztów prowadzenia działalności: kto może się o nie ubiegać?

Dofinansowanie do kosztów prowadzenia działalności nie jest nowym instrumentem pomocy dla przedsiębiorców. Jeśli jednak ktoś nie skorzystał z niego wiosną (a jednocześnie nie wnioskował do tej pory o pożyczkę 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców), to wciąż ma szanse z niego skorzystać. Jest to szansa dla części przedsiębiorców, którzy wiosną przetrwali lockdown i nie zanotowali znaczącego spadku obrotów.

Jakie warunki należy spełniać? Po pierwsze – nie przedsiębiorca nie może zatrudniać żadnych pracowników. Oprócz tego musi wykazać spadek obrotów m.in. o 30 proc. W tym przypadku spadek obrotów jest rozumiany jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych dwóch miesięcy w tym roku w porównaniu do analogicznych dwóch miesięcy z roku poprzedniego. Oprócz tego przedsiębiorca ubiegający się o wsparcie nie może mieć zaległości w ZUS na dzień 31 grudnia 2019 r. O dofinansowanie do kosztów prowadzenia działalności naturalnie może się starać tylko przedsiębiorca prowadzący aktywną działalność gospodarczą (nie może być ona zawieszona). Dodatkowo działalność gospodarcza musi być prowadzona przez co najmniej rok na dzień poprzedzający złożenie wniosku.

Ile można otrzymać?

Wysokość wsparcia w ramach dofinansowania kosztów działalności różni się w zależności od tego, jak duży spadek obrotów odnotował przedsiębiorca. Jeśli jest to spadek powyżej 30 proc., a jednocześnie – mniejszy niż 50 proc., przedsiębiorca otrzyma dofinansowanie w wysokości 1300 zł (50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Z kolei jeżeli spadek obrotów jest wyższy niż 50 proc., a mniejszy niż 80 proc., może liczyć na wsparcie w wysokości 1820 zł (70 proc. minimalnego wynagrodzenia). Jeśli spadek obrotów jest wyższy niż 80 proc., przedsiębiorcy przysługuje dofinansowanie w wysokości 2340 zł (90 proc, minimalnego wynagrodzenia). Można ubiegać się o maksymalnie 3 miesiące dofinansowania. Tym samym jeśli przedsiębiorca odnotował np. 40-procentowy spadek obrotów, może otrzymać łącznie 3900 zł.

Wnioski można składać do Powiatowego Urzędu Pracy (także przez formularz na stronie praca.gov.pl).

O jaką pomoc można jeszcze ubiegać się w tym momencie?

Jeśli przedsiębiorca do tej pory nie wnioskował ani o dofinansowanie kosztów działalności, ani o mikropożyczkę, to może ubiegać się o pożyczkę 5 tys. zł. W takiej sytuacji nie może jednak wnioskować o dofinansowanie kosztów. Przedsiębiorca musi zatem przekalkulować, które rozwiązanie uważa za korzystniejsze.

Wciąż można też ubiegać się o świadczenie postojowe. Oczywiście – przy założeniu, że przedsiębiorca wcześniej nie korzystał z tej formy pomocy oraz odnotowuje odpowiedni spadek przychodów.