Czasy, kiedy każdy kto zakłada firmę dostawał kilkanaście tysięcy już minęły. Teraz trzeba wiedzieć, gdzie szukać

Finanse Firma Dołącz do dyskusji
Czasy, kiedy każdy kto zakłada firmę dostawał kilkanaście tysięcy już minęły. Teraz trzeba wiedzieć, gdzie szukać

Rozpoczęcie działalności gospodarczej często wiąże się z kosztami finansowymi. Wiele osób liczy, że pomoże im w takiej sytuacji dofinansowanie z urzędu pracy lub innej instytucji. Nie jest jednak tak, że każdy i w każdym momencie może liczyć na taką formę pomocy.

Częstym mitem, który jest spotykany zwłaszcza u osób, które jeszcze nie miały swojej działalności gospodarczej, jest przeświadczenie, że każdemu przysługuje jakieś dofinansowanie na start. Zapewne wiele osób, które myślały o otworzeniu firmy spotykało się z takimi głosami, że „warto by spróbowali, to dostaną chociaż kilkanaście tysięcy z urzędu i jakoś przetrwają”. Pomijając już kwestie tego, że nie jest dobrym pomysłem zakładanie działalności tylko w celu uzyskania pomocy finansowej, to też nie jest tak, że w każdym momencie pieniądze tylko czekają na zakładających firmy.

Jeżeli szukamy pieniędzy na start działalności to warto rozejrzeć się po różnych instytucjach

Czasy kiedy dofinansowań, zwłaszcza z urzędów pracy, było bardzo dużo, już minęły. Obecnie, jeżeli ktoś chciałby z tego skorzystać, powinien już zawczasu rozejrzeć się, czy będzie miał taką możliwość.

Po pierwsze należy znaleźć instytucje, które mogą pomoc finansowo w otwarciu firmy. Jeżeli jesteśmy bezrobotni, to pierwsze kroki należałoby zrobić do Urzędu Pracy, któremu podlegamy, bo to najczęściej ta instytucja ma możliwość dofinansowania. Warto też sprawdzić unijne dotacje, których wyszukiwarka dostępna jest na stronie internetowej FunduszeEuropejskie.gov.pl. 

Czasem pieniądze na start oferują też niektóre urzędy miast albo fundacje, które finansują startupy. Takiej pomocy najlepiej szukać przez wyszukiwarkę internetową, bowiem zazwyczaj jest ona ograniczona tylko do konkretnych województw lub miast.

Dofinansowanie z urzędu pracy nadal są najczęstszą formą pomocy dla zakładających firmy, ale też nie każdy może z niej skorzystać

Najpopularniejszymi dotacjami nadal są jednak te z urzędów pracy, które przysługują bezrobotnym. Nie jest natomiast tak, że każdy kto uda się zarejestruje, może od razu dostać pieniądze. Warto wcześniej sprawdzić, kiedy będzie nabór na wnioski o dofinansowanie. A jeżeli na stronie nie ma takiej informacji, to często warto zadzwonić do danego urzędu pracy i zapytać się czy coś takiego jest planowane.

Należy wtedy też dowiedzieć się jakie kryteria trzeba spełnić, by pieniądze otrzymać. Zazwyczaj bowiem chętnych na dotacje jest więcej niż pieniędzy, dlatego premiowane są niektóre kwestie. Dofinansowanie przysługuje często w pierwszej kolejności osobom starszym, kobietom lub bezrobotnym o niskim wykształceniu, bo to właśnie te grupy mają większe trudności w znalezieniu dobrej pracy. Czasem jest tak, że osoby które nie spełniają danych kryteriów i tak mogą złożyć zgłoszenie licząc, że chętnych jednak nie będzie wielu.

Jednak zdarza, że warunkiem uzyskania dotacji jest spełnienie minimum jednego warunku. Warto się tego dowiedzieć już wcześniej, bo może się okazać, ze ktoś niepotrzebnie wstrzymuje się ze startem działalności, licząc, że otwarty za miesiąc lub dwa nabór na dofinansowania pomoże mu na starcie, a nie wie, że i tak nie będzie mógł z niego skorzystać.

Czasy, gdy dotację na start dostawał praktycznie każdy, bezpowrotnie już minęły, dlatego jeżeli obecnie ktoś myśli o założeniu działalności i potrzebowałby takiej pomocy, to powinien przeanalizować możliwości jej uzyskania dużo wcześniej zanim złoży wniosek do CEIDG o rejestrację.